تاریخ: ۱۲:۵۱ :: ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
نام نویسنده: سیده رُجا شجری

پیشکسوت تیم ملی تکواندو گفت: ذوالقدری داشته‌های خود را در یک دوره طولانی‌ مدت در اختیار تکواندو گذاشت و بعد از نتایج المپیک ثابت شد که دیگر تفکرات و دانش او به درد تکواندو نمی‌خورد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،لقمان کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سؤال که چند ماهی است که فدراسیون تکواندو به دنبال انتخاب مدیرفنی تیم‌های ملی است و حتی جلساتی نیز با هادی ساعی برگزار کرده اما هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده است و این روزها صحبت‌های زیادی در مورد این موضوع شنیده می‌شود آیا شما از این مباحث مطلع هستید یا خیر، گفت: اتفاقاً این روزها علی‌رغم مشغله‌های کاری که دارم تمام خبرها را دنبال می‌کنم و دورادور مسائل را بررسی می‌کنم.  اتفاقاتی که رخ می‌دهد به نظر می‌رسد اتفاقات منطقی نیست. من بارها گفته‌ام برای موفقیت تکواندو باید یک رویکرد منطقی و علمی شکل بگیرد. اینطور مشخص می‌شود چه کسی در رأس تیم ملی، چه کسی مدیر و چه کسی می‌تواند سرمربی باشد. بارها گفته‌ام باید نظام شایسته‌سالاری شکل بگیرد. بارها در گذشته انتقاد کردیم و گفتیم که نظام شایسته‌سالاری را در تکواندو نداریم یکی از دلایل آن متأسفانه بودن افرادی در فدراسیون است که نباید باشند. افرادی که رزومه خیلی خوبی در هیچ کدام از رده‌های داوری، مربیگری، قهرمانی و … در تکواندو ندارند. اگر به گذشته آنها نگاه کنیم مشاهده می‌کنیم که در هیچ بخشی از تکواندو این افراد هیچ رزومه‌ای ندارند؛ حتی تحصیلات مرتبط با رشته را نیز ندارند. تنها اتفاقی که رخ می‌دهد این است مانع حضور افرادی مثل هادی ساعی در تکواندو می‌شوند.

پیشکسوت تکواندو در ادامه صحبت‌های خود، خاطرنشان کرد:‌ این انتقادات در گذشته منجر به این شد که فدراسیون تکواندو شرایط احراز مربیان تیم ملی را تدوین کند اما متأسفانه انجام نشد؛ اگر هم شد ما ندیدیم. به هر حال وقتی این مشکلات باشد افرادی که در حد و اندازه تکواندو نیستند در فدراسیون حضور دارند. متأسفانه این مشکلات اجازه نمی‌دهد که پولادگر خواسته‌های قلبی خود را اجرا کند. هادی ساعی خوب یا بد از لحاظ فنی بالاترین تکواندوکار در ایران است. سه مدال المپیک و کوله‌باری از تجربه و مدال را در رویدادهای جهانی، آسیایی و تورنمنت‌های مختلف را کسب کرده و کسی نیز نمی‌تواند این افتخارات را از ساعی بگیرد، اما متأسفانه آن افراد اجازه نمی‌دهند، افرادی مثل ساعی که برای تکواندو مفید هستند در کنار این رشته باشند.

کشاورز در پاسخ به این سؤال که شما چه توصیه‌‌ای به مسئولان فدراسیون دارید که تصمیمات منطقی گرفته شود، گفت: توصیه من این است رئیس فدراسیون اگر می‌خواهد در دوره جدید مدیریت خود در مسیر منطقی قرار بگیرد باید نظام شایسته‌سالاری را در تکواندو اجرا کند آن وقت مشخص می‌شود هادی ساعی باشد باید مدیر تیم‌های ملی باشد یا فرد دیگری، متأسفانه این رویکرد در فدراسیون فعلی وجود ندارد اگر جلسات متعددی هم برگزار شود به توافق نهایی نخواهند رسید.

ملی‌پوش سابق تیم ملی تکواندو افزود: به نظرم مدیریت مثل چرخه حیات یک ورزشکار است، یک ورزشکار، یک دوره خردسالی، نونهالی، نوجوانی، بلوغ و بزرگسالی را سپری می‌کند و به تدریج رشد می‌کند و افتخارآفرینی می‌کند. یک روز مثل هادی ساعی، یوسف کرمی و دیگر قهرمانان تمام می‌شوند. یعنی آن دوره مدال‌آوری آنها به پایان می‌رسد قطعاً این بازیکن می‌رود کنار و فرد دیگری می‌آید. مدیریت هم دقیقاً مثل همین چرخه به همین شکل است. یک مدیر می‌آید تأثیر خود را می‌گذارد و ممکن است در دوران مدیریت خود شکوفا شود و ممکن است مثل یک بازیکن نتواند شکوفا شود.

کارشناس تکواندو در پاسخ به این سؤال که شنیده شده غلامحسین ذوالقدری به عنوان مدیر تیم‌های ملی انتخاب شود نظر شما در این مورد چیست، گفت: ذوالقدری داشته‌های خود را در یک دوره طولانی‌مدت در اختیار تکواندو گذاشته و بعد از آن با نتایجی که تکواندو گرفت، ثابت شد که تفکرات او به درد تکواندو نمی‌خورد، برای این صحبت‌هایم دلیل منطقی و قانع‌کننده دارم. زمانی که تکواندو در المپیک ریو شکست خورد به همه ثابت شد که تفکرات ذوالقدر به درد تکواندو نمی‌خورد و بعد از ناکامی‌های المپیک ریو؛ فدراسیون  دوباره فرصت دیگری به او داد، اما تکواندو در رقابت‌های جام جهانی و رقابت‌های جایزه بزرگ نتیجه نگرفت و با تمام این ناکامی‌ها جامعه تکواندو انتقاد کرد و سرانجام فدراسیون به این نتیجه رسید که تفکرات  و دانش ذوالقدری دیگر به درد تکواندو نمی‌خورد و در نتیجه فدراسیون او را کنار گذاشت. حال سؤال من این است که در یک سال گذشته چه اتفاقاتی رخ داده فدراسیون به دنبال ذوالقدری رفته است؟ آیا ذوالقدر جوانتر شده است؟ یا دانش فنی جدیدتری به دست آورده است؟ این سؤالی است که قطعاً در ذهن همه خانواده تکواندو به وجود آمده است همانطور که قهرمانانی مثل هادی ساعی، یوسف کرمی، بهزاد خداداد، مجید افلاکی در بخش بازیکنی به عنوان ورزشکار دیگر نمی‌توانند در تیم ملی خدمت کنند؛ ذوالقدری نیز در بخش فنی به عنوان مربی، مدیر فنی و… دیگر نمی‌تواند برای تکواندوی ایران موفق و مؤثر باشد؛ پس فدراسیون باید به دنبال واجدین شرایط و چهره‌های جوان باشد. جوانانی که دارای انگیزه لازم برای اثرگذاری در تکواندو هستند، جوانانی همراه با دانش فنی و علمی می‌توانند تکواندوی ایران را به جایگاه اصلی برسانند. با تفکراتی که تکواندو ناکام بوده ما به هیچ جایی نخواهیم رسید.

 

پاسخی بگذارید