تاریخ: ۱۰:۱۶ :: ۱۳۹۶/۰۸/۱۰
نام نویسنده: سیده روجا شجری

رئیس فدراسیون جهانی شطرنج ضمن ابراز رضایت از عملکرد مهرداد پهلوان زاده در مورد بدهی ایران بابت میزبانی مسابقات قهرمانی زنان جهان توضیح داد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،«کرسان ایلیومژینوف» رئیس فدراسیون جهانی شطرنج که برای حضور در مراسم اختتامیه جام بین المللی پایتخت به ایران آمده بود در جمع خبرنگاران در خصوص هزینه بالای برخی رقابت های این رشته گفت: این رشته شطرنج است نه فوتبال؛ صدها میلیون دلار در رشته هایی همچون فرتبال هزینه می شود. واقعا رقم های شطرنج مقابل چنین هزینه هایی قابل توجه نیست.

وی در پایخ به این سوال که «آیا به فدراسیون ایران برای پرداخت قسط آخر فیده کمک نمی کنید؟»، گفت: مسئله را نباید به این صورت مطرح کرد. ما به فدراسیون ایران کمک های زیاده ای کرده ایم. بحث این است که وقتی برگزار کننده ای تعهد میزبانی می دهد همه موارد را خودش انجام می دهد و مشکلات را رفع می کند.

رئیس فدراسیون جهانی شطرنج در خصوص تغییر ملیت برخی شطرنجبازان و واکنش فیده به این موضوع گفت: این مشکلی نیست که بخواهیم راجع به آن بحث کنیم و من برای اولین بار آن را از شما می شنوم. همه چیز در فدراسیون جهانی ثبت می شود؛ اینکه یک بازیکن از کدام کشور است یا چه درجه بین المللی دارد و چه زمانی به کشور دیگر انتقال پیدا کرده است، همه اینها در فیده ثبت می شود. طبق قانون هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد. دغدغه ما همگانی کردن و توسعه شطرنج است نه این گونه مسائل.

ایلیومژینوف در خصوص شانس خود برای انتخابات آتی فدراسیون جهانی گفت: صددرصد شانس اول این انتخابات هستم. من روی انتخابات کار نمی کنم بلکه روی عملم تلاش خواهم کرد. به همه حا سر می زنم و برای توسعه شطرنج کار می کنم. به تازگی در اسلوونی بودم. سفر به تونس، سودان، کره جنوبی، فنلاند و لندن برنامه های دیگر من است. دغدغه من این موارد است که شطرنج را در جهان گسترش دهیم.

رئیس فدراسیون جهانی شطرنج در پاسخ به این سوال که پس از حدود دو سال چه نمره ای به مهرداد پهلوانزاده می دهید گفت: من نمره مطلق و کامل به وی می دهم. در دل او چیزی هست که می خواهد همه کارها را انجام دهد البته ممکن است همه چیز برایش آماده نباشد ولی در شرایط خوب یا بد او کارش را به خوبی انجام می دهد.

/مهر

پاسخی بگذارید