تاریخ: ۱۰:۲۵ :: ۱۳۹۶/۰۸/۰۸
نام نویسنده: سیده روجا شجری

۳۰ اکتبر از سوی فیفا به عنوان روز مربی نامگذاری شده است و این روز مختص همه مربیان از مشهورهای میلیاردر تا مربیان گمنام و پرتلاش است.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،۳۰ اکتبر از سوی فیفا به عنوان روز مربی نامگذاری شده تا همه ما یادمان باشد ستاره‌های دوست داشتنی  دنیای فوتبال از کریس رونالدو و لیونل مسی تا سردار آزمون، رضا قوچان نژاد، علیرضا بیرانوند، امید ابراهیمی و…  محصول زحمت و تلاش مربیان هستند. مربیانی که شاید هیچ وقت اسم‌شان را در سطح اول فوتبال نشنویم! مربیانی که عاشقانه در زمین سبز فوتبال کار می‌کنند.

امروز روز همه مربیان است مربیانی که در سرما و گرما در زمین سبز فوتبال موهای خود را سفید می کنند تا استعدادهای فوتبال را بشناسند و ستاره سازی کنند. اکنون همه ما نام مربیانی مثل زیدان، گورادیولا، فرگوسن، کونته، کارلوس کی روش، برانکو و… را می‌دانیم و از آنها خاطرات زیادی در ذهن  داریم اما کمتر کسی می‌داند که اولین مربی کریس رونالدو، مسی، علیرضا بیرانوند، امید ابراهیمی و… چه کسی بوده است. امروز روز آن مربیان هم هست.

در این روز دیگر خبری از حیا کن و رها کن برای مربی وطنی نخواهد بود. اگر امروز تیم ملی ایران در صدر رده بندی قاره آسیاست، اگر دو مرتبه به طور متوالی به جام جهانی رفته‌ایم نباید همه آن را به پای کی‌روش بنویسیم، مربیان عاشق و گمنام فوتبال ایران هم در این موفقیت‌های ملی فوتبال سهیم هستند و نباید آنها را فراموش کنیم آن مربی که در دور افتاده ترین نقاط کشور و با کمترین امکانات ستاره‌هایی چون مهدی طارمی، مهدی قائدی و… می‌سازد. امروز روز عباس چمنیان‌ها، روز حمید علیدوستی‌ها، روز علی دوستی‌مهرها، محمد مایلی‌کهن ها، علی دایی ها، امیر قلعه‌نویی‌ها و حشمت مهاجرانی‌ها هم هست.

هر مربی با فلسفه و دانش مربیگری‌اش کار می کند و سهمی در پیشرفت فوتبال دارد.  یکی مثل سر آلکس فرگوسن در دنیای فوتبال اسطوره می‌شود و دیگری مثل ویلاش بواش سریع از یادها می‌رود. در فوتبال ایران هم با وجود همه کمی و کاستی‌ها مربیانی داریم که در حد توان‌شان برای موفقیت فوتبال ما تلاش کرده‌اند. امروز روز آنهاست. روز مربیانی با قراردادهای میلیاردی و روز مربیان تیم‌های پایه که حتی برای خرج زندگی شان لنگ هستند! روز مربی روز همه آنهاست. روزت مبارک مربی!

نمی‌خواهیم بگوییم مربی ایرانی موتور گازی و مربی خارجی بنز است که جنس خوب و بد در همه جا وجود دارد. مربی موبور و چشم آبی بد هم داشته‌ایم و مربی ایرانی تاریخ‌ساز هم داشته‌ایم. امروز روز همه آنهاست. فوتبال مدیون مربیان است مردانی که با دانش و ذهن خود تلاش می‌کنند در فوتبال نقشی ماندگار رقم بزنند. مردانی که مربیگری را عشق می‌دانند نه تجارت!

/فارس

پاسخی بگذارید