تحلیل روز ؛
تاریخ: ۲۲:۰۹ :: ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
نام نویسنده: شعبان وفایی نژاد
علل اصلی ناکامی فوتبال مرکز استان/ردپای پررنگ سیاسیون عامل افول !

پایه های اصلی نابودی در فوتبال مرکز مازندران ، ردپای پررنگ سیاسیون در امر ورزش بوده و بسیاری از سیاسی کاری ها باعث افول این رشته ورزشی که فوتبالیستان نامداری را در گذشته و حتی در برهه کنونی در بالاترین سطح فوتبال کشور می بیند ، متزلزل کرده است و امروز اثری از فوتبال ساری نیست .

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،در این گزارش به هیچ عنوان قصد تشریح سرنوشت سیاه فوتبال ساری از سقوط و انحلال و نابودی تیم هایی همچون ویشتاسب – نکاچوب- شهید نواب- ساری جوان – آستان قدس – استقلال – جوان ساری – پرسپولیس- خانه جوانان – ژاندارمری- بانک صادرات – صنایع چوب و کاغذ – صنعت – وحدت – ایران – طبرستان – بالادزا – پدیده – مقاومت – تاج – شهرداری – شهربانی پاس- نصرت – امامزاده عباس- سورک – بادله – سازمان عمران و بسیاری دیگر از تیم های این شهر را ندارم اما تنها مباحث علل ناکامی فوتبال ساری شاید باید تفسیر شود که چیزی از فوتبال در این شهر نمانده است .

باید تأملاً اشاره داشت که ساروی ها نه در لیگ برتر و نه در لیگ های ۱ و ۲ هیچ نماینده ای ندارند و در همه شهرهای کشورمان حمایت و هدایت سیاسیون به فوتبال موجب شکوفایی استعدادها می شود اما در ساری سیاسیون همواره تیشه بر ریشه فوتبال این شهرستان زده اند و تنها به دنبال سوء استفاده های تبلیغاتی از فوتبال ساری بوده اند .

در تصدیق این گزارش باید اذعان داشت که در نابودی فوتبال مرکز مازندران شخص استانداران – فرمانداران –  شهرداران و نمایندگان مردم در مجلس ادوار گذشته نقش اصلی را بازی کردند ؛ حتی بسیاری از مدیران دیگر حوزه ها تأمین آرامش و امنیت این شهر در دهه های گذشته ، چون نگران این بودند که توان کنترل تماشاگران و علاقمندان به فوتبال در ساری را ندارند بهترین و بدترین روش تأمین امنیت و آرامش در این شهر را در نابودی فوتبال مرکز استان می دانستند .

نگارنده شخصاً در جلسه ای که اعضای تیم شهرداری ساری قهرمان لیگ یک که جشن آن موفقیت را در حضور استاندار وقت مازندران برگزار کردند مهندس مفیدی استاندار وقت خطاب به مرحوم مهندس علی خان محمدی شهردار وقت ساری دستور داد که یک هفته ای باید تیم شهرداری منحل شود .

وی معتقد بود در هیچ کجای قانون شهرداری ها تیمداری در لیگ ها به شرح وظایف شهرداران ارتباطی ندارد و هرگونه هزینه از منابع مالی شهرداری و شهروندان برای تیم های ورزشی خلاف مقررات است .

در تکمیل این گزارش یادآوری می شود در ایامی دیگر دو نماینده مردم ساری زمانیکه متوجه شدند شهرداروقت داوطلب انتخابات مجلس است از این تیم به عنوان ابزار تبلیغاتی استفاده می کنند و کمر به نابودی این تیم زدند یا در زمان مرحوم سلیم بهرامی که فرماندار ساری بود متوجه حمایت و هدایت وی از فوتبال شدند و چون او کاندیدای مجلس بود این تیم را هم نابود کردند .

در مخلص کلام باید خاطر نشان سازیم پایه های اصلی نابودی در فوتبال مرکز مازندران ، ردپای پررنگ سیاسیون در امر ورزش بوده و بسیاری از سیاسی کاری ها باعث افول این رشته ورزشی که فوتبالیستان نامداری را در گذشته و حتی در برهه کنونی در بالاترین سطح فوتبال کشور می بیند ، متزلزل کرده است و امروز اثری از فوتبال ساری نیست .

اگرچه همانگونه عنوان شد در مباحث ستارگان و وجود استعدادها ، ساروی ها همواره در انواع لیگ ها نفرات زیادی داشته و دارند اما در بحث کلی آنچه گفته شد ، شرح حال فوتبال این دیار است.

پاسخی بگذارید