تاریخ: ۵:۳۸ :: ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
نام نویسنده: sobhan

مازند اسپرت: با توجه به نایب قهرمانی حسن یزدانی کشتی گیر وزن ۷۰ کیلوگرم تیم ملی کشورمان در مسابقات جهانی لاس وگاس، گفت‌وگویی را با وی انجام دادیم که در ادامه مطالعه خواهید کرد.   به گزارش مازند اسپرت ، حسن یزدانی چراتی، در روستای لپوصحرا از توابع شهرستان جویبار و در خانواده‌ای ساده و […]

22582مازند اسپرت: با توجه به نایب قهرمانی حسن یزدانی کشتی گیر وزن ۷۰ کیلوگرم تیم ملی کشورمان در مسابقات جهانی لاس وگاس، گفت‌وگویی را با وی انجام دادیم که در ادامه مطالعه خواهید کرد.

 

به گزارش مازند اسپرت ، حسن یزدانی چراتی، در روستای لپوصحرا از توابع شهرستان جویبار و در خانواده‌ای ساده و زحمتکش رشد کرده است و از همان دوران نونهالی با حمایت‌های پدرش و تمرین‌های سخت و طاقت فرسا در سواحل چپکرود و تپه‌های شنی، در کشتی به موفقیت‌های زیادی دست یافت و در تمامی رده‌های سنی به مدال‌های جهانی رسیده است.

 

وی که با کشتی‌های جذاب خود به سایتیف کشتی ایران معروف شده است، با درخشش در مسابقات جهانی لاس وگاس آمریکا و کسب مدال نقره، در سن ۲۱ سالگی اولین مدال جهانی‌اش در رده سنی بزرگسالان را کسب کرد.

یزدانی با نمایش بسیار زیبای خود در آمریکا دنیای کشتی را مجذوب خود کرد و نشان داد که توانایی کسب مدال را در المپیک دارد.

بر همین اساس و بعد از حضور این کشتی گیر در جویبار با وی همکلام شدیم و مصاحبه مختصری را ترتیب دادیم. که می‌توانید در ادامه این مصاحبه را مطالعه کنید:

از همان ابتدا برویم سر اصل مطلب؛ شما مسابقات جهانی لاس وگاس را بسیار خوب آغاز کردید، چه اتفاقی افتاد که نتوانستید مسابقه فینال را نیز به سود خود به پایان برسانید؟

من با آمادگی کامل به این مسابقات آمدم و همانطور که دیدید همه حریفان را با امتیازات بالا شکست دادم و تمام سعی و تلاشم را کردم که بهترین نتیجه را بگیرم ولی در مسابقه فینال و بعد از گذشت یک دقیقه از مبارزه بدنم به یک‌باره ایستاد به طوری که برای خودم هم عجیب بود.

به همین دلیل نتوانستم آن کارایی لازم را داشته باشم و متأسفانه کشتی را به حریف روسم واگذار کردم.


آیا بعد از مسابقه فینال اشکال کار خود را متوجه شدید؟

بله، شکست در فینال مسابقات جهانی باعث شد تا به ضعف‌هایم پی ببرم و باید قبل از هر چیز آن ها را رفع کنم، مثلا در دفاع به اندازه حمله خوب نبودم که باید در تمریناتم این ضعفم را اصلاح کنم.

یک سال و نیم تا مسابقات المپیک باقی مانده است، برنامه شما برای حضور در این مسابقات چیست؟

در فروردین سال ۹۵ مسابقات انتخابی المپیک برگزار خواهد شد و من باید قبل از هرچیز برنامه ریزی کنم تا بتوانم در مسابقات انتخابی در وزن جدیدم موفق باشم و جواز حضور در المپیک را کسب کنم.

بعد از آن تمام فکر و ذهنم را معطوف موفقیت در المپیک می‌کنم تا بتوانم خوشرنگ ترین مدال این مسابقات را کسب کنم. در حال حاضر رقبای داخلی قدرتمندی دارم که برای رفتن به المپیک باید از سد آنها بگذرم.


حرف از کسب مدال در المپیک زدید. همانطور که می‌دانید جردن باروفس آمریکایی قدرت بلامنازع وزن ۷۴ کیلوگرم است، چه برنامه‌ای برای این کشتی گیر دارید؟

در حال حاضر همه از جردن باروفس آمریکایی به عنوان سخت‌ترین حریفم درالمپیک یاد می‌کنند ولی باید بگویم که به نظر من دنیس سارگوش روس از باروفس نیز خطرناک‌تر است.

سارگوش به دلیل شکستی که در مرحله نیمه نهایی المپیک لندن در مقابل باروفس متحمل شد، فقط برای جبران و کسب مدال طلا به ریو می‌آید، بنابراین یکی از جدی‌ترین رقبای من هم خواهد بود.

البته در المپیک همه کشتی‌گیران خوب هستند و باید برای تک تک حریفانم برنامه دقیق داشته باشم و هیچ کدامشان را دست کم نگیرم.

همه کشتی دوستان و کارشناسان این رشته ورزشی شما رو با سایتیف مقایسه می‌کنند، نظر خودتان در این مورد چیست؟

خیلی‌ها فکر می‌کنند من از سبک سایتیف در کشتی‌هایم استفاده می‌کنم در صورتی که اصلا اینچنین نیست و ناخواسته فیزیک بدنیم به سایتیف شباهت دارد.

البته فیلم کشتی‌های او را زیاد می‌بینم و سعی می‌کنم نکات فنی کشتی اش را یاد بگیرم. تا حدودی نیز کشتی‌هایمان به هم شباهت دارد.


حسن یزدانی تا کجا می‌خواهد برای کسب مدال تلاش کند و بجنگد؟

همان طور که می‌دانید کشتی یک ورزش بی رکورد است و عوامل مختلفی در طولانی بودن عمر قهرمانی نقش دارد و من می خواهم تمام تلاشم را به کار ببندم و تا وقتی که در سطح اول کشتی دنیا هستم خوشرنگ‌ترین مدال ها را کسب کنم تا پس از بازنشستگی افسوسی بردلم نمانده باشد.

با تشکر از این مصاحبه، در پایان اگر حرفی باقی‌مانده است بیان کنید:

از زحمات فراوان پدر و مادرم تشکر می‌کنم و همیشه قدردان محبت‌هایی که در حقم کردند هستم. همچنین از آقای همت مسلمی که برایم زحمت فراوانی کشید و از دیگر مربیانم آقایان نقیبی، حاج محمود اسماعیل پور و حاجی زاده کمال تشکر را دارم.

پاسخی بگذارید