تاریخ: ۱۸:۲۱ :: ۱۳۹۷/۰۲/۳۰
نام نویسنده: مرتضی خالقی

دفاع راست مطمئن و آماده تیم استقلال با تصمیم سرمربی تیم ملی در لیست استندبای قرار دارد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

لیست تیم ملی ایران غایبان سرشناسی دارد که در این میان عدم حضور وریا غفوری و سید جلال حسینی با بهت بسیاری از دنبال کنندگان فهرست تیم ملی همراه شد.

غفوری در مسیر جام جهانی در دیدارهایی مانند دیدار با قطر در دوحه و دیدار با چین در ترکیب تیم ملی ایران حضور داشت و در چند دیدار دوستانه نیز برای ایران به میدان رفت و بسیاری عقیده داشتند که این بازیکن می تواند در تیم ملی حضور داشته باشد.

وریا غفوری در ماه های گذشته بهترین بازیکن استقلال در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا بود که  ۶ گل حساس از جمله گل دربی و گل لیگ قهرمانان آسیا برابر الریان و الهلال نیز در کارنامه او به چشم می خورد اما کی روش در نهایت نام مدافع راست تیم ملی در جام ملت های ۲۰۱۵ را از فهرست ایران خط زد و تا غفوری در فهرست استندبای تیم ملی باشد. غیبت غفوری اما می تواند دلایلی داشته باشد که باید با منطق کی روش آن را دنبال کنیم:

 

  • میانگین قدی دفاع تیم ملی

تیم ملی در جام جهانی ۴ مدافع بلند قامت در ترکیب اولیه خود داشت. نباید فراموش کنیم که ایران تقریبا در هر سه بازی جام جهانی به دنبال دفاع فشرده خواهد بود که در این سیستم، مدافعان کناری در محوطه جریمه برای سر زدن حضور خواهند داشت و وریا غفوری با توجه به قامتی که دارد، گزینه مناسبی برای تیم کی روش نیست.

دفاع فشرده تیم ملی راهی به جز سانتر از جناحین برای حریفان باقی نخواهد گذاشت و با توجه به اینکه در سمت چپ خط دفاع گزینه ای به جز میلاد محمدی کوتاه قامت وجود ندارد، کی روش تقریبا مجبور به انتخاب دو مدافع بلند قامت است.

 

  • خصوصیات دفاعی در اولویت است

با توجه به تاکتیک تیم ملی، حضور یک مدافع راست با قابلیت های مانند منتظری  برای تیم ملی که در دفاع به مراتب بهتر از حمله عمل می کند، اهمیت بالایی دارد. نباید فراموش کرد که عملکرد فوق العاده غفوری در ماه های اخیر بیش از هر چیزی به دلیل گلزنی ها، میل به هجوم، درخشش در فاز تهاجمی و مسائلی است که کی روش خیلی از دفاع راست خود انتظار ندارد.

 

  • تغییر پست در استقلال موثر است؟

شایعه ای که با واکنش غفوری و شفر روبه رو شد به نظر می رسد حالا حقیقی تر از همیشه است. غفوری از شفر برای حضور در سمت راست خط هافبک انتقاد کرده بود و عقیده داشت این موضوع باعث می شود این بازیکن جام جهانی را از دست بدهد.

حالا شاید این شایعه تکذیب شده دوباره در ذهن مخاطبان فوتبال مرور شود که حتی خود وریا غفوری نیز پیش از این بابت این تغییر پست نگران و البته آگاه بود که شاید جایی در جام جهانی نداشته باشد.

 

  • برنامه فشرده جام جهانی و مصدومیت کهنه

وریا غفوری بهترین ۶ ماه خود را در شرایطی در استقلال سپری کرد که حتی در این مدت نیز برخی روزها مصدومیت کهنه عضله باعث دردسر غفوری شد و این بازیکن چند دیدار و چندین جلسه تمرینی را از دست داد.

در جام جهانی با توجه به سنگینی مسابقات و برنامه فشرده، مصدومیت می توانست باز هم غفوری را اذیت کند و این موضوع اتفاقی است که می توان آن را برای خط خوردن سید جلال حسینی نیز در نظر گرفت.

  • فرم باشگاهی، فرم ملی

وریا غفوری در سال های گذشته همواره یکی از بهترین های تیم ملی بوده و در ماه های منتهی به جام جهانی نیز فوق العاده و درخشان عمل کرد اما در نهایت شانس حضور در جام جهانی را از دست داد تا یکی از سرشناس ترین غایبان ایران در جام جهانی لقب بگیرد. غفوری در تیم باشگاهی خود بسیار خوب عمل کرد اما در دیدارهای دوستانه تیم ملی برابر الجزایر و حتی برابر ازبکستان نیز اندکی متزلزل نشان داد تا تفاوت در فرم باشگاهی و فرم ملی، یکی از عواملی باشد که کی روش را برای این تصمیم متقاعد کرده است.

پاسخی بگذارید