تاریخ: ۲۰:۰۸ :: ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
نام نویسنده: سیده روجا شجری

دبیرکل اسبق کمیته ملی المپیک گفت: در ۴ سالی که گذشت مهر سکوت بر لبان دوستان خورده بود و فقط کیومرث هاشمی در کمیته ملی المپیک تصمیم‌گیرنده بود.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،بهرام افشارزاده که روی خط رادیو ورزش آمده بود در خصوص اینکه نامش در لیست معرفی شده کارشناسان خبره از سوی کمیته ملی المپیک نبوده گفت: بعد از اینکه اسامی خبرگان مشخص شد فهمیدم که بعد از این همه سال من در ورزش نبوده‌ام! احتمالا در جای دیگری حضور داشتم! فهمیدم که در ورزش کاری نکردم و اشتباهی اینجا بودم. البته امیدوارم کسانی که انتخاب شدند ورزشی بوده باشند!

افشارزاده همچنین درباره وظایف کمیته ملی المپیک تصریح کرد: فکر می‌کنم ما باید به این موضوع بپردازیم که کمیته ملی المپیک هر کشوری وظیفه‌اش دفاع از کیان شورای المپیک آسیا و المپیک است. همچنین وظیفه دیگر آماده کردن تیم‌ها برای مسابقات آسیایی، حضور در المپیک، دفاع از کرسی‌های بین‌المللی، تشکیل کلاس‌های آموزشی، دفاع از حقوق مربیان و ورزشکاران و… است.

وی درباره اینکه چه برنامه‌هایی باید انجام شود تا در حوزه ورزش آماتوری و مدال‌آوری موفق باشیم، افزود: وظیفه اصلی کمیته ملی المپیک آماده کردن تیم‌ها برای بازی‌های آسیایی و المپیک است و این موضوع محور اساسی هر کمیته‌ای است. در ایران هم تنظیم رکوردها، نظارت بر عملکرد تیم‌ها، دفاع از ورزشکاران، انتخاب مربیان آگاه و توجه به تیم‌های ملی اساس هر کمیته‌ یا هیأت اجرایی است. معیار انتخاب افراد هم باید بر همین اساس باشد تا توان تیم‌ها بالا برود و همچنین با برگزاری کلاس‌های آموزشی و کمک به آماده‌سازی تیم ها، شرایط خوبی برقرار گردد.

دبیرکل اسبق کمیته ملی المپیک در خصوص اینکه بر اساس منشور المپیک توجه به روح ورزش آماتور یا حرفه‌ای وظیفه کمیته ملی المپیک است یا نه، افزود: فلسفه گوبرتن برای راه‌اندازی المپیک که در سال ۱۸۹۶ انجام شده بود، بر همین اساس بود. آن زمان مثل حالا مسابقات المپیک در بیرون از زمین و لابراتوارها انجام نمی‌شد و اساس ورزش برای حفظ سلامت، اخلاق، کردار، روح جوانمردی و دفاع از حقوق بشر بود، اما حالا شرایط فرق کرده و مبارزات پنهانی انجام می‌شود و شاهد هستیم که برخی کشورها برای آماده‌سازی تیم‌هایشان از راهی استفاده می‌کنند و مواردی که نام بردم به نوعی رنگ باخته است، اما وظیفه کمیته ملی المپیک‌ها این است که ورزشکار پاک داشته و با دوپینگ مبارزه شود. هر کمیته المپیکی باید فلسفه‌ای غیر از قهرمانی داشته باشد و توجه به نوجوانان و جوانان باید در سرلوحه کار قرار گرفته و به آینده‌نگری توجه ویژه‌ای شود.

افشارزاده درباره اینکه وظیفه کمیته ملی المپیک بحث حمایت از ورزش آماتوری است و اینکه این روزها شاهد هستیم در ورزش شعارهای نژادپرستی داده می‌شد و وظیفه کمیته ملی الپمیک تذکر دادن به این موارد است، افزود: در این ۴ سال که گذشت، مبارزه‌ها به نوعی کتمان حقیقت بود و مهر سکوت بر لبان دوستان زده شده بود. تصمیمات را فقط کیومرث هاشمی می‌گرفت و در این ۴ سالی که گذشت این موارد رعایت نشد، امیدوارم با حضور مدیران جدید که قرار است در انتخابات ۲۵ دیماه مشخص شوند، این شهامت را داشته باشند تا با فساد اخلاقی، دوپینگ و موارد دیگر مبارزه کنند؛ چراکه این موارد قسمتی از منشور المپیک است.

وی افزود: یکی از اساسی‌ترین کارهای کمیته ملی المپیک برگزاری کلاس‌های آموزشی است که در کشورهای مختلف برگزار می‌شود. باید بر اساس توانایی‌هایی که وجود دارد کلاس‌های آموزشی برگزار شود و در رده‌های مختلف اعم از خانم و آقا و همه کسانی که با ورزش سروکار دارند، برای پیشبرد اهداف ورزش و المپیک باید تلاش کنند.

/فارس

پاسخی بگذارید