سرمربی تیم ملی فوتسال کشور در گفتگویی اختصاصی با مازنداسپرت مطرح کرد ؛
تاریخ: ۹:۳۸ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
نام نویسنده: سیده روجا شجری
شهناز یاری :حضور بانوان در ورزشگاه ها به فرهنگ سازی کمک می کند/دختران مازندرانی ” قُلدور ” و ” خوش فکر ” هستند !

سرمربی تیم ملی گفت : من واقعا آرزو دارم روزی برسد که بانوان ما همپای مردان در استادیوم ها حضور داشته باشند.امیدواریم این فرهنگ سازی صورت بگیرد و بانوان بتوانند به راحتی در استادیوم ها حضور داشته باشند.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،شهناز یاری سرمربی تیم ملی فوتسال در حاشیه برگزاری اردوی تیم ملی در استان مازندران و شهر ساری با حضور در دفتر مازنداسپرت در خصوص شرایط این اردو اظهار داشت: در واقع این اردویی که پیش بینی کرده بودیم قرار بود در تهران باشد ولی با دعوت باشگاه استقلال ساری ما خیلی خوشحال شدیم از این دعوت و ترجیح دادیم این اردو را در منطقه خوش آب و هوای مازندران برگزار کنیم.

وی ادامه داد :در این اردو بیشتر روی نقاط ضعف مان در بازی تایلند و چین کار کردیم چون ما دو بازی پشت سرهم و سنگین را اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت در تهران داشتیم. ما با تیم های بزرگسال تایلند و چین بازی کرده بودیم که ما بیشتر هدف مان در این اردو روی نقاط ضعفی بود که در بازی با تایلند داشتیم که ما بیشتر در فاز حمله واقعا مشکل داشتیم. البته این موضوع را هم باید در نظر بگیریم که تیم تایلند یک تیم بزرگسال بود و الان میزبان مسابقات آسیایی بزرگسال هستند و آنها با آمادگی صد در صد در مسابقات شرکت کرده بودند. ما یک تیم هستیم تقریبا بازیکنان ما زیر ۱۷ سال هستند.یعنی بین ۱۵ تا ۱۷ سال هستند. من فکر میکنم نتیجه ما با این تیم خیلی خوب بود و موقعیت های خوبی هم در این دیدار داشتیم. ما ۱۹ بار روی دروازه تایلند آمده بودیم. ۱۹ حمله ای که به دروازه تایلند منتهی شده بود.ولی چون در ضربات آخر خوب عمل نکرده بودیم برنامه این اردو را روی همین نقاط ضعفمان کار کردیم که بیشتر در فاز حمله بود.

سرمربی تیم ملی بیان داشت: الان تیم بزرگسال ما که در تایلند حضور دارد که امروز هم تیم چین را در دور دوم شکست داده اند، به امید خدا اگر این تیم به فینال مسابقات راه پیدا کند و جزو دو تیم نهایی باشد یعنی قهرمان یا نایب قهرمان شود، ما میتوانیم سهمیه حضور در المپیک آرژانتین ۲۰۱۸ که در مهر ماه ما انجام میگیرد را کسب کنیم.

یاری از عملکرد دو ملی پوش ثابت مازندرانی در تیمش ابراز رضایت داشت و اظهار کرد: راجب نسرین قمی می توانم بگویم که یکی از بهترین های ما در تیم ملی است.یعنی نسرین قمی کسی بود که در بازی با تایلند طبق آنالیزی که انجام داده بودیم، بیشترین تایم حضور در زمین بازی را داشت و یجورایی بالاترین قطع توپ تیم توسط نسرین قمی صورت گرفته بود که چیزی حدود ۱۸ قطع توپ خوب در مقابل یک تیم بزرگسال در یک بازی داشت.برای یک بازیکنی با سن و سال نسرین قمی این موضوع خیلی می تواند عالی باشد و یک رکورد خیلی خوب می تواند برایش باشد چون بازیکن بسیار آینده داری است و خیلی خوب در بازی ها میجنگد و بک بسیار باهوشی است.البته نقاط ضعفی هم این بازیکن دارد ولی فکر میکنم آینده خوبی خواهد داشت.

وی ادامه داد : در خصوص فاطمه ایجادی هم باید بگویم که این بازیکن در برابر تایلند یک نیمه درون دروازه بود ولی آسیب دید و او را به بیرون زمین منتقل کردیم.گلر خوش فکری است و خیلی هم درون دروازه مصمم است و خروج های خوبی دارد و اگر همین روند را ادامه بدهد می تواند یکی از بهترین گلرهای ما در مسابقات المپیک باشد.من به هر دوی این بازیکنان ایمان دارم.

سرمربی تیم ملی فوتسال در خصوص پیشرفت چند سال اخیر فوتسال بانوان گفت و اظهار داشت :در فوتسال پیشرفت چشمگیر تری داشتیم.فوتبال مان هم خوب است، اعزام هایی همیشه داریم ولی آنطوری که باید انتظارات در فوتبال برآورده نمی شود ولی به اعتقاد من فوتسال ما واقعا گام های با ارزشی را برداشته و قهرمانی آسیا را در حال حاضر یدک می کشیم و الان هم یکی از تیم های مدعی مسابقات قهرمانی آسیا هستیم، همین یک انگیزه خیلی خوب را در جامعه فوتسال بین دختران مان بوجود آورده است که بدانند اگر بخواهند می شود.

وی ادامه داد: ما نسبت به کشورهای آسیایی خیلی تیم فوتسال داریم.تیم های فوتسال ما در آسیا بیشترین تیم های فوتسال در بخش بانوان مربوط به ایران است.ما در حال حاضر زیر گروه لیگ سه، لیگ سه ، زیر گروه لیگ دو و لیگ دو ، لیگ یک و لیگ برتر را داریم.  ما ۱۴ تیم لیگ برتری در ایران داریم که من فکر میکنم در هیچ کجای آسیا همچین شرایطی را ندارند چون وقتی با تیم های ژاپن و دیگر تیم های آسیایی که صحبت می کردیم آنها بیشتر از ۵ الی ۶ تیم کلا در کشورشان ندارند و خیلی از کشورهای دیگر که در حد سه یا چهار تیم و یا اگر خیلی تیم داشته باشند نهایتش ۱۰ تیم در کشورشان دارند.خیلی خوب است که کشور ما در بخش بانوان انقدر خوب فعالیت دارند ولی متاسفانه مشکل اسپانسر کماکان در بخش بانوان است چون یکی از معظلات ما نداشتن اسپانسر خوب است که آنطوری که باید ما حمایت نمی شویم.بازیکنان ما همیشه مجبور هستند از شهرهای خودشان در شهرهای دیگر بروند و مجبور هستند شرایط سختی را قبول کنند و ممکن است اصلا پول هایشان را هم نگیرند.الان این مسئله گریبان گیر  اکثر خانواده های فوتسالی است.ای کاش یک مقدار اسپانسرهای آقایان عینک خوش بین تری به چشمانشان میزدند و نیم نگاهی هم به بانوان داشتند. شاید شما باورتان نشود، می شود با یک سوم قرارداد یک آقای فوتبالیست، به صورت کامل یک تیم فوتسال بانوان را ساپورت کرد که من فکر میکنم این یک مقدار بی انصافی است که آقایان در این موضوع ورود نمی کنند و یا جرات چنین کاری را ندارند. ما در حال حاضر خیلی از بازیکنان مان به کشور های خارجی سفر می کنند و در آنجا بازی می کنند بخاطر اینکه مشاهده می کنند در اینجا حمایت های لازم را نمی شوند.ما نباید اجازه بدهیم بازیکنانمان انقدر راحت به کشورهایی بروند که لیگ هایشان از لیگ کشور ما پایین تر است ولی چون در آنجا به آنها پول خوبی می دهند برای آنجا بازی می کنند.

 

وی در ادامه صحبت هایش ضمن تشکر از باشگاه استقلال ساری در جهت میزبانی این اردو، گفت : از مدیرعامل محترم باشگاه استقلال ساری جناب آقای کیادهی و سرکار خانم محمدی سرپرست این باشگاه کمال تشکر را دارم. آنها در این اردو برای مان سنگ تمام گذاشتند یعنی از روزی که ما به استان مازندران و شهر ساری آمدیم یک لحظه هم ما را تنها نگذاشتند و بهترین شرایط را برای مان فراهم کرده اند و ما از این میزبانی واقعا راضی بودیم و تا این لحظه خیلی به ما خوش گذشته و اردوی خوبی بوده است.

یاری به تمجید از استعداد های ناب دختران مازندرانی در چند سال اخیر اشاره کرد و افزود : ما بازیکنان بسیار خوبی را در مازندران داریم که اگر بخواهم اسم آنها را ببرم می توانم به نسترن مقیمی، نسیم نوازنده، مهناز علیزاده، نسرین قمی، فاطمه ایجادی و خیلی استعداد های دیگری هستند که واقعا خوب کار می کنند. یکی از خصوصیات خوبی که بازیکنان مازندرانی دارند این است که آنها خیلی ” قُلدور ”  هستند.در فوتسال حفظ توپ یک مسئله خیلی مهم است و همه اینایی که الان اسم بردمدر حفظ و مالکیت توپ فوق العاده قدرت بدنی خوبی دارند و خیلی خوب می توانند و همچنین جنگندگی شان خیلی بالاست و خوش فکر هستند و می توانند خیلی زیاد به یک تیم کمک کنند.

 

وی در خصوص آینده فوتسال کشور گفت : به دلایل شرایط موجود برای بانوان، ما در فوتسال حرف های زیادی برای گفتن داریم.این شرایطی که ما در فوتسال داریم در فوتبال شاید حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد فوتسال باشد.بخاطر همین است که ما چه از نظر سخت افزاری و چه از نظر نرم افزاری و چه از نظر فنی فکر می کنم در فوتسال قوی تر هستیم و همین موضوع باعث شده که ما کم کم به ابرقدرت در آسیا تبدیل شویم.ما می توانیم با برنامه ریزی بهتر و با حمایت بیشتر حتی در جهان هم به فکر سکو باشیم و بدرخشیم.

 

سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان در خصوص بحث حضور بانوان در استادیوم ها هم اظهار نظر داشت و بیان کرد :این حق مسلم بانوان ماست و من واقعا آرزو دارم روزی برسد که بانوان ما همپای مردان در استادیوم ها حضور داشته باشند.امیدواریم این فرهنگ سازی صورت بگیرد و بانوان بتوانند به راحتی در استادیوم ها حضور داشته باشند و در کنار خانواده های شان به طرفداری از تیم های مورد علاقه خود بپردازند.به نظر من ورزش ما با برطرف کردن این مشکل می تواند خیلی پیشرفت بهتری داشته باشد چون همیشه این موضوع یک انعکاس مثبت دارد. من فکر میکنم حضور بانوان باعث خواهد شد تا یک مقدار از نظرفرهنگ سازی هم تاثیرگذار باشد. به هر حال وقتی کسی همسرش، خواهرش و یا مادرش و کسانی که فکر می کنند باید حرمت شان نگه داشته شود در کنارش نشسته باشد شاید یک مقدار جلوی فهاشی ها و شعارهای بد گرفته شود و این موضوع را رعایت کنند و من بر این باورم که حضور بانوان حتی می تواند به فرهنگ سازی ما نیز کمک کند.اگر اجازه حضور بانوان صادر شود شاید اتفاقات خیلی خوشایندی در ورزش ما بیافتد که امیدواریم این اتفاق در ورزش ما صورت بگیرد چون بانوان ما خیلی علاقمند هستند که در ورزشگاه ها حضور پیدا کنند.

سرمربی تیم ملی فوتسال در پایان صحبت هایش به تمجید از عملکرد دختران استقلال ساری در فصل پر فراز و نشیب شان در لیگ برتر پرداخت و اظهار داشت :استقلال ساری واقعا نیاز به حمایت مسئولین شهری دارد چون من پیشرفت این تیم را می دیدم. این ها با چنگ و دندان و با چهار پنج بازیکن ولی واقعا با غیرت بازی می کردند.بازیکنان باغیرت استقلال ساری سر خودشان را جلوی توپ میگذاشتند اما اجازه گذر توپ را نمی دادند.مسئولین شهر باید بیشتر این تیم را حمایت کنند تا در فصل جدید بازیکنان و عوامل تیم با آرامش خاطر لیگ را ادامه دهند و دغدغه این را که هزینه اعزام و سایر هزینه ها را دارند یا خیر را نداشته باشند.این تیم نماینده مازندران است و ای کاش بشود یک تیم خوب راهی مسابقات لیگ برتر فصل جدید شود.هر کسی در استان مازندران توانایی کمک کردن دارد به این تیم کمک کند تا یک تیم قدرتمند و مقتدر را در فصل جدید از استقلال ساری شاهد باشیم.

 

 

 

پاسخی بگذارید