تاریخ: ۱۲:۴۵ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
نام نویسنده: مرتضی خالقی

وبسایت ESPN به بررسی دقیق تیم ملی ایران، نقاط قوت، نقاط ضعف، ستاره‌ها و …. پرداخته است.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

کمتر از یک ماه تا شروع جام جهانی باقی مانده و تیم‌ها خود را برای رقابت بزرگ آماده می‌کنند. ESPN  نیز در مقابله ای به بررسی وضعیت تیم ملی ایران که در گروه مرگ رقابت ها حضور دارد، پرداخته است.

آنها چه کسانی هستند؟

کاپیتان: اشکان دژاگه

سرمربی: کارلوس کی روش

لقب: تیم ملی

رتبه در رنکینگ فیفا (۱۲ آوریل ۲۰۱۸): ۳۶

چگونه صعود کردند؟

راه روسیه برای ایران بسیار هموار و روان بود و آنها توانستند پس از جام جهانی، به عنوان دومین تیم به رقابت ها صعود کنند. تنها کاری که ایران باید انجام می‌داد این بود که در دور سوم مقدماتی، صدرنشین گروهش شود و به نظر این موضوع هیچگاه در شک و شبهه نبود. نه تنها آنها اول شدند و شکست ناپذیر باقی ماندند، بلکه ایران که خود را برای پنجمین جام جهانی اش آماده می‌کند، تا بازی نهایی که پیش از آن صعودش قطعی شده بود، گلی دریافت نکرد.

بزرگترین نقطه قوت

خط دفاعی ایران در دور مقدماتی توجهات را به خود جلب کرد ولی تفاوت تیم کی‌روش با سال ۲۰۱۴ که در گروهشان آخر شدند، گزینه‌های متعدد در خط حمله است. علیرضا جهانبخش و سردار آزمون به راحتی می‌توانند هر حریفی را در آسیا شکست دهند و از سد هر دفاعی بگذرند ولی قوت ایران به اینجا ختم نمی‌شود. سامان قدوس که فصل بسیار خوبی را در سوئد پشت سر گذاشته و به دنبال انتقال به لیگی بزرگتر است، هر چند که فیکس بودن او قطعی نیست.

مهدی طارمی نیز یکی از بهترین مهاجمان آسیا است ولی احتمالا نیمکت نشین خواهد بود و همین موضوع در مورد کریم انصاری فرد که بهترین گلزن لیگ یونان است، صدق می‌کند. بازیکنان دیگری نیز هستند  ولی همانطور که ایران در خط دفاعی برای گل نخوردن تلاش می‌کند، در خط حمله مهاجمان باید نسبت به ۴ سال قبل بهتر کار کنند.

نقطه ضعف

ایران ۴ سال است که بهترین تیم آسیا است. برتری تئوریک آنها در زمین، حداقل در دو سال گذشته به خوبی خود را نشان داده است. این تیم در عمق خط دفاعی و عمق خط هجومی بسیار قدرتمند است، بازیکنی دارد که می‌تواند بازی را به نفعش درآورد، بازیکنی دارد که می‌تواند تیم را نجات دهد، مربی بزرگی دارد ولی مشکل ایران، بازی نکردن مقابل تیم‌های بزرگ است.

در حالی که ایران در مقدماتی عالی بود ولی آنها توسط حریفان خیلی تحت فشار قرار نمی‌گرفتند و کار دشواری نداشتند. شاید آماده سازی کمی بهتر از قبل باشد ولی رقبای آنها در دیدارهای دوستانه (لاتویا، ازبکستان و سیرا لئون) در کنار بلژیک، آلمان و ایتالیا که عربستان سعودی به مصاف آنها رفت، تیم‌های بسیار ضعیف تری هستند. دفاع ایران در آسیا عالی بوده ولی مقابل رقبای بزرگ چیزی نشان نداده است.

ستاره

علیرضا جهان‌بخش. ستاره آلکمار توانست با ۲۱ گل به عنوان آقای گل لیگ هلند کار را به پایان برساند و یکی از بهترین‌های اروپا در این فصل بود. در سال ۲۰۱۴، تیم ملی بسیار مرتب بود ولی آنها در ۲۷۰ دقیقه، تنها ۱ گل به ثمر رساندند. حالا کی‌روش اسلحه‌های متعددی در خط حمله اش دارد و با آمادگی بالای جهانبخش، می‌تواند روی ستاره تیمش حساب کند. او سریع است، حملات مستقیم انجام می‌دهد، اعتماد به نفس بالایی دارد و آماده است که از هر جایی شوتزنی کند. هیجان انگیز ترین قسمت این است که آزمون مدافعان حریف را نگران می‌کند و همین به جهانبخش آزادی عمل می‌دهد.

ترکیب احتمالی:

مطبوعات داخلی ایران چه می‌گویند؟

تهران تایمز: “برای ایران، صعود از مرحله گروهی با حضور تیم‌های پرتغال و اسپانیا کار بسیار دشواری خواهد بود ولی مطمئنا شکست دادن ایران کار راحتی نیست. تیم ملی، ایرانی ها را مفتخر خواهد کرد.”

دژاگه:” می‌خواهیم تاریخسازی کنیم و برای اولین بار به دور حذفی صعود کنیم. ما مطمئنیم  که می‌توانیم این کار را انجام دهیم زیرا پتانسیلش را داریم.”

پیش بینی

پس از یک صعود بی نقص از مرحله گروهی و به وجود آمدن این حس که شاید ایران بتواند برای اولین بار به دور دوم جام جهانی صعود کند، قرعه کشی ظالمانه بود. ولی اگر یک تیم آسیایی باشد که بتواند از این گروه صعود کند، آن ایران خواهد بود. مراکش از دو رقیب دیگر راحت تر است ولی سه امتیاز در دیدار اول می‌تواند به ایران انگیزه بدهد. شکی نیست که ایران می‌تواند مقابل اسپانیا و پرتغال نتیجه بگیرد و به نظر عادلانه است که بگوییم کی روش که پرتغالی است و مدتی در رئال نیز مربی گری کرده، شناخت خوبی از دو تیم خواهد داشت.

با توجه به قرعه کشی و سابقه ایران در جام جهانی، کسی انتظار ندارد که ایران در بین دو تیم برتر گروهش قرار بگیرد. اینکه آنها تا بازی آخر شانس صعود داشته باشند، چیزی است که از ایران انتظار می‌رود ولی آمار آنها که در ۱۲ بازی اخیرشان در جام جهانی تنها ۱ پیروزی  کسب کرده اند، باید بهبود یابد.

پاسخی بگذارید