تاریخ: ۱۸:۳۴ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
نام نویسنده: مرتضی خالقی

مسافران جام جهانى این روزها براى دریافت ارز مسافرتى دچار مشکل شده اند؛ بانک ها FAN ID را به عنوان روادید روسیه قبول ندارند و مى گویند که وزارت خارجه باید آن را نزد بانک مرکزى تأیید کند.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

یک ماه دیگر رقابت هاى جام جهانى روسیه آغاز خواهد شد. هواداران از سراسر دنیا به مسکو می روند تا تیم خود را تشویق کنند. ایرانى ها هم مدتهاست که رسیدن تاریخ برگزارى جام جهانى را انتظار مى کشند، اما هواداران علاوه بر این انتظار، دغدغه هاى جدیدى دارند که این روزها بیش از هر زمان دیگرى جدى شده است.

 

از ۲۱ فروردین که دولت تصمیم گرفته سیاست یکسان سازى نرخ ارز را اجرایى کند تاکنون، اتفاقات مهمی در بازار ارز رخ داده است. دولت حدود یازده دستورالعمل و بخشنامه را در این رابطه صادر کرده که چند بندى از آنها، مربوط به نحوه تأمین ارز مسافرتى است. آن گونه که بانک مرکزى در بخشنامه هاى رسمی خود به نظام بانکى ابلاغ کرده، براى مسافران کشورهاى دور، هزار یورو سالانه یکبار و براى مسافران کشورهاى نزدیک، ۵۰۰ یورو به صورت سالانه ارز مسافرتى اختصاص خواهد داد. این مبلغ برای فردی که می خواهد با ارزان ترین نرخ آژانس های مسافری برای تماشای سه دیدار تیم ملی در جام جهانی به روسیه سفر کند یک چهارم هزینه هایش را پوشش می دهد و مشخص نیست طرفداران ایرانی که قصد حضور در روسیه را دارند چطور می توانند باقی هزینه های خود را تامین کنند.

 

البته دریافت همین مقدار ارز مسافرتى هم براى هر یک از متقاضیان شرط هایى دارد؛ بانک مرکزى اعلام کرده که ارز مسافرتى را تنها در قبال ارائه گذرنامه، بلیت و روادید به متقاضیان خواهد داد. این در شرایطی است که نظام بانکى و شعب منتخب بانک ها، FAN ID را که در روزهای جام جهانی ۲۰۱۸ به عنوان روادید روسیه به رسمیت شناخته مى شود، به عنوان روادید قبول ندارند و بنا را بر این گذاشته اند که حتماً در اختصاص ارز به متقاضیان سفر به روسیه بابت جام جهانى، روادید این کشور را نیز مشاهده کنند؛ در حالى که FAN ID  در واقع همان روادید کشور روسیه است.

در دستورالعمل صادره از طرف بانک مرکزی به بانک ها با صراحت اعلام شده که براى اختصاص ارز مسافرتى، نیاز به روادید و بلیت متقاضى است و خارج از این ضوابط نمى توان عمل کرد. بنابراین لازم است بانک مرکزى تأییدیه وزارت امور خارجه را داشته باشد تا FAN ID  را به عنوان روادید رسمی کشور روسیه بپذیرد و به عنوان مدارک معتبر در دریافت ارز مسافرتى از سوى متقاضیان، پذیرش کند.

مسافران ایرانی جام جهانی که از دی ماه سال گذشته مراحل مختلف سفر خود را آغاز کرده اند این روزها نگرانند تا با توجه به قوانین جدید ارزی از تماشای دیدارهای تیم ملی فوتبال ایران و حمایت از ملی پوشان کشورمان محروم شوند. ضمن آنکه به هرحال این افراد باتوجه به زمان اندک باقیمانده تا شروع مسابقات، باید براى هزینه هاى خود برنامه ریزى کنند؛ به خصوص اینکه بانک مرکزى اعلام کرده که خرید وفروش ارز خارج از ضوابط نظام بانکی قاچاق محسوب شده و با افراد خاطی بشدت برخورد می شود!

پاسخی بگذارید