الزامات تحقق دستورالعمل گام دوم انقلاب اسلامی از جوان گرایی‌ تا مدیریت جهادی

سخنان رهبر معظم انقلاب مهر تأیید دیگری بر تأکیدات همیشگی ایشان نسبت به نقش جوانان در ساختن آینده ایران، پیشبرد گام دوم انقلاب و لزوم بهره‌وری از ظرفیت‌های آنان محسوب می‌شود. ایشان در بیانیه گام دوم انقلاب، از جوانان به عنوان فرصت ارزشمند و ظرفیت امید بخش کشور یاد کردند.

الزامات تحقق دستورالعمل گام دوم انقلاب اسلامی از جوان گرایی‌ تا مدیریت جهادی
بازخوانی مصادیق جوانگرایی رهبر معظم انقلاب؛ مدیریت با نشاط در گرو اعتماد به جوانان
امروز و فرصت ساختن آینده کشور برای جوانان است.
به قلم : مرتضی اسدپور – کارشناس ارشد مدیریت ورزشی
فعال ورزشی و رسانه ای

سخنان رهبر معظم انقلاب مهر تأیید دیگری بر تأکیدات همیشگی ایشان نسبت به نقش جوانان در ساختن آینده ایران، پیشبرد گام دوم انقلاب و لزوم بهره‌وری از ظرفیت‌های آنان محسوب می‌شود. ایشان در بیانیه گام دوم انقلاب، از جوانان به عنوان فرصت ارزشمند و ظرفیت امید بخش کشور یاد کردند و تاکید کردند هیچ اندوخته مادی با آن‌ها قابل مقایسه نیست. این پیام علاوه بر فراخواندن جوانان برای قدم گذاشتن در میدان و عملی ساختن اهداف کشور در حوزه‌های علم و پژوهش، معنویّت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزّت ملّی و مرزبندی با دشمن و سبک زندگی، پیامی جدی به مسئولان کشور نیز بود.
تغییر مدیران یک امر طبیعی و گاه لازم در ارگان ها و سازمان هاست. به ویژه در کشورهایی مانند ما که یکی از شعارهای اصولی و اساسی شان جوان گرایی است. جوانگرایی یکی از مولفه ها و شاخصه هایی است که براساس آن می توان میزان پویایی یک مجموعه را تعیین کرد و تخمین زد.
هر چند در باره استفاده از جوانان و ظرفیت ها و استعدادها و حضور فعال و پرنشاط آنها بسیار سخن گفته می شود، اما متأسفانه توجه و اهتمام لازم به این ظرفیت های مغتنم و گرانبها نشده است؛ لذا مشاهده می شود که علی رغم احساس خلأ مدیران جوان و با انگیزه و پرنشاط، همچنان مدیران پا به سن گذشته و کم‌رمقی که ابتکار جدیدی برای پیشبرد امور در برنامه‌های خویش ندارند، در مناصب مدیریتی ابقاء می شوند؛ و در حالی که جامعه بر اساس وعده ها و شعارها منتظر ورود جوانان به عرصه‌های مدیریتی و تحقق نوید ایجاد فضای جدیدی است، در نهایت از تعداد اندکی جوان در مناصب استفاده می شود و وعده ها باز به آینده موکول می گردد.
اکنون با توجه به تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان و نیز تأکید و توصیه های مصمّم و مکرر رییس جمهور باید باب هرگونه بهانه و یا تساهل در استفاده از نیروهای جوان در انتصاب های جدید بر لزوم بکار گیری جوانان توانمند و متخصص در بخشهای مختلف مدیریتی سازمان ها استفاده شود.
به امید فردایی بهتر …