رئیس کمیته داوران،‌ گفت: ارزیابی‌ ما از قضاوت‌های داوران در نیم فصل اول لیگ دسته اول مثبت است اما باید اشتباهات را کاهش دهیم و نقاط قوت را افزایش دهیم.
تاریخ: ۱۴:۲۴ :: ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
نام نویسنده: آرمان رسول پور

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)، فریدون اصفهانیان در مصاحبه با برنامه لیگ یک شبکه ورزش ضمن تسلیت درگذشت محمد صالحی پیشکسوت فوتبال و داوری در مورد تحلیل خود از قضاوت داوران در نیم‌فصل اول لیگ یک و لیگ برتر گفت: همان‌طور که تیم‌ها از نظر جسمانی و جوان‌گرایی شرایط خوبی پیدا کرده‌اند، ما هم سعی […]

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)، فریدون اصفهانیان در مصاحبه با برنامه لیگ یک شبکه ورزش ضمن تسلیت درگذشت محمد صالحی پیشکسوت فوتبال و داوری در مورد تحلیل خود از قضاوت داوران در نیم‌فصل اول لیگ یک و لیگ برتر گفت: همان‌طور که تیم‌ها از نظر جسمانی و جوان‌گرایی شرایط خوبی پیدا کرده‌اند، ما هم سعی کردیم در داوری پوست‌اندازی کنیم و از داوران جوان استفاده کنیم و آنها جایگزین داوران باتجربه‌ای شوند که خیلی از آنها کنار رفتند. باید از جوان‌ها استفاده می‌کردیم که کلاً ارزیابی ما هم از این اتفاق مثبت بوده است، البته اشتباهاتی وجود داشته که باید این اشتباهات را به حداقل برسانیم و نقاط قوت را افزایش دهیم.

وی در مورد برخی تصمیمات بحث‌برانگیز به داوران مثل اعلام آفساید برای اوت پرتابی و یا اینکه داوری برای قضاوت مسابقه خیلی دیر به شهر محل بازی رسیده است، اظهار داشت: ما داوران را در لیگ یک و لیگ برتر با توجه به شناختی که از توانایی‌های آنها داریم و متناسب با شرایط مسابقه انتخاب می‌کنیم. در زمانی که خود ما هم قضاوت می‌کردیم اتفاق افتاده بود در یک بازی ساعت ۳ یا ۴ شب به محل برگزاری مسابقه برسیم، اما این دیر رسیدن نباید بهانه‌ای برای قضاوت بد باشد، ممکن است این مسئله تأثیرگذار باشد، اما توجیهی نیست. داور باید تلاش کند تا در هر شرایطی قضاوت خوبی داشته باشد.

رئیس کمیته داوران افزود: در مورد صحنه گلی که با دست به ثمر رسید، باید بگویم در جام جهانی فوتبال و در بازی آرژانتین و انگلیس هم این اتفاق افتاده است، آنجا که شرایط برای داور فراهم بوده! چرا این اتفاق افتاد؟ در مورد آفسایدی که روی پرتاب اوت هم گرفته شد، باید بگویم داوران باید تمرکز بیشتری داشته باشند. گاهی عدم تمرکز و جای‌گیری غلط باعث چنین اتفاقاتی می‌شود، همچنین باید دانش فنی داوران را بالاتر ببریم تا از این مسئله متضرر نشویم.

اصفهانیان در پاسخ به این سؤال که آیا در نیم‌فصل کلاس‌های داوری در نظر می‌گیرند، گفت: برای داوران لیگ برتر کلاسی در کیش برگزار شد که برای اولین بار مدرسی از خارج که مشاور ۷ کشور اروپایی است دعوت شد. این مدرس ناظر فیفا بود و کلاس بسیار خوبی را برگزار کرد. برنامه‌ریزی لازم را انجام دادیم تا با توجه به امکانات ما یک کلاس هم برای داوران لیگ‌ یک برگزار کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا آنها چنین برنامه‌ریزی‌ای انجام نداده‌اند و تازه می‌خواهند در این مورد تصمیم بگیرند، خاطرنشان کرد: ما جلسه‌ای هفته بعد در تهران داریم که در آن جلسه زمان این کار مشخص می‌شود.

رئیس کمیته داوران در مورد حق‌الزحمه و بدهی به داوران گفت: پیشنهاد‌اتی را برای افزایش حق‌الزحمه داوران ارائه کردیم که خوشبختانه سه هفته پیش اعضای هیأت رئیسه با آن موافقت کردند و مصوبه آن را گرفتیم. به این ترتیب حق‌الزحمه داوران لیگ برتر، لیگ یک و… افزایش پیدا خواهد کرد و همچنین این مسئله در مورد بانوان هم اتفاق می‌افتد. از اعضای هیأت رئیسه به خاطر موافقت با این موضوع تشکر می‌کنیم. در مورد بدهی‌ها هم طی صحبتی که با مهدی تاجر داشت او اعلام کرد با اولین پولی که برسد حق‌الزحمه داوران پرداخت خواهد شد.

اصفهانیان در رابطه با غیبت داوران بین‌المللی در کلاسی که در کیش برگزار شد، اظهار داشت: داوران بین‌المللی طی دو ماه گذشته دائم در خارج از کشور در کلاس‌های مختلف حضور داشتند و می‌دانید قضاوت کشور اندونزی را هم انجام می‌دهند. آنها طی نامه‌ای اعلام کردند با توجه به اینکه تست‌های آمادگی جسمانی را با موفقیت پشت سرگذاشتند و در کلاس‌های مختلفی شرکت کردند در این کلاسی که در کیش برگزار می‌شود شرکت نکنند و اگر الزامی هست با ۴۸ ساعت تأخیر بیایند و ما هم به خاطر احترامی که به آنها قائل هستیم تقاضایشان را پذیرفتیم؛ چراکه آنها کاملاً به‌روز هستند و در این مدت کلاس‌های مختلفی را در خارج از کشور پشت سرگذاشتند.

پاسخی بگذارید