مربی موفق پایه در استان مازندران:
تاریخ: ۱۰:۵۶ :: ۱۳۹۷/۰۱/۱۶
نام نویسنده: تحریریه

مربی موفق پایه در استان مازندران با بیان اینکه ما اگر به فوتبال پایه توجه نکنیم، طبیعی است که تیم‌های بزرگسالان خوبی نخواهیم داشت و طبیعی خواهد بود که بازیکنان بومی درخشانی در اختیار نداشته باشیم،گفت: عدم توجه به فوتبال پایه منجر به نبود تیمی منسجم در رده بزرگسالان می‌شود.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،صاحب شکری صاحب امتیاز باشگاه فرهنگی ورزشی فرابرتر فریدونکنار است و با وجود سن کم از تجربیات خوبی در امر بازیکن‌سازی و پرورش استعداد برخوردار است.

وی کارشناس ارشد فیزیولوژی تربیت بدنی است و در مقطع دکترای این رشته هم در حال تحصیل است.

صاحب شکری؛ سرمربی فریدونکناری و فعال فوتبالی در سطح کشور، عناوین و افتخارات متعددی در فوتبال پایه در سطح استان و کشور با باشگاه خود یعنی فرابرتر فریدونکنار به‌دست آورده است؛ همین عامل سبب شد تا به سراغ وی برویم و گفت‌وگویی ترتیب دهیم‌ که در ادامه می‌توانید این گفت‌وگوی جذاب و قابل توجه را بخوانید.

باشگاه فرابرتر فریدونکنار در چه سالی تأسیس شده است؟ و از افتخارات و عناوین باشگاه فرابرتر برای ما بفرمایید؟
باشگاه فرهنگی ورزشی فرابرتر به‌صورت رسمی در سال ۱۳۸۴ شروع به فعالیت کرد و در همان سال ۸۴ به‌عنوان تیم برتر در رده زیر ۱۳ سال بدون شکست معرفی شد و در سال بعد هم همین عنوان تکرار شده است.

پله به پله با تیم نونهالان حاضر شدیم و به مرور سلسله مراتب طی شد و در رده‌های نوجوانان، جوانان و امیدها تیم‌داری کردیم.

خدا را شاکرم که موفق شدیم در تمامی رده‌ها موفقیت‌های قابل توجهی را کسب کنیم. در طی حدودا ۱۴ سالی که فعالیت داشتیم، ۸ قهرمانی و ۴ نایب قهرمانی و یک مقام سومی به‌دست آوردیم که مهم‌ترین آن صعود به لیگ یک امیدهای کشور، صعود به لیگ مناطق جوانان کشور، صعود به لیگ مناطق نوجوانان کشور و همچنین در رده نونهالان بود.

 به عقیده شما در مازندران به فوتبال پایه توجه درستی می‌شود؟ آیا بازیکن‌سازی به نحو احسن انجام می‌گیرد؟

متاسفانه خیر. بیشتر به‌دلیل تقویم برگزار شدن است. شما باید در نظر بگیرید استعدادیابی‌هایی که انجام می‌شود در طول یک فصل امکان دارد آن روز، روز بازیکن نباشد فرضا به‌دلیل بیماری یا عدم آمادگی از نظر روانی که باعث می‌شود آن بازیکن از بین برود و استعدادی محو بشود. باید ریشه‌ای آسیب‌شناسی بشود،کارشناسی شود و با گذاشتن زمان‌های مختلف بازیکنان و استعدادها مورد ارزیابی قرار بگیرند تا در نتیجه چند بازیکن تاپ معرفی و شناخته بشوند و در امر بازیکن سازی هم متاسفانه زیرساختی وجود ندارد.

 در فوتبال پایه و در امر بازیکن‌سازی چه متدهایی باید مورد توجه قرار بگیرد؟

وقتی ما در فوتبال پایه بر روی یک نونهال کار نکنیم و او را تربیت نکنیم، یا روی زبان انگلیسی و یا بحث اجتماعی شخص کار نکنیم، نباید انتظار داشته باشیم که انسان فوق‌العاده‌ای در سن ۲۰ سالگی ظاهر شود. باید در سنین پایین هزینه شود و مدون پیگیری شود و بازیکن نونهال در مسیر رسیدن به سن ۲۰ بازی‌های زیادی را انجام دهد. به نظر بزرگان فوتبال، بازیکن پایه با فوتبال بازی کردن فوتبالیست می‌شود، بازیکن باید در شرایط تمرینی و مسابقه به طور مکرر قرار گیرد و مورد آزمون قرار بگیرد تا معیارهای او مشخص شود و نقاط ضعف و قوت او بررسی شود.

ما اگر به فوتبال پایه توجه نکنیم، طبیعی است که تیم‌های بزرگسالان خوبی نخواهیم داشت و طبیعی خواهد بود که بازیکنان بومی درخشانی در اختیار نداشته باشیم.

در امر بازیکن‌سازی طبیعتا کسانی که به عنوان استعدادیاب در فوتبال ایران حضور دارند نگاه‌شان نگاه بازیکن سازی نیست بلکه بیشتر به این شکل است که مثلا بخواهیم از سهمیه فوتبال مازندران استفاده کنیم و نماینده‌ای در تیم ملی داشته باشیم.

باید تلاش کنیم تیمی منتخب در مازندران داشته باشیم و مربی‌ای که تیم خاصی را ندارد، هدایت این تیم منتخب را بر عهده داشته باشد بدون هیچ چشم‌داشتی. این روش باعث می‌شود استعدادهای متعدد در تمامی رده‌ها در استان شناخته و حفظ بشوند و به تیم ملی معرفی بشوند.

در ادامه بازیکنان برتر هر تیم در استان به این تیم‌های منتخب اضافه می‌شوند. یکی از روش‌‌ها این است که باعث شناخته شدن استعدادها در سطحی وسیع می‌شود. به نظر بنده باید کانونی تشکیل شود و وقت گذاشته شود با برنامه ریزی مدون و با حوصله و همچنین در جمع‌بندی باید در فوتبال استان هزینه بشود، وقت گذاشته شود و در نهایت خروجی بگیریم، نه اینکه سالی یک‌بار فستیوالی برگزار شود که در نهایت آیا مثمرثمر خواهد بود یا خیر.

 آیا عدم توجه درست و اصولی به فوتبال پایه می‌توان عاملی برای عدم حضور نماینده‌ای از استان در سطح اول فوتبال کشور برشمرد؟

با توجه به اینکه در مهد فوتبال ایران در استان مازندران همه بر این امر واقف هستیم که ضعف بزرگ‌مان عدم حضور نماینده‌ای از استان در لیگ برتر است، کم اتفاق می‌افتد که استعداد نابی از استان با وجود برنامه‌های مدون و وجود چارت تشکیلاتی خاصی، شکوفا شود؛ زیرا چارچوبی در بخش پایه و بازیکن سازی و پرورش آن وجود ندارد و متاسفانه بحث لابی‌گری و دلالی هم جزئی از این مسائل شده است و مانعی برای عملی شدن این عزم ایجاد کرده است.

مدرسه فوتبال باشگاه فرابرتر دو سال پیاپی به عنوان مدرسه فوتبال نمونه کشور انتخاب شده است. این مهم چگونه محقق شده است؟

اول از همه لطف خدا و سپس تلاش یک مجموعه زحمتکش بود.ما در درجه اول سعی کردیم در بحث نظم و انضباط خیلی با دقت عمل کنیم. ارتباط خوبی با خانواده‌ها هم برقرار کردیم صداقت مسئله بسیار مهمی است و خانواده باید بداند که در اینجا محصولاتی تولید می‌شود که آینده‌دار خواهند بود و بعنوان مثال در تمامی سطوح به درجات قهرمانی خواهند رسید.

بیشترین اهمیت ما در مسئله کشف استعداد است مانند تیم نوجوانان ما که با طی کردن یه روند بسیار مناسب در سطح استان به مقام قهرمانی رسیدند، یقینا اگر ما بحث اداره مدرسه فوتبال را بر اساس مسائل اقتصادی قرار می‌دادیم در کانون مدارس یکبار مصرف قرار داشتیم که این‌گونه نبوده است.

در مدرسه فوتبال ما مهم‌ترین بحث، بحث دائمی بودن آن است و به همین دلیل بهترین شرایط و امکانات را برای دانش آموزان در نظر گرفته‌ایم که در ایجاد انگیزه هم بسیار تاثیرگذار است.

در سال جاری چه برنامه‌هایی برای آینده باشگاه فرابرتر در نظر گرفته شده است؟

در سال جاری با توجه به اینک تیم نوجوانان قهرمانی کسب کرده در فکر جابه‌جایی این تیم و انتقال بازیکنان به تیم جوانان هستیم و در ادامه تمامی مدارج را طی خواهیم کرد. مسئله آینده بازیکنان باشگاه فرابرتر برایمان بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا دوست نداریم که بازیکن‌مان با رسیدن به سن امید دچار سردرگمی شوند.

ما در سال جاری تورنمنتی را هم در کشور گرجستان در پیش داریم که تنها نماینده از استان مازندران و نماینده‌ای از کشور ایران هستیم که به همراه تیم‌های گسترش فولاد تبریز، سیاه جامگان مشهد و سایپا تهران در این تورنمنت حضور پیدا خواهیم کرد. برنامه‌های دیگری هم مد نظر داریم تا بازیکنان خوبی که داریم را در تورنمنت‌های مختلفی که در کشورهای روسیه وفرانسه و چند کشور دیگر برگزار می‌شود، معرفی کنیم. به‌دنبال توسعه فوتبال در سطوح پایه هستیم و هم بازیکنان بتوانند در سنین پایین تجربه حضور در دیدارهای بین‌المللی را کسب کند.

صحبت پایانی؟
از شما کمال تشکر را دارم و آرزوی موفقیت و توفیق روز افزون را برایتان از خداوند بزرگ خواستارم، ممنونم از اینکه این فرصت را در اختیار من قرار دادید. در پایان از برادران خوبم آقایان هادی و مهدی شکری هم تشکر می‌کنم که همیشه یار و یاور من هستند و همچنین از مجموعه باشگاه فرابرتر و یکایک عوامل کمال تشکر را دارم. انشالله که سال فوتبالی خوبی برای فوتبال ایران باشد و بتوانیم به دور بعد جام جهانی صعود کنیم و هم نمایندگان ایران در آسیا به بهترین شکل ممکن بدرخشند و هم اینکه در جام ملت‌های آسیا بتوانیم بعد چندین و چند سال به مقام قهرمانی دست پیدا کنیم.

گفتگو : محمد مهدی زاده

پاسخی بگذارید