چالش هفته / بررسی اوضاع کشتی مازندران
تاریخ: ۲۲:۳۸ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
نام نویسنده: مهدی رضی
فعالیت بیشتر کمیته آموزش، تشکیل کمیته اقتصادی و حمایت از مربیان سازنده کشتی !

مازندران پتانسیل بسیار زیادی در زمینه کشتی دارد و اگر ما بتوانیم ساختاری و زیربنایی کار بکنیم می توانیم بیشتر از قبل موفق ظاهر شویم.ما اگر بتوانیم زیربنایی کار کنیم و از رده های پایه سرمایه گذاری کنیم، فکر میکنم بیشتر موفق خواهیم شد.

  1. به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،در چالش این هفته دوشنبه ۲۲ آبان، میزگرد بررسی مسائل مختلف کشتی مازندران با حضور عسگری محمدیان نایب قهرمان جهان و المپیک و قهرمان آسیا و عضو شورای فنی تیم ملی کشتی آزاد کشورمان ، حسین نقیبی مربی تیم ملی کشتی آزاد کشورمان در مسابقات قهرمانی جهان و آسیا ، شعبان وفایی نژاد کارشناس کشتی کشورمان، اشرفی دبیر هیات کشتی جویبار و یکی از کارشناسان کشتی ، دکتر فعلی کارشناس کشتی، مهدی رضی و علی ابراهیمی کارشناس ورزشی سایت مازند اسپرت در دفتر این پایگاه خبری برگزار شد.

عسگری محمدیان نایب قهرمان جهان و المپیک و قهرمان آسیا و عضو شورای فنی تیم ملی کشتی آزاد کشور در ابتدای این میزگرد اظهار داشت :کشتی مازندران سال ها است که برای این مملکت آبرو داری می کند، چرا که در هر مسابقات بزرگی کمترین تعداد ، چهار الی پنج کشتی گیر را حداقل داشته ایم که در بین این تعداد حداقل دو الی سه مدال کسب می کردیم.

وی ادامه داد :مازندرانی ها مردمان شجاع و با شهامتی هستند که همین امر سبب شد تا ما در کشتی هم موفق ظاهر شویم.

نایب قهرمان جهان و المپیک اضافه کرد :مازندران پتانسیل بسیار زیادی در زمینه کشتی دارد و اگر ما بتوانیم ساختاری و زیربنایی کار بکنیم می توانیم بیشتر از قبل موفق ظاهر شویم.ما اگر بتوانیم زیربنایی کار کنیم و از رده های پایه سرمایه گذاری کنیم، فکر میکنم بیشتر موفق خواهیم شد.

محمدیان افزود : اما یک جایی پای ما در ورزش می لنگد آن هم این است که بین وزارت ورزش و جوانان با آموزش و پرورش فاصله های زیادی وجود دارد و این فاصله روزها، ماه ها و سال ها  بیشتر و بیشتر خواهد شد چرا که ما اگر استعدادیابی بکنیم می توانیم از دل بچه هایی که در آموزش و پرورش هستند استعداد های نابی را در هر رشته ای پیدا کنیم و ورزش کشور را متحول کنیم.برای همین باید فاصله بین وزارت ورزش و جوانان و آموزش و پرورش کمتر شود و این دو به هم نزدیک تر شوند.

حسین نقیبی مربی تیم ملی کشتی آزاد کشورمان در مسابقات قهرمانی جهان و آسیا در ادامه این میزگرد اظهار کرد :شرایط مازندران در کشتی یک شرایط رو به جلو است.بعد از چندین سال، به لطف خدا مازندران به جایگاهی رسیده است که تحت هر شرایطی ما فراتر از سایر شهرها هستیم.

وی ادامه داد : کم و کاستی های زیادی در ورزش وجود دارد و ما از وزارت ورزش خواهش داریم بذر را جاهایی بکارد که آنجا عمل می آید.نیایند در کل ایران بذر کشتی بپاشند ، نیایند در کل ایران بذر وزنه برداری، فوتبال و رشته های دیگر بپاشند. ما باید در کشور تغییرات ایجاد کنیم.

مربی تیم ملی کشتی آزاد کشور افزود : ورزش حرفه ای امروزه هزینه هایی دارد، ما باید ابتدا آن مسائل را در ورزش جا بیاندازیم.

نقیبی خاطرنشان کرد :امروز ما مدال میخواهیم  ،ما نمیتوانیم بگوییم که ورزش قهرمانی با ورزش همگانی یکی است و ورزش همگانی از ورزش قهرمانی بهتر و بزرگتر است چون سلامت جامعه را در بر میگرذ.

وی ادامه داد : وقتی در کل دنیا سه پرچم به احتزاز در می آید ، آنجا بحث حرفه ای بودن و هویت یک کشور پیش کشیده خواهد شد.

این کارشناس کشتی خواستار حمایت از قهرمانان شد و افزود : با باید ورزش قهرمانی را یک اصل بدانیم و باید ورزش قهرمانی را حمایت مالی کنیم . ورزشکاری قهرمان جهان می شود ولی خانه ای برای زندگی ندارد !این قهرمانان چندین سال برای بحث قهرمانی و افتخار آفرینی در طول عمر ورزشی خودشان زحمت می کشند، چرا نباید بازنشستگی داشته باشند !؟هر چیزی را از هر کسی اگر بزور بخواهیم یقینا جوابگو نخواهد بود . این باید توسط مجلس یک قانون شود .

وی خاطرنشان کرد : داریم ورزشکاری که قهرمان دنیا و المپیک شده ولی الان مشغول فروش سیب زمینی و پیاز است .این درد جامعه ورزشی ماست . چرا باید بیخیال باشیم !؟ آسیب ورزش ما از اینجاها نمود پیدا می کند .

عظیم شرفی دبیر هیات کشتی شهرستان جویبار و کارشناس کشتی در ادامه این میزگرد عنوان کرد :در هر سازمان و نهادی سه عامل مدیریت ، برنامه ریزی و منابع مالی را داریم که این سه مورد اصولا هم سو و هم تراز هستند. در هر قستی اگر یک مدیر خیلی خوب داشته باشیم ولی منابع مالی خوبی نداشته باشیم آن مدیر هیچ برنامه ریزی خوبی نمیتواند انجام دهد.

وی ادامه داد : اما در ورزش سه عاملی است که تقدم و تاخر دارد .تاسیسات، امکانات و تدریس که الان ورزشکار بنا به جهت حرفه ای بودن جزو امکانات ما به حساب می آید.

شرفی افزود : خیلی از استان ها مثل خراسان و کرمانشاه صاحب کشتی هستند ولی من خودم اگر در یک جایگاهی بودم برای رشته ای اگر قرار بود بودجه ای برایش اختصاص بدهم ، شاید برای استان سیستان بلوچستان دو و میدانی استقامتی را بیشتر اهمیت می دادم تا رشته کشتی، اما ما الان در جویبار که به پایتخت کشتی ایران و جهان معروف شده ، هم مدیریت و امکاناتش را داریم و هم ابزار آنرا داریم اما متاسفانه منابع مالی ای نداریم. متاسفانه در منابع مالی ضعف شدیدی داریم.

کارشناس کشتی مازندران از ضعف مدیریت سخن گفت و افزود : اسپانسرها این روز ها خیلی کم به کشتی توجه می کنند ، البته آن ها هم به نوعی حق دارند.واقعا در برخی جاها حتی نمی توانند حقوق کارگرانشان را بدهند.در این شرایط همه کارها از نظر علاقمندی پیش می رود.یعنی ما حرفه ای کار نکرده ایم و مدیریت حرفه ای هم نداشته ایم.همه چی بر اساس سنت قدیمی که علاقمندانی بودند و می آمدند کشتی را حمایت می کردند بود. در حال حاضر نیز به همان صورت است و ما واقعا حرفه ای عمل نمی کنیم.در صورتی که این انتظار را داریم مثلا چون مدیر خوبی داریم یا امکانات خوبی داریم همه چیز به جای خودش باقی باشد.شما تهران بزرگ را در نظر بگیرید، این تهران بزرگ دارای تاسیساتی خیلی بالاتر از  کل استان مازندران است اما در آنجا خبری از کشتی نیست.هر کجا که آقایان می آیند و صحبتی از کشتی می شود، همه کسانی که آنجا حضور دارند میشوند “استاد ” اما مازندرانی یک ” اوستا ” هم نیستند !یعنی ظلم به استان مازندران تا چه حد !؟ همان جویباری که الان در حال تیمداری است در آن تیم اکثرا جویباری هستند و بقیه بازیکنانش هم مازندرانی هستند و صد در صد هم بدانید که این تیم قهرمان خواهد شد.اما امکانات را در نظر بگیرید، چه چیزی به آنها میدهند !؟ ما برای کانون بازنشستگان چه کردیم !؟

دکتر فرزاد فعلی کارشناس کشتی مازندران و کشور نیز در ادامه این میزگرد اظهار داشت :یک موضوع کمتر به آن تا به حال توجه شده است، اینکه بایستی مربیان ما حمایت شوند.فدراسیون کشتی آمده قانونی وصف کرده هر مربی ای که عنوان جهانی دارد می تواند همراه تیم ملی باشد.برای دیگر استان ها این موضوع اصلا مهم نیست، چون آنها اصلا کشتی ندارند.مثلا برای بندرعباس و جاهای دیگر این موضوع اصلا مهم نیست اما سه استان کرمانشاه، مازندران و خراسان و تهران که پایتخت است در کشور کشتی دارند ولی این وسط کشتی گیران مازندرانی و مربیان سازنده کشتی مازندران ضرر خواهد کرد.

وی ادامه داد :ما نباید این مسئله را کنار بگذاریم که ما در طول این یکسال و نیم گذشته یک افت کوتاهی داشته ایم .بایستی بررسی شود که چرا و این افت از کجاست !؟یکی از دلایلش توجه نکردن به مربیان سازنده در همه رده های سنی است.چه در رده سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان توجه ای به این موضوع نشده است ، البته خوشبختانه این یکی دوماه اخیر مجبور شدند بعد از رقابت های جهانی که تنها مدال آور ما “حسن یزدانی ” بوده ، بعدش گفتند مربیان سازنده را میتوانیم بفرستیم.

این کارشناس افزود : احساسم این است که بایستی حداقل مسئولان هیات ما برنامه ریزی درستی داشته باشند. کمیته های مختلفی ما در هیات داریم که ما بایستی کمیته هایمان را تقویت کنیم. کمیته ها مربیان را به صورت ادواری بفرستند تا منی که به عنوان مربی هستم حداقل تجربه ای کسب کنم .از لحاظ علم روانشانی یک ورزشکار با مربی خودش خیلی راحت تر است و استرس های زمان مسابقه را مربی اش می تواند کم کند.یک مربی می تواند با بغل کردن ، نوازش کردن و صحبت کردن استرس را از آن ورزشکار کم  کند.

وی خواستار پیگیری هر چه بیشتر هیات مازندران شد و ادامه داد : نظر بنده این است که بایستی این مشکل برطرف شود و هیات کشتی استان مازندران پیگیری های بیشتری انجام دهد و به مانند این یکی دو ماه اخیر مربیان بیشتری حضور پیدا کنند.

وی ضعف کشتی مازندران را در کشتی فرنگی دانست و عنوان کرد : ما باید اصولی کار کنیم، ما نقطه ضعف داریم و نباید صورت مسئله را پاک کنیم.مشکل همیشه می ماند.ما در کشتی آزاد خوب هستیم و این را باید حفظ کنیم.ضعف ما در کشتی فرنگی است . بحث کمیته ها را که مطرح کرده بودیم این است که باید اصولی و پایه ای کار کنیم.الان ضعف ما کشتی فرنگی است ، ما در رده سنی نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان که الان بزرگسالان خلا آن کاملا مشهود است.

فعلی ضمن انتقاد از کمیته آموزش هیات کشتی استان مازندران ، گفت : کمیته آموزش ما کجاست ؟کار کمیته آموزش ما کجا بوده !؟ در طول سال چندبار جلسه برگزار کرده !؟ باید بررسی شود که آیا در طول یکسال گذشته کمیته آموزش ما در کشتی فرنگی کاری کرده !؟ چند بار برای مربیان ما آموزش گذاشته !؟ چون اقبال عمومی معمولا به سمت کشتی آزاد است ، نفرات بیشتر داریم، و کشتی آزاد ما خوب است ولی در کشتی فرنگی ما ضعف داریم ، پس نقطه ضعف ما این است و باید تمرکزمان را یک مقدار آنجا داشته باشیم.احساس بنده این است که آموزش هیات کشتی استان مازندران بایستی فعال تر باشد و یکسری مربیانی را بیاورد و به خدمت بگیرد و آموزش هایی را به مربیان بومی بدهد تا اینکه با فنون و علم جدید کشتی فرنگی دنیا آشنا بشوند.

شعبان وفایی نژاد کارشناس کشتی مازندران و کشور در ادامه این میزگرد اظهار کرد : کشتی مازندران چشمه خودجوشی است و این چشمه خودجوش باید لایه روبی شود تا از این چشمه کشتی ایران سیراب شود.بدون تعارف بگوییم که روزمرگی و برنامه نداشتن در کشتی مازندران کاملا مشخص است.

وی ادامه داد : یک بحث اینکه ما لیگ پویای نونهالان، نوجوانان و جوانان نداریم که از درون آن حاجی زاده ها،  رضا یزدانی ها و .. بیرون بیایند.اما بحث دوم اینکه اکثریت مربیان ما در مسابقات قهرمانی شهرهای خودشان و قهرمانی استان کسرشان است که با لباس ورزشی بیایند. همه کت و شلوار میپوشند و روی سکو تماشاگران می نشینند و به شاگرد خودشان می گویند که مسولیت کُچ کردن را برعهده بگیرد.

وفایی نژاد از توهین به کشتی مازندران سخن گفت و افزود : ما در بحث فدراسیون رسول خادم یا فدراسیون کشتی ایران به نظر من هم هتک حرمت و هم توهین به مربیان سازنده کشتی ایران داشته بخصوص در مازندران این موضوع مشهود بوده است.هیچوقت نیامده بیاید و بگوید این ملی پوشانی که طی ده سال گذشته از شهرهای مختلف در تیم ملی و در مسابقات مختلف حضور پیدا کردند ، مربیانشان چه کسانی بودند !بزرگترین پاداشی که به مربیان سازنده دادند سالی یکبار ” یکی دو عدد سکه ” شاید باشد.مربیان سازنده از شما سکه ای نمی خواهد !مربیان سازنده از شما می خواهد در کنار شاگردش به مسابقات قهرمانی در جام های مختلف و بین المللی و حتی المپیک حضور داشته باشد.در مسابقات جهانی فرانسه مربیان ما چه جایگاهی در این مسابقات داشت !؟ تنها طلای کشتی ایران مال مازندران بود اما جایگاه مربیان مازندران کجا بود !؟

این کارشناس خواستار حمایت از مربیان سازنده شد و افزود : هیات کشتی مازندران در دفاع از مربیان سازنده کشتی مازندران، بدون تعارف ” عقیم ” است.ما میگوییم اگر سه ملی پوش داریم، باید دو مربی ثابت در تیم ملی داشته باشیم.چطور آقای امیر توکلیان،لایق و دودانگه همیشه ثابت هستند!؟چرا از مازندران دو مربی ثابت نداریم !!؟هر فصلی هیات کشتی با یک شیر و خط،  یک نفر را معرفی می کند ! چرا برای خراسان و لرستان شیر و خط نباید باشد !؟ چرا برای همدان و تهران نباید باشد !؟ فقط برای مازندرانی اینگونه باید باشد !!؟وقتی که مربیان ما دلسرد بشوند سازندگی آن ها نیز ضعیف خواهد شد.

وفایی نژاد بیان کرد :کشتی مازندران و کشتی ایران نباید خودش را پشت مدال طلای آقای حسن یزدانی استتار کند.باید کشتی مازندران بداند که در مسابقات جهانی باید سه مدال کسب کند .باید از چند وزن موجود چهار مدال دریافت کند.ما هم یک مدال گرفتیم.باید با مردم راحت باشیم ، باید در این فکر باشیم که آقای ” رضا یزدانی ” عمر قهرمانی اش تمام شده و دیگر نیست. ۳۳ سال سن دارد و از قسمت پا آسیب دیده است و اندازه بسیاری از قهرمانان برای کشتی ما افتخار کسب کرده است و نامش ماندگار و جاودان خواهد ماند.اما ما باید برای این وزن یک نفر دیگر را داشته باشیم.ما باید برای وزن های سبک خودمان نفر برای تیم ملی داشته باشیم. در حال حاضر در بعضی از اوزان ها با خطر رو به رو هستیم.ما دلخوش به این نباشیم که در مسابقات قهرمانی کشتی کشور اول خواهیم شد. ما باید اینگونه فکر کنیم که در مسابقات جهانی چند مدال دریافت کرده ایم !؟اگر دلخوش به یک طلای حسن یزدانی باشیم مطمئن باشید عمر قهرمانی این پهلوان زیاد است، ولی اگر خدایی نکرده این قهرمان در یک مسابقات حضور نداشته باشد چه باید بکنیم !؟

وی از به صدا در امدن زنگ خطر کشتی فرنگی سخن گفت و اظهار داشت : در کشتی فرنگی در حال حاضر تکلیف آقای قاسم رضایی مشخص نیست. در المپیک لندن طلای ایشان بعد از چهارسال هیچوقت و در هیچ مسابقه ای تکرار نشد .مسابقات بعدی هم یا دوم شد و یا عنوان سومی را کسب کرد.در المپیک هم برنز دریافت کرد و بعد از المپیک هم ما در هیچ میدانی این قهرمان را ندیده ایم .در حال حاضر محسن حاجی پور را هم نداریم که نفر شاخص ما شود.بشیر باباجان زاده هم که با مشکل دوپینگ مواجه شد.بدون تعارف زنگ خطر کشتی فرنگی ما به صدا در آمده است.

این کارشناس و گوش شکسته کشتی در ادامه صحبت هایش گفت : ما در کشتی مازندران باید مستقل و مقتدر لیگ هایمان برگزار شود .ما جام بین المللی عبدالله موحد نداریم ، تختی نداریم ، امام علی حبیبی را برگزار نمی کنیم و جام ناطق نوری ما حذف شد و جام هاشمی نژاد ما نیز جام بین المللی نیست در حالی که جام چند جانبه است.ما باید جام های داخلی خودمان را معتبر برگزار کنیم و ارتباطمان را با جمهوری های کشتی خیز آسیای مرکزی مثل آذربایجان، داغستان، گرجستان و  … باید داشته باشیم که الان این ارتباط را نداریم.ما قبلا در مسابقات ” جام تفلیس ” مستقل از مازندران تیم به این مسابقات اعزام میشد و شخص ” عسگری محمدیان ” بارها و بارها از استان مازندران و در تیم منتخب در جام های مختلف کشتی گرفتند.

وفایی نژاد خواستار برقراری ارتباط بهتر با کشورهای همسایه شد و افزود : ما باید ارتباط مان با کشور های کشتی خیز حاشیه دریای خزر باید بیشتر شود و از این رکود و سقوط نجات پیدا کنیم.کشتی مازندران دلخوش به پر کردن تقویم فدراسیون کشتی است.این ها نمی تواند برای کشتی مازندران احیا گر آینده باشد.اگر سازندگی به همراه طرح ، برنامه، مسابقات و تورنمنت های مختلف باشد بدون شک ما استانی خواهیم بود که همچون همیشه گل سر سبد و منبع و منابع اصلی و قطب ذخیره ساز کشتی جهان خواهیم بود.

پیشنهادات و تبادل نظر ها و راهکار ها 

*** بررسی موضوعات مطرح شده رده پایه :

حسین نقیبی مربی تیم ملی کشتی آزاد کشورمان در مسابقات قهرمانی جهان و آسیا در خصوص مباحث مطرح شده در خصوص رده های پایه اظهار داشت :ما در رده جوانان در اساسنامه فدراسیون ثبت شده است و بچه هایی که مسابقات جهانی و آسیایی حضور پیدا کردند و مقام کسب کردند، سهمیه مرحله آخر را خواهند داشت و بدون اینکه در قهرمانی کشوری شرکت کنند در مرحله اخر حضور پیدا خواهند کرد. ما بدون آنها باز هم گل سرسبد هستیم و همیشه اول هستیم.

وی در خصوص بحث حسن یزدانی گفت :حسن یزدانی از کجاها پیداش شده !؟از رده جوانان آمده و نگاه ویژه ای به او شده و الان ستاره کشتی شده است.ما مثل حسن یزدانی در جویبار زیاد داریم.حسن یزدانی همان سال در جویبار سوم شده و در مسابقات انتخابی  تیم ملی باخت داده بود ولی آمده اول شده ، ما نباید اینگونه بگوییم که کشتی ما نگاهش فقط به حسن یزدانی است.

نقیبی افزود :سن قهرمانی خیلی پایین آمده است و حسن یزدانی گل سرسبد قهرمانان است.در وزن حسن یزدانی ما عزت الله اکبری، رضا مظفری و کامران قاسمپور را داریم .کشتی ما غنی است ، و ما نگاهمان فقط به حسن یزدانی نیست.اگر در زیر ۲۳ سال اگر مسابقات انتخابی برگزار میشد یقینا نصف کشتی گیران از مازندران انتخاب میشد.در ورزش تحت هر شرایطی هر وقت قانع بشوی، بازنده خواهی شد مثلا اگر ۱۰ بر صفر جلو باشید امکانش هست در ۳۰ ثانیه پایانی بازنده بشوید.

این مربی سازنده خاطرنشان کرد : ما باید واقعیت ها را بگوییم، درست است که کم کاری ها به عناوین مختلف زیاد است .بعضی از کشتی گیران جهشی بوده اند و بعضی کشتی گیران پلکانی هستند.مثلا عسگری محمدیان پلکانی رفته بالا و قهرمان دنیا شده است اما آقای حاجی زاده جهشی قهرمان دنبا شده است و آقای حسن یزدانی جهشی قهرمان شده است ولی کمیل قاسمی پله به صدم میلی متر قهرمان شده و بالا رفته است.ما جوانان خوبی داریم چرا نباید لیگ نوجوانان در مازندران داشته باشیم !؟

 

مربیان سازنده :

حسین نقیبی در خصوص بحث مربیان سازنده اظهار داشت: همه رده ها مربی تیم ملی بوده ام ولی چرا نباید مربیان سازنده مربی تیم ملی شوند!؟ اگر یک مربی سازنده ای مربی تیم ملی شود کل کشتی ایران میخوابد !؟ چرا قانون گذاشته شده که اگر مربیان سازنده به تیم ملی بروند کل کشتی ایران به خواب فرو خواهند رفت !؟مربیان سازنده باید در کنار تیم ملی باشند و از نزدیک شاهد تمرینات و مسابقات کشتی گیرانشان باشند.

عسگری محمدیان در خصوص بحث مربیان سازنده گفت: ما اگر همه چیز داشته باشیم اما مربی نداشته باشیم یعنی ” صفر ” . ما قهرمان دنیا و المپیک میخواهیم که این ها فقط به دست مربی آماده خواهند شد.

وی ادامه داد :خیلی ها هستند در کل کشور و در مخصوصا در تهران که همه آنها را با نام استاد صدا میزنند ولی حتی یک قهرمان هم بیرون نداده است اما همیشه اسمشو به نیکی یاد می کنند ولی این وسط مربی من چه میشود !؟ زندگی و وجودش را گذاشته اما چه کسی باید از این مربی دفاع کند !؟

محمدیان افزود : این باید یک اصل و اصول و حتی یک روش باشد .مازندران پتانسیل زیادی دارد و ما می توانیم از ده زن ۱۰ نماینده برای تمامی مسابقات داشته باشیم. چرا جویبار هر زمان در حال بهتر شدن است !؟ علتش این است که این شهر دو سالن یا نهایتا سه سالن بیشتر ندارد و این موضوع باعث می شود تمامی کشتی گیران جویباری با همدیگر تمرینات خوبی انجام میدهند و حریف های تمرینی قدرتمندی در کنارشان هستند اما در ساری بالغ بر ۴۰ باشگاه کشتی داریم که هر کسی برای خودش تمرین می کند و در تمرین بهترین عملکرد را در برابر حریفان کم نام و نشان تمرینی کسب می کند و فکر می کنند که خیلی آماده هستند اما وقتی به مسابقات اصلی ورود پیدا می کنند میبینند که چیزی در چنته ندارند.

این قهرمان بزرگ کشور خواستار کمتر شدنباشگاه ها در شهر ها شد و عنوان کرد :باشگاه های در مازندران باید تعدیل شود و باید کاری صورت گیرد که حداقل هر چند وقت خوب های شهر باهم به تمرین بپردازند که خداروشکر در رده پایه این موضوع عملی شده است و تمرین ها متمرکز می باشد که می تواند این موضوع به پیشرفت آنها کمک زیادی کند.

 

بحث بودجه و حضور شهرداری ها و ارگان ها به عنوان حامی مالی:

شعبان وفایی نژاد در خصوص بحث حمایت های مالی شهرداری ها اظهار کرد: در تهران شهرداری این شهر یکصد پایگاه آموزش کشتی برپا کرده و تمام قهرمانان شاخص و مربیان تیم ملی را در تهران به کار برده است و این حرکت خروحی مثبتی را برای تهران بوجود آورده است.اما در مازندران شهرداری ها نوع کمکشان بر حسب روابط اعضای شورا است که این یک ایراد بزرگ است.

وی ادامه داد :شهرداری ها بجای کمک به تیم های بخش خصوصی یا باشگاه ها این کمک را به هیات کشتی کنند .

وفایی نژاد عنوان کرد :مشارکت استانداری نیاز است چون به هر حال هیات مازندران یک تشکیلات ساده نیست در حالی که یک منبع برای تغذیه کشتی دنیاست .باید استاندار ، فرمانداران ، شهرداران و نمایندگان مجلس به کشتی کمک کنند. متاسفانه این مسئولین فقط در زمان افتتاحیه و به جهت عکس گرفتن و در دروان تبلیغات انتخاباتی از قهرمانان ما به جهت ابزار تبلیغاتی سو استفاده می کنند و هیچکدامشان نیامدندمشکلی از مشکلات تامین کمبود مشکلات کشتی را حل کنند.

 

فعلی کارشناس کشتی مازندران خواستار تشکیل کمیته اقتصادی خیرین شد و گفت :در مازندران باید کمیته ای تشکیل شود به عنوان کمیته اقتصادی خیرین تا این مشکلات را پیگیری کنند.این کمیته از افراد متشخص و بزرگ تشکیل شود که این اشخصاص در موقع نیاز، برای دریافت کمک های مالی خیلی راحت می توانند کممک های زیادی را به کشتی مازندران کنند.

 

*** کلیپ کامل این میزگرد که روز دوشنبه ۲۲ آبان در دفتر پایگاه خبری مازند اسپرت برگزار شد را می توانید در کانال رسمی مازند اسپرت مشاهده بفرمایید.

 

 

 

پاسخی بگذارید