تاریخ: ۲۱:۰۷ :: ۱۳۹۶/۰۹/۰۵
نام نویسنده: علی احمدی

در تاریح دوم آذر ماه، استان مازندران میزبان رئیس انجمن پنچاک سیلات بود که در تمرینات مشترک قهرمانان ملی مازنی حضور داشت .

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،همایون خرم رئیس انجمن پنچاک سیلات در گفتگویی با خبرنگار مازند اسپرت اظهار داشت:به علت ورود این رشته به بازی های آسیایی ۲۰۱۸ در تاریخ نهم دی ، در استان گلستان بازی های کشوری تحت عنوان انتخابی تیم ملی پنچاک سیلات ایران برای بسته شدن تیم اعزامی به بازی های آسیایی برگزار خواهد شد.

در تاریح دوم آذر ماه، استان مازندران میزبان رئیس انجمن پنچاک سیلات بود که در تمرینات مشترک قهرمانان ملی مازنی حضور داشت .

در این تمرین استاد همایون خرم به تدریس قوانین داوری و اصلاح تکنیک پرداخت.

کشورهای آسیایی اکثراً دارای رشته رزمی مخصوص خود می باشند و مالزی از این قاعده مستثنا نیست. مردم دنیا با رشته هایی از قبیل کاراته، تکواندو، جودو و کونگ فو بدلیل دیدن فیلمهای هالیوودی و هنگ کنگی آشنایی دارند. اما با رشته رزمی با طراوت، مهلک و زیبای “سنی سیلات” که در مالزی ریشه دارد آشنایی کافی ندارند. “پنچاک سیلات” یکی از کشفهای مهم در زمینه ورزشهای رزمی در قرن ۱۹ میلادی بود که به سرعت عمومیت گسترده ای یافت. در قرن بیستم این رشته به سرعت گسترش یافت و از نظر مردم مالایی (خواستگاه آن) بعنوان یک مظهر تاریخی که هم روش زندگی و هم ورزش و هم یک آموزه اخلاقی و روحانی است مورد توجه و احترام است.

واژه پنچاک سیلات یک واژه گسترده برای نامگذاری فرمهای گوناگون مبارزاتی در مجمع الجزایر اندونزی است که در منطقه آسیای شرقی در کشورهای اندونزی، مالزی و برونئی یافت می شود و تا قبل از پایان استثمار در سال ۱۹۴۹ بنام مجموعه ای از هند شرقی نامیده می شد..

فلسفه و تاریخچه

لغت سیلات از لغت “سی کیلات” گرفته شده است که به معنی: “شخصی است که همچون آذرخش حرکت می کند”. پنچاک سیلات به معنی مبارزه برای دفاع از خود می باشد. در تاریخ قدیم این سرزمین جنگهای متعددی میان قبایل بومی و پادشاهی جزایر مالایی رخ داده است و در آن زمان مبارزان سیلات دارای احترام بوده اند و مقامهای اجتماعی و سیاسی را بدست می آورده اند.

پنچاک سیلات از مشاهده و باز سازی روش حرکتی حیوانات بویژه میمون، ببر و عقاب سفید متاثر شده است ولی ریشه اصلی آن بدلیل عدم وجود مدارک مستدل کاملاً روشن نیست. سبک مبارزاتی این رشته بطور موثری از سبکهای هندی و چینی الهام گرفته شده است. افسانه ای در مورد این رشته بیان می کند که این رشته توسط بانویی از سوماترا بنام “برسیلات” پایه گذاری شده و نام این رشته نیز از نام او الهام گرفته شده است.

یافته های باستانی نشان داده است که سیستم مبارزاتی رسمی از قرن ششم میلادی در جزایر مالایی وجود داشته است. مبارزان حکومت پادشاهی باستانی “سری وی جاوا” در سوماترا (قرنهای ۴ تا۷ میلادی) و “ماجاپاهیت” (قرنهای۱۳ تا ۱۶ میلادی) بدلیل تواناییهای مبارزاتی در سیستم سیلات توانستند بر سرزمینهایی که اکنون اندونزی و مالزی و سنگاپور نامیده می شود توفق یابند. بر اساس کتاب “تاریخچه توسعه پنچاک سیلات” به قلم “هیزبواله رحمان” تعدادی از مردم چین به دانشگاه “نالاندا” آمده بودند تا هم “بودیسم” و هم “سیلات” را فرا گیرند. مهاجرت از کشورهای دیگر مانند هند نیز به همراه چینیها باعث تاثیر بر سیستم مبارزاتی سیلات گردید. در نتیجه تعدادی از سیستمهای پنچاک سیلات از سلاحهای مربوط به هند مانند: تریزولا (باتوم دوشاخه) یا روش مبارزاتی هند و یا شمشیرهای عربی استفاده می کنند.

پاسخی بگذارید