تاریخ: ۱۰:۴۳ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۸
نام نویسنده: سیده روجا شجری

حذف پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا، سقوط ۹ پله ای فوتبال ایران، صعود نوجوانان به یک چهارم جام جهانی و معرفی چهار ورزشکار دوپینگی از مهمترین اتفاقات این هفته بود.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،در این هفت روز ورزش که طی آن ایران در مسابقات کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی پیشکسوتان جهان قهرمان شد، قایقرانان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا صاحب مدال های رنگارنگ و سهمیه المپیک شدند و نماینده ایران هم در تور دوچرخه سواری آذربایجان قهرمان شد، پرسپولیس از لیگ قهرمانان کنار رفت تا حسرت ایران برای قهرمانی در این رقابت ها ۲۵ ساله شود، فوتبال ایران در رنکینگ جهانی۹ پله سقوط کرد و تیم فوتبال نوجوانان به مرحله یک چهارم نهایی جا جهانی صعود کرد.

در این هفته علاوه بر مشخص شدن کاندیداهای دو فدراسیون کشتی و بوکس و همچنین کمیسیون ورزشکاران، چهار ورزشکار دوپینگی هم معرفی و میزان محرومیت آنها مشخص شد.

مهمترین اتفاقات و رویدادهای این هفت ورزش به شرح زیر است:

هفته نهم لیگ برتر 
هفته نهم لیگ برتر فوتبال پنجشنبه گذشته با برگزاری دو دیدار آغاز شد که طی آن پیکان در دیدار خانگی برابر گسترش فولاد تبریز به برتری یک بر صفر دست یافت و پرسپولیس هم در دیداری پرگل ۳ بر یک استقلال خوزستان را شکست داد. این پرگل ترین دیدار این هفته از مسابقات که به میزبانی خوزستانی ها برگزار شد. سرخپوشان با این برتری قاطع به استقبال دیدار تعیین کننده برابر الهلال رفتند اگرچه در این دیدار نتیجه لازم را نگرفتند.

در سایر دیدارهای هفته نهم لیگ برتر که جمعه برگزار شد، سپاهان با ۲ گل سیاه جامگان را شکست داد و دیدار تیم های نفت آبادان و نفت تهران را نیز با برتری یک بر صفر آبادانی ها به پایان رسید. سایر دیدارهای این هفته اما با تساوی همراه بود طوریکه دیدار تراکتورسازی با پارس جنوبی جم و سایپا و سپیدرودرشت با تساوی یک بر یک تمام شد، تساوی ۲ بر ۲ در پایان دیدار دو تیم پدیده و ذوب آهن ثبت شد. استقلال تهران هم در مصاف با فولاد خوزستان به تساوی بدون گل رضایت داد.

پایان تور دوچرخه سواری آذربایجان با قهرمانی نماینده ایران
سی و دومین دوره تور بین المللی دوچرخه سواری آذربایجان جمعه گذشته با قهرمانی تیم شهرداری تبریز به پایان رسید. این تیم با ثبت زمان ۶۹ ساعت و ۳۷ دقیقه و ۱۵ ثانیه به این عنوان دست یافت. بعد از شهرداری تبریز تیم پیشگامان کویر یزد با ثبت زمان ۶۹ ساعت و ۳۸ دقیقه و ۵۸ ثانیه در جایگاه دوم ایستاد و تیم تارتلتو از بلژیک هم که با نفرات خوبی در این دوره از تور دوچرخه سواری آذربایجان حضور یافته بود با ثبت زمان ۶۹ ساعت و ۵۳ دقیقه و ۴۰ ثانیه در رده سوم قرار گرفت.

قهرمانی تیم های کشتی فرنگی و آزاد پیشکسوتان ایران در مسابقات جهانی
رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی پیشکسوتان جهان پس از سه روز رقابت شرکت کنندگان جمعه گذشته با قهرمانی تیم ایران در پلودیف بلغارستان به پایان رسید. دراین رقابت ها تیم ملی کشتی فرنگی پیشکسوتان در مجموع ۵ گروه صاحب ۷ مدال طلا، ۵ مدال برنز و ۱۶۰ امتیاز شد و بر سکوی نخست ایستاد. در جریان این مسابقات آزاد علی محمد پور در وزن ۷۰ کیلورم، محمدباقر زارع در وزن ۸۸ کیلوگرم، مهدی کریمی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم گروه A، حمیدرضا حبیبی در وزن ۷۰ کیلوگرم، مهدی صری در وزن ۱۰۰ کیلوگرم گروه B، و مرتضی یارمطاقی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم گروه C به مدال طلا دست یافنند. همچنین فرزاد حیدری در وزن ۷۸ کیلوگرم، محمد صادق خشنودی در وزن ۱۰۰ کیلوگرم گروه A، علیرضا شریفی دارانی در وزن ۶۲ کیلوگرم گروه C، مجید تابع بردبار در وزن ۷۸ کیلوگرم گروه D و صادق نظری در وزن ۱۳۰ کیلوگرم گروه E صاحب مدال برنز شدند.  در پایان رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی پیشکسوتان جهان و پس از ایران، تیم روسیه با ۴ مدال طلا، ۶ نقره و ۶ برنز و ۱۶۰ امتیاز در جایگاه دوم ایستاد و تیم آمریکا نیز با ۱۱۴ امتیاز سوم شد.

ایران در پایان مسابقات کشتی آزاد پیشکسوتان جهان هم در مجموع ۵ گروه با کسب ۱۴ مدال طلا، ۴ نقره و ۴ برنز و ۲۲۹ امتیاز به عنوان قهرمانی رسید. پس از تیم ایران تیم های آمریکا با یک مدال طلا، ۷ نقره و ۸ برنز و ۱۵۶ امتیاز دوم شد و روسیه نیز با ۳ مدال طلا، ۳ نقره و ۶ برنز و ۱۵۰ امتیاز در رده سوم ایستاد

یک سهمیه المپیک و ۴ مدال سهم ایران روئینگ ایران از پیکارهای جوانان آسیا
شنبه گذشته و در جریان رقابتهای قایقرانی روئینگ قهرمانی آسیا در بخش جوانان هانیه بیداد در رقابت فینال روئینگ تکنفره بانوان صاحب مدال برنز و سهمیه بازیهای المپیک ۲۰۱۸ جوانان شد. این اولین سهمیه روئینگ جوانان ایران برای این بازی ها به حساب می آید. در همین رقابت ها  تیم روئینگ دونفره جفت پاروی مردان با ترکیب رضا قهرمانی و میلاد اله وردیان به مدال طلا دست یافت. تیم روئینگ چهارنفره بانوان با ترکیب اسراء جوانمردی، کیمیا زارعی، فروغ آقابالازاده و فاطمه صفری هم صاحب مدال برنز شد. تیم روئینگ چهارنفره مردان هم با ترکیب رضا قهرمانی، شیرزاد قادری، کارو حسینی و میلاد اله وردیان صاحب مدال برنز شد.

قهرمانی ایران در مسابقات کشتی ساحلی جهان 
ایران در پایان رقابت های سه روزه کشتی ساحلی قهرمانی جهان در شهر دالیان کشور ترکیه،در سه رده سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان با مجموع ۶ مدال طلا، ۶ مدال نقره و ۲ برنز به عنوان قهرمانی دست یافت. در جریان این رقابت ها  در رده سنی نوجوانان رضا مقدسی و امیررضا صحرایی مدال طلا گرفتند. امیرحسین هادی پور به مدال نقره دست یافت و  امیرحسین اسماعیلی هم صاحب مدال برنز شد. در رده سنی جوانان رضا شیرازی و سهیل پرسته صاحب مدال طلا شدند. دو مدال نقره توسط حسین عباس پور و محمدرضا پاکپور به دست آمد و مصطفی نجاتی هم صاحب مدال برنز شد. در رده سنی بزرگسالان سید جعفر قاسمی و پویا رحمانی مدال طلا گرفتند. محمد نادری، امید حسن تبار و پژمان فضل اله تبار  هم صاحب مدال نقره شدند.

خطر تعلیق از بیخ گوش هندبال گذشت 
مهمترین دغدغه هندبال و مسئولان این رشته طی ماه های گذشته موضوع بدهی های بین المللی بابت عدم حضور تیم های ملی ایران در رقابتهای آسیایی و جرایم تیم ها بود که در صورت عدم پرداخت به موقع این جرایم هندبال ایران تعلیق می شد. در همین راستا  از ابتدای سال ۹۶ تاکنون از بدهی های گذشته سال های ۸۹ تا ۹۵  که بیش از چند میلیارد ریال است  نزدیک به ۱۳.۵ میلیارد ریال آن ، از محل بودجه جاری فدراسیون پرداخت شده است. بر این اساس دیگر خطری بابت تعلیق هندبال ایران را تهدید نمی کند.

پایان نام نویسی از کاندیداهای انتخابات بوکس با ثبت نام ۱۰ نفر 
مهلت نام‌نویسی از کاندیداهای ریاست فدراسیون بوکس در حالی دوشنبه و پس از ۱۰ روز کاری به پایان رسید که ۱۰ نفر برای حضور در مجمع انتخابات این فدراسیون ثبت نام کردند. افشین داوری، روح الله حسینی، حسین ثوری، حسین فشی، دلاور صیامی، بهزاد کتیرایی، بدرالملوک کهرنگی، حمید توحیدی، علی کریمی فیروزجایی و فرهاد نیکوخصال کاندیداهای انتخابات فدراسیون بوکس هستند

برطرف شدن سوتفاهمات با پرداخت ۵۰۰ میلیون ریال
جلسه سازمان تیم های ملی فدراسیون دو و میدانی در خصوص بررسی وضعیت احسان حدادی، پرتابگر طلایی دیسک آسیا طی این هفته با حضور مجید کیهانی رئیس فدراسیون و احسان حدادی برگزار شد و پس از بحث و تبادل نظر در مورد وضعیت موجود و برنامه ریزی‌های آینده، پاداش ۵۰۰ میلیون ریالی قهرمانی پرتاب دیسک رقابت‌های دوومیدانی آسیا (۲۰۱۷ هند) که وعده فدراسیون بود به نایب قهرمان پرتاب دیسک المپیک لندن بود، اهدا شد.

کاشان میزبان مسابقات کشتی جام باشگاه های جهان شد
چهارمین دوره رقابت‌های کشتی آزاد جام باشگاه های جهان به میزبانی کاشان برگزار می شود. تصمیم فدراسیون در این زمینه با توجه به بررسی صورت گرفته و درخواست مطرح شده از طرف گروه صنعتی ایزی پایپ برای این میزبانی اتخاذ شد. مسابقات کشتی آزاد باشگاه های جهان ۱۶ و ۱۷ آذرماه برگزار می شود.

سقوط ۹ پله ای فوتبال ایران در رنکینگ فیفا 
دوشنبه گذشته تازه ترین رده بندی تیم های ملی فوتبال جهان ز از سوی فیفا اعلام شد. بر اساس رده بندی جدید اعلام شده تیم ملی ایران با ۹ پله سقوط نسبت به رده بندی گذشته، در رده سی و چهارم جای گرفت. با این حال ایران همچنان با ۷۸۴ امتیاز بالاتر از استرالیا و ژاپن تیم نخست قاره آسیا است. دیگر اینکه سید بندی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بر اساس همین رده بندی ها صورت می گیرد و با این تفاسیر، تیم ملی ایران در سید سوم قرار خواهد گرفت.

۱۴ سال محرومیت برای ۴ ورزشکار دوپینگی در ۴ رشته 
در این هفت روز ورزش اسامی چهار ورزشکار دوپینگی و میزان محرومیت آنها از طرف رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی اعلام شد. سید موسی مصطفوی، از دوچرخه سواری، حسین صادقی هولایی از فدراسیون ورزشهای جانبازان و معلولین و محمد ابراهیمی از جودو  هر یک برای مدت چهار سال محروم شدند و محمد علی مرادیان از دوچرخه سواری هم با دو سال محرومیت مواجه شد.

صعود ایران به یک چهارم نهایی جام جهانی نوجوانان
تیم فوتبال نوجوانان ایران در مرحله یک هشتم نهایی مسابقات جام جهانی نوجوانان مقابل مکزیک به برتری ۲ بر یک دست یافت و به مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد. شاگردان عباس چمنیان در این مرحله از رقابت ها به مصاف اسپانیا می روند. شاهکار نوجوانان ایران با یک مربی وطنی و کم نام و نشان رقم خورد و باید دید مقابل اسپانیا چه خواهند کرد.

حسرتی که پرسپولیس آن را ۲۵ ساله کرد
دیدار برگشت تیم های فوتبال پرسپولیس ایران و الهلال عربستان در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا سه شنبه شب در ورزشگاه سلطان قابوس شهر مسقط عمان به مصاف هم رفتند که این دیدار با تساوی ۲ بر ۲ به پایان رسید. گادوین منشا(۱۷ و ۶۱) برای پرسپولیس و عمر خربین(۳۰ – پنالتی و ۷۶) برای الهلال گل زدند. این دو تیم در شرایطی به مصاف هم رفتند که تیم الهلال عربستان در دیدار رفت با ۴ گل صاحب برتری شده بود. بدین ترتیب الهلال در مجموع با برتری ۶ بر ۲ از این مرحله صعود کرد تا پرسپولیس به عنوان آخرین بازمانده فوتبال ایران در لیگ قهرمانان نیاز حذف شود.

با حذف پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا حسرت قهرمانی تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا به ۲۴ سال رسید و حتی در صورتی که فصل آینده یک تیم ایرانی قهرمان شود این طلسم پس از ۲۵ سال شکسته خواهد شد. آخرین باری که یک تیم ایرانی قهرمان آسیا شد مربوط به سال ۱۹۹۳ است که پاس این عنوان را به خود اختصاص داده بود.

۲۰ مدال قایقرانان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا
مسابقات قایقرانی قهرمانی آسیا در چین در حالی به پایان رسید که کاروان ۴۲ نفره ایران در این رقابت ها موفق به کسب ۲۰ مدال طلا، نقره و برنز شدند.

۱۰ کاندیدا برای ریاست کشتی ثبت نام کردند
زمان نام‌نویسی از کاندیداهای ریاست فدراسیون کشتی که از روز ۱۵ مهرماه آغاز شده بود، روز چهارشنبه به پایان رسید و ۱۰ نفر برای حضور در مجمع انتخابات فدراسیون نام نویسی کردند. اسامی کاندیداها به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر است:

۱- حمید بنی تمیم
۲- احد پازاج
۳- محمدرضا توپچی
۴- عباس جدیدی
۵- عبداله چمن گلی
۶- رسول خادم
۷- امین رشید لمیر
۸- بهمن صفری
۹- نقی کلانتری
۱۰- خسرو زمانی

اسامی  کاندیداهای نهایی برای حضور در مجمع پس از بررسی صلاحیت ها از سوی وزارت ورزش و جوانان اعلام خواهد شد.

کاندیداهای کمیسیون ورزشکاران
آخرین روز ثبت نام از کاندیداهای کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک روز چهارشنبه انجام شد که طی آن ۱۴ ورزشکار دیگر برای حضور در این انتخابات کاندیدا شدند تا مجموع نفران به ۵۷ کاندیدا برسد. اسامی ورزشکارانی که برای ثبت نام در انتخابات کمیسیون ورزشکاران اقدام کردند، به این شرح است:

۱ – سعید معروف کاپیتان تیم ملی والیبال
۲ – علی معلومات عضو اسبق تیم ملی جودو
۳ – رضا قاسمی عضو تیم ملی دو و میدانی
۴ – رامین صفویه عضو تیم ملی جودو
۵ – هما حسینی عضو اسبق تیم ملی قایقرانی
۶ – مسعود حاجی آخوندزاده عضو اسبق تیم ملی جودو
۷ – سعید حسنی پور قهرمان کاراته
۸ – مه لقا جام بزرگ عضو تیم ملی تیراندازی
۹ – ندا شهسواری قهرمان تنیس روی میز
۱۰ – هادی سپهرزاد عضو تیم ملی دو و میدانی
۱۱ – محسن شادی عضو اسبق تیم ملی قایقرانی
۱۲ – صادق گودرزی عضو اسبق تیم ملی کشتی آزاد
۱۳ – امین قاسمی عضو تیم ملی بوکس
۱۴ – فروغ عباسی عضو تیم ملی اسکی
​۱۵- قادر میزبانی عضو تیم ملی دوچرخه سواری
​۱۶ – مهدی کامرانی عضو پیشین تیم ملی بسکتبال

به گزارش مهر، در روزهای گذشته نیز به ترتیب ۱۰، ۹، ۶ و ۱۷ ورزشکار برای شرکت در انتخابات کمیسیون ورزشکاران کاندیدا شده بودند. اسامی این کاندیداها به این شرح است:

ثبت نام های انجام شده در روز اول
۱- حمیدرضا قلی پور، ۲- اسماعیل عبادی، ۳- هادی ساعی، ۴- کمیل قاسمی، ۵- گلنوش سبقت اللهی، ۶- علیدادساوه شمشکی، ​۷- نجمه خدمتی، ۸- حجت الله واعظی، ۹- الهه احمدی و ۱۰- احسان حدادی

ثبت نام های انجام شده در روز دوم
۱- کیمیا علیزاده، ۲- مجتبی عابدینی، ۳- حمید بیداریان، ۴- میلاد وزیری، ۵- حسن روحانی، ​۶- کیانوش رستمی، ​۷- افشین نوروزی، ​۸- مهدی سهرابی و ​۹- یوسف کرمی

ثبت نام های انجام شده در روز سوم
۱- علیرضا نصرآزادنی، ۲- مسعودحجی زواره، ۳- محمد کیادربندسری، ۴- محمد علیرضایی، ​۵- قاسم رضایی و ۶- محمدجعفر مرادی

ثبت نام های انجام شده در روز چهارم
۱- محمد باقری معتمد، ۲- احسان مهاجر شجاعی، ۳-  محمد دانشور، ​۴- سعید ملایی، ۵- حمید سوریان، ۶- آرش میراسماعیلی، ​۷- حسن تفتیان، ​۸- مجتبی میر هاشمی، ​۹- سارا خوش جمال فکری، ۱۰- مهسا جاور، ۱۱- محمد ارزنده، ​۱۲- زهرا نعمتی، ۱۳- ذبیح الله پورشیب، ۱۴- حامد ملک محمدی، ۱۵- رضا رودکی و ۱۶- سولماز عباسی عضو پیشین تیم ملی قایقرانی

/مهر

پاسخی بگذارید