تاریخ: ۸:۵۷ :: ۱۳۹۶/۰۸/۱۱
نام نویسنده: سیده روجا شجری

انتخابات کمیسیون ورزشکاران در حالی برگزار خواهد شد که از سوی ستاد برگزاری این انتخابات ورود گوشی همراه به محل رای دادن ممنوع شد تا کسی پیش رئیس خودشیرینی نکند!

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،آکادمی ملی المپیک روز جمعه محل برگزاری انتخابات کمیسیون ورزشکاران است، انتخاباتی که برای اولین بار در کمیته ملی المپیک برگزاری آن در دستور کار قرار گرفته تا از این پس فعالیت این کمیسیونِ مورد تاکیدِ IOC، خیلی قانونمندتر و البته تاثیرگذارتر از سال های قبل باشد به خصوص اینکه هیات اجرایی و مجمع کمیته ملی المپیک نیز از خروجی این انتخابات تاثیر خواهند گرفت. همین مسئله البته برگزاری اولین انتخابات کمیسیون ورزشکاران را با چالش هایی مواجه کرده که به واسطه آن ستاد برگزاری انتخابات مجبور به لحاظ کردن تمهیداتی ویژه برای اجرا در زمان رای گیری شده است.

چالش های انتخابات کمیسیون ورزشکاران همزمان با نام نویسی از ورزشکاران کاندیدا آغاز شد. کمیته ملی المپیک پیش از آغاز ثبت نام کاندیداها و بر اساس مفاد آئین نامه کمیسیون ورزشکاران که مصوبه IOC را هم دارد، فهرستی ۱۷۵ نفره از ورزشکاران واجد شرایط برای کاندیداتوری را اعلام کرد. در واقع ملاک ثبت نام از ورزشکاران متقاضی عضویت در کمیسیون ورزشکاران، قرار داشتن نام آنها در این فهرست بود و همین مسئله ای بود که انتقاد برخی مسئولان را موجب شد.

پیش از این و در برنامه های اولیه، داشتن معرفی نامه یا به نوعی تائیدیه از فدراسیون مربوطه، لازمه نام نویسی از کاندیداها درنظر گرفته شده بود اما با لحاظ کردن موقعیت کلی ورزشکاران نزدِ فدراسیون ها و مسئولان شان و اینکه بعضا از رابطه خوبی برخوردار نیستند، این موضوع منتفی شد و اینگونه تهیه فهرستی از ورزشکاران حائز شرایط و انتشار آن جایگزین شد.

این مسئله اما خوشایند برخی روسای فدراسیون ها نبود طوریکه حتی نسبت به نام نویسی برخی ورزشکاران شان معترض شدند. به هر حال روسا می دانند ۶ ورزشکاری که از طرف کمیسیون ورزشکاران عضو مجمع کمیته ملی المپیک می شوند، می توانند در انتخابات آتی این کمیته و نتیجه آن تاثیر گذار باشند و به همین دلیل برای کاندیدا کردن گزینه های مورد نظر خود برنامه داشتند که با روال تعیین شده، اجرای آن به بست رسید.

با این حال این دسته روسای فدراسیون ها همچنان در تلاش برای تاثیرگذاری در انتخابات  فردا هستند. آنها ورزشکاران خود را ملزم به رای دادن به گزینه های موردنظرشان کرده اند و حتی خواسته اند که از برگه رای خود عکس بگیرند تا اطمینان حاصل کنند که ورزشکاران در جهت اهداف و برنامه های آنها پیش رفته اند.

از طرف دیگر برخی ورزشکاران کاندیدای عضویت در کمیسیون ورزشکاران هم در آستانه برگزاری انتخابات این کمیسیون، دست به ائتلاف زده و درست مانند آنچه برای انتخابات مجلس و شورای شهرها انجام می شود، اقدام به تهیه فهرستی ۱۵ نفره کرده اند تا شاید افرادی قرار بگیرد که می توانند رای دهند.

همه اینها در حالی است که کمیسیون ورزشکاران که متعلق به خودِ ورزشکاران است، باید بدون هیچ گونه دخل و تصرف اینچنینی و در سلامت و آزادی کامل برگزار شود اما تحمیل نظرات شخصی به افراد دارای حق رای، این انتخابات و نتیجه آن را خدشه دار خواهد کرد.

به همین دلیل از سوی ستاد نظارت بر انتخابات کمیسیون ورزشکاران تمهیداتی اندیشیده شده تا رای دهندگان  حتی الامکان بدون فشار ناشی از چنین حواسی و چالش هایی، برای سرنوشت خود تصمیم گیری کنند. ممنوعیت گرفتن عکس توسط رای دهندگان از برگه های رای شان یکی از تمهیدات در نظر گرفته شده برای برگزاری سالم و بدون دخل و تصرف انتخابات است. این کار با منع همراه داشتن گوشی همراه هنگام رای دادن انجام می شود.

، ٤٣٤ ورزشکار طبق آئین نامه انتخاباتی حق رای به حداقل ٨ نفر از ٥٥ ورزشکار کاندیدای انتخابات کمیسیون ورزشکاران را دارند. ورزشکاری که برای حضور در انتخابات کمیسیون ورزشکاران کاندیدا شده اند و صلاحیت آنها باید مورد بررسی قرار بگیرد، به این شرح هستند:

* جودو (۷ کاندیدا)
۱- سعید ملایی‌ ، ۲- آرش میر اسماعیلی ،۳- حامد ملک محمدی، ۴- رضا رودکی ، ۵- علی معلومات، ۶- رامین صفویه و ۷- مسعود حاجی آخوند زاده

* تکواندو  (۷ کاندیدا)
۱- هادی ساعی ، ۲- کیمیا علیزاده ، ۳- یوسف کرمی، ۴- علیرضا نصرآزادنی، ۵- مسعودحجی زواره، ۶- محمد باقری معتمد و ۷- سارا خوش‌جمال فکری

* دوومیدانی ( ۷ کاندیدا)
۱- احسان حدادی، ۲- محمدجعفر مرادی ، ۳- احسان مهاجر شجاعی، ۴- حسن تفتیان، ۵- محمد ارزنده، ۶- رضا قاسمی و ۷- هادی سپهرزاد

* اسکی (۴ کاندیدا)
۱- علیدادساوه شمشکی، ۲- مجتبی میر هاشمی، ۳- محمد کیادربندسری و ۴- فروغ عباسی

* تیراندازی (۴ کاندیدا)
۱- گلنوش سبقت الهی، ۲- نجمه خدمتی، ۳- الهه احمدی و ۴- مه لقا جام بزرگ

* تیرو کمان (۴ کاندیدا)
۱- اسماعیل عبادی، ۲- حجت الله واعظی، ۳- میلاد وزیری و ۴- زهرا نعمتی

* قایقرانی (۴ کاندیدا)
۱- مهسا جاور، ۲- سولماز عباسی، ۳- هما حسینی و ۴- محسن شادی

* کشتی (۴ کاندیدا)
۱- کمیل قاسمی، ۲- قاسم رضایی و ۳- حمید سوریان

* دوچرخه سواری (۳ کاندیدا)
۱- مهدی سهرابی، ۲- محمد دانشور  و ۳- قادر میزبانی

* کاراته (۳ کاندیدا)
۱- حسن روحانی، ۲- ذبیح الله پورشیب و ۳- سعید حسنی پور

* تنیس روی میز (۲ کاندیدا)
۱- افشین نوروزی  و ۲- ندا شهسواری

* شنا (۲ کاندیدا)
۱- محمد بیداریان و ۲- محمد علیرضای

* بوکس (یک کاندیدا)
۱- امین قاسمی

* شمشیربازی (یک کاندیدا)
۱- مجتبی عابدینی

* ووشو (یک کاندیدا)
۱-حمیدرضا قلی پور

* وزنه برداری (یک کاندیدا)
۱- کیانوش رستمی

* بسکتبال (یک کاندیدا)
۱- مهدی کامرانی

 

/فارس

پاسخی بگذارید