تاریخ: ۱۰:۵۰ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۶
نام نویسنده: سیده روجا شجری

رییس فدراسیون جهانی قایقرانی در حاشیه رقابتهای قهرمانی آبهای آرام آسیا با مثبت ارزیابی کردن توسعه این رشته در ایران گفت: شما شایسته میزبانی مسابقات آسیایی سال ۲۰۲۱ بودید.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،در ابتدای برگزاری رقابتهای قهرمانی قایقرانی آبهای آرام آسیا در شانگهای چین و در حاشیه برگزاری اجلاس آسیا دو میزبانی مهم در این حوزه به ایران رسید. برگزاری رقابتهای قهرمانی قایقرانی آبهای آرام آسیا در سال و مسابقات کانوی آسیا در سال ۲۰۲۱ به ترتیب به تهران و جزیره کیش رسید. ایران پیش از این نیز چهار بار میزبان برگزاری مسابقات آبهای آرام آسیا بوده است که مهمترین آن به سال ۲۰۱۱ که جنبه  انتخابی بازیهای المپیک را نیز داشت برمی گردد.

به دنبال دریافت این دو میزبانی برای ایران و موفقیت های کاروان قایقرانی کشورمان در مسابقات قهرمانی آسیای چین، « خوزه پروننا » رئیس فدراسیون جهانی قایقرانی که یکی از مهمانان ویژه کنگره کنفدراسیون آسیا بود و در این کنگره نیز صحبت هایی داشت توسعه این رشته در ایران را مثبت ارزیابی کرد.

رئیس فدراسیون جهانی قایقرانی در این کنگره تاکید داشت که همه کشورهای آسیایی باید با قدرت در رقابت ها شرکت کنند و در اندیشه تقویت خود برای آینده باشند. او به همه مسوولان تاکید کرد که بیشترین تعداد ورزشکارانشان را برای بازی های آسیایی آماده کنند تا کانو کایاک توانایی هایش را در جاکارتا نشان دهد.

وی که پیش از این نیز به ایران سفر کرده در گفتگو با سایت فدراسیون قایقرانی گفت: کنگره بسیار خوبی در چین برگزار شد. آسیا شرایط بسیار خوبی دارد و به خوبی برای این رشته برنامه ریزی می کند. این کاملا مشخص است که کشورهای آسیایی در مسیر توسعه قرار دارند و برایشان اهمیت دارد که سطح کیفی خود را بالا ببرند و این نکته مهمی است. خوشحالم که احمد دنیامالی توانست بازهم نایب رییس آسیا شود چرا که به عنوان یک مدیر توانمند می تواند به پیشرفت قاره کمک کند.

وی در مورد سطح برگزاری رقابتهای قهرمانی آسیای چین نیز افزود: رقابتهای آسیایی در سطح بسیار خوبی برگزار شد. با توجه به اینکه کشورها خودشان را برای بازی های آسیایی آماده می کنند با قایقران های خوبی در این رقابت ها حاضر شده اند و ما شاهد رقابت های با کیفیتی بودیم. کاملا مشخص است که همه کشورهای آسیایی به خوبی برنامه ریزی کرده اند و می خواهند که رشد بیشتری داشته باشند.

خوزه پرورنا در پاسخ به این سوال که به عنوان رییس فدراسیون جهانی چه پیشنهادی برای کشورهای آسیایی دارید که بتوانند قایقرانی خود را به سطح اول دنیا برسانند نیز گفت: من در کنگره هم تاکید کردم که باید از تمام زمان های پیش رو به بهترین شکل استفاده کنیم. زمان کوتاهی تا المپیک ۲۰۲۰ داریم و همه کشورها باید با برنامه ریزی دقیق پیش بروند و هیچ مسابقه ای نباید نادیده گرفته شود.

وی تاکید کرد:  المپیک جوانان اتفاق بزرگی است که به نظرم کشورهای آسیایی باید برای حضوری قدرتمند در آن تلاش کنند و بتوانند قایقران های جوان را از امروز برای آینده آماده کنند. اکنون کشورهایی در آسیا داریم که در عرصه جهانی هم خوب هستند. چین و قزاقستان پیشرفت چشمگیری در این سال ها داشته اند و قطعا با این شرایط می توانند جزو مدعیان جهانی شوند که البته اکنون هم هستند. نکته دیگر هم ارتباط با قاره ها و کشورهای دیگر است. آسیا خیلی تلاش می کند و واقعا روند رو به رشدی با سرعت بالایی دارد و قطعا ارتباط های بین المللی در این راه به نفعش خواهد بود.

وی پیرامون اینکه ایران میزبان رقابت های قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۱ شد و شما پیش از این در سال ۲۰۱۱ در حاشیه برگزاری این مسابقات در ایران حضور داشتید. شرایط ایران را برای ای

/مهرن مسابقات چطور می بینید بیان داشت : با توجه به وضعیت خوب قایقرانی ایران چرا میزبان رویدادهای مهم نباشید. ایران تلاش خوبی برای توسعه این رشته دارد. می دانم که در قایقرانی تلاش های خوبی انجام گرفته است. من صحبت کردم و گفتم که کشورها تنها بر یک قسمت توجه نکنند و به همه موارد از جمله میزبانی ها دقت کنند و این در ایران اتفاق افتاده است. ایران در توسعه قایقرانی زنان و مردان تلاش زیادی کرده و این بسیار خوب است . باید بگویم که به آینده قایقرانی ایران خیلی امیدوارم چون می بینم که فعالیت خوبی دارند.

رئیس فداسیون جهانی قایقرانی در همین خصوص ادامه داد: ایران برای ما کشوری مهم است و همیشه دوست داریم در مسیر توسعه قرار داشته باشد که اینطور هم بوده است. این میزبانی هم اتفاق خوبی برای شما بود. ایران امکانات، ورزشکاران، مربیان و داوران خوبی دارد که باعث توسعه و رشد این رشته شده اند و قطعا کسب میزبانی ۲۰۲۱ نشان دهنده همین توسعه مناسب است.

 تغییراتی در مواد مسابقاتی تغییر پیدا کرده است. مثلا آسیا کایاک تک نفره هزار متر را از بازی های آسیایی حذف کرده است. وی در مورد این مسائل نیز گفت: این تغییرات به المپیک ارتباطی ندارد و المپیک کاملا برنامه اش مشخص است. اما در منطقه مشخصات رقابتها براساس شرایط خودشان تغییر می کند و ما بر اساس اهدافی که داریم بر آن نظارت می کنیم که این اهداف هم براساس بازیهای المپیک است چرا که در المپیک شرایط فرق دارد.

وی در پایان تاکید کرد: خیلی مهم است  که همه ورزش ها برای قدرت باید ارتباط خوبی با کمیته ملی المپیک داشته باشند. کمیته ملی المپیک است که باید از فدراسیون ها حمایت کند تا ورزش های مهم در المپیک موفق باشند. این برای ما مهم است که کمیته های ملی المپیک اعضای ما را حمایت کنند. قطعا با حمایت و ارتباط های خوب رشته های ورزشی موفق می شوند. من در صحبت هایم تاکید کردم که کشورها با تمام قدرت در بازی های آسیایی شرکت کنند تا قایقرانی بتواند قدرت خودش را در میان دیگر رشته های ورزشی نشان دهد. اکنون هم می گویم که تاکید ما فعالیت فدراسیون های ملی در همه زمینه ها است.

تیم ملی قایقرانی آبهای آرام ایران روز گذشته موفق به کسب ۱۱ مدال در مسابقات قهرمانی آسیا در شانگهای چین شد.

/مهر

پاسخی بگذارید