تاریخ: ۱۰:۲۰ :: ۱۳۹۶/۰۸/۱۰
نام نویسنده: سیده روجا شجری

رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی از تغییر مداوم رشته های بازی های آسیایی انتقاد کرد و گفت: OCA بدون توجه به زمان اقداماتی انجام می دهد که باعث بی نظمی بازی ها می شود.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)، شهریورماه و در جریان بازی های داخل سالن آسیا در عشق آباد و در جلسه شورای المپیک آسیا که با حضور رئیس و اعضای OCA برگزار شد، نماینده اندونزی بولتنی از رشته های بازی های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی را ارائه کرد که اسلاید آن برای کشورها هم ارسال شد.

کمیته ملی المپیک نیز بر همین اساس، برنامه ریزی و اقدامات اولیه برای اعزام کاروان به اندونزی را آغاز کرده این در حالی است که اعمال تغییرات مداوم در فهرست رشته ها و ماده های آنها، باعث انتقاد کمیته ملی المپیک خیلی از کشورها و از جمله ایران شده است چراکه عملا انجام برنامه ریزی را با مشکل مواجه می کند.

حذف کامپوند آخرین تغییری است که در رابطه با فهرست رشته های بازی های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی انجام شده در حالیکه طبق صحبت های مطرح شده، احتمال قرار گرفتن دوباره این رشته در این بازی ها بعید هم نیست. همین ابهامات و جابه جایی های مداوم آنهم در شرایطی که تنها ۹ ماه به آغاز بازی ها باقی مانده، خوشایند کشورها نیست و انتقاد آنها را از عملکرد برگزارکنندگان این دوره بازی های آسیایی موجب شده است. در حالیکه آنها (برگزارکنندگان بازی های آسیایی) مسبب این بی نظمی ها  و مشکلات را شورای المپیک آسیا (OCA) می دانند.

اصغر رحیمی رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی در گفتگو با خبرنگار مهر، با یادآوری اینکه در رابطه با بازی های داخل سالن آسیا هم دلیل بسیاری از مشکلات به خاطر عملکرد شورای المپیک آسیا بود، گفت: برای بازی های آسیایی اندونزی نیز با همین موضوع مواجه هستیم چرا که وقتی نسبت به برخی موارد اعتراض خود را به برگزار کنندگان بازی ها اعلام می کنیم آنها مسئولان OCA را مسبب می دانند.

وی با بیان اینکه خانم «نور» رابط کمیته های ملی المپیک کشورها در کمیته برگزاری بازی های آسیایی است ، یادآور شد: در حال حاضر بیشترین انتقاد در رابطه با  بازی های آسیایی به خاطر تغییرات مداومی است که در فهرست رشته ها اعمال می شود. وقتی نسبت به این قضیه اعتراض کردیم، این رابط کشورمان هم تأکید کرد که تمام تصمیمات از طرف OCA گرفته می شود.

رحیمی با یادآوری اینکه بولتن رشته های بازی های آسیایی در عشق آباد برای نمایندگان کشورها نمایش داده شد واسلاید آن هم در اختیار آنها قرار گرفت، تصریح کرد: ما براساس این کتابچه، خیلی از برنامه ریزی هایمان را انجام دادیم اما شاهد اعمال برخی تغییرات در آن هستیم از جمله حذف کامپوند که اخیراً انجام شد.

رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی با یادآوری اینکه به خاطر تبحر کره ای ها در تیر و کمان، کامپوند در فهرست بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون قرار گرفت افزود: حالا به این دلیل که این رشته المپیکی نیست آن را از فهرست بازی های آسیایی اندونزی حذف کرده اند. همانطور که در رابطه با تکواندو تغییراتی ایجاد شده است. همیشه از مجموع ۸ وزن، در ۶ وزن کشورها می توانستند نماینده داشته باشند اما برای این دوره از بازی های آسیایی، فقط ۴ وزن المپیکی لحاظ شده و از آن طرف پومسه را هم اضافه کردند.

وی در رابطه با حذف کامپوند و اینکه «احتمال قرار گرفتن دوباره این رشته در فهرست بازی های آسیایی اندونزی چقدر است؟»، گفت: در این زمینه، دو شب پیش با رئیس فدراسیون صحبت کردم، به گفته شجاعی رایزنی هایی با فدراسیون جهانی انجام شده و موافقت اولیه هم گرفته شده است و بر همین اساس امکان اضافه شدن کامپوند وجود دارد. بعد از صحبت با شجاعی، همان شبانه با کمیته برگزاری بازی ها مکاتبه کردم. آنها اینگونه پاسخ دادند که نمی گوییم کامپوند ۱۰۰ درصد اضافه می شود اما براساس مکاتبات صورت گرفته با OCA احتمال اضافه شدن دوباره این رشته وجود دارد.

رحیمی با تأکید بر اینکه  تغییرات مداوم در فهرست بازی های آسیایی باعث بی نظمی در روند انجام کارها و حتی خود بازی ها شده است، اظهارداشت: این تغیرات بر خلاف آنچه در کتابچه فنی عنوان شده، اعمال می شود و همین مسئله مشکل ساز خواهد شد. با توجه به بی نظمی OCA در این زمینه و نداشتن نظارت کافی احتمال اینکه تغییر فهرست رشته ها همچنان ادامه داشته باشد، بعید نیست.

رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی کمیته ملی المپیک تأکید کرد: در هر صورت ما براساس کتابچه فنی دریافتی برای برگزاری نشست با فدراسیون ها برنامه ریزی کرده ایم اما با روندی که ادامه دارد بعید نیست مجبور به تغییر برنامه هایمان شویم.

/مهر

پاسخی بگذارید