تاریخ: ۱۸:۱۳ :: ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
نام نویسنده: سیده روجا شجری

وزیر ورزش و جوانان اولین گره فرش اهدایی ایران به جام جهانی روسیه را زد تا کار بافت این فرش به صورت نمادین آغاز شود.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،و به نقل از سایت رسمی وزارت ورزش، با حضور معسود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان‌، مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال‌، احمدی معاون فرهنگی‌، ناظمی رییس مرکز اطلاع رسانی و کاظمی طراح و بافند‌ه، اولین گره فرش اهدایی ایران برای جام جهانی روسیه زده شد.

* حسین کاظمی حامد، صاحب اثر فرش جام جهانی، در مراسم نمادین آغاز بافت این فرش که با حضور وزیر ورزش و جوانان برگزار شد، در مورد این حرکت نمادین، اظهار داشت: اولین ایرانی هستم که نقش ورزش را بر روی فرش زدم و از جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه به دلیل عشق و علاقه به فوتبال فرش جام جهانی را طراحی و تولید کردیم بطوریکه ابتکار این کار از خودم بود و خوشبختانه با استقبال خوبی هم همراه شده است.

وی با اشاره به طراحی و بافندگی فرش جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه گفت: این فرش توسط سید مصطفی هاشمی طبا رییس وقت فدراسیون فوتبال به سپ بلاتر رییس اسبق فیفا اهدا شد که سپ بلاتر هم آن فرش را به زیدان که آن زمان بهترین بازیکن جهان بود اهدا کرد.

حسین کاظمی حامد با بیان اینکه از جام جهانی ۱۹۹۸ فرش جام جهانی را برای دوره های ۲۰۰۲، ۲۰۰۶ ،۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ طراحی و بافته است، اظهار داشت: برای جام جهانی ۲۰۱۸ فوتبال در روسیه هم فرش درخور هنر ایرانی و با کیفیت بهتر از قبل ارائه خواهم کرد.

صاحب اثر فرش جام جهانی یادآور شد: علاوه بر فرش جام جهانی ، ٣ فرش دیگر دستبافت نیز در سایز قالیچه در تبریز بافته خواهد شد که کیفیت و طرح آن نماد هنر و فرهنگ ایرانی است.

حسین کاظمی حامد گفت: این فرشها به فیفا، فدراسیون فوتبال روسیه، آستانه قدس رضوی و فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران اهدا خواهد شد.

* در این مراسم پس از ارائه توضیحاتی از سوی حسین کاظمی حامد، بافنده و طراح فرش‌های جام جهانی فوتبال، وزیر ورزش و جوانان نخستین گره را بر تار و پود این قالی زد و دیگر حاضرین نیز با گره‌ای در بافت این فرش نفیس شریک شدند.

سلطانی فر در این مراسم ابراز امیدواری کرد تا تیم ملی فوتبال کشور با اقتدار برای کسب نتیجه ای بهتر از دوره پیش درجام جهانی حاضر شود.

وزیر ورزش و جوانان گفت: ترویج نماد هنری ایران در عرصه جام جهانی، تبلیغ موثر و شایسته تمدن و هویت ایرانی – اسلامی است. فرش سفیر فرهنگی است که در میدان بزرگ جام جهانی همراه با تیم ملی ایران به نمایش در می آید.

/فارس

پاسخی بگذارید