تاریخ: ۱۹:۱۶ :: ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
نام نویسنده: سیده روجا شجری

رئیس سازمان لیگ در نشست هماهنگی ناظران لیگ برتر تاکید کرد که فدراسیون موظف نیست تحت هر شرایطی مسابقات لیگ برتر را برگزار کند و اگر در شهری شرایط مهیا نبود، ناظران بر اساس قوانین انجام وظیفه کنند.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،و به نقل از فدراسیون والیبال، این نشست از ساعت ۱۰ صبح با حضور محمود افشاردوست دبیرکل، منوچهر پورحسن سرپرست سازمان لیگ، امیدوار حاتمی رئیس کمیته داوران، فریبا صادقی سرپرست نایب رئیسی بانوان فدراسیون والیبال و ناظران لیگ برتر آغاز شد و به مدت دو ساعت برگزار شد.

منوچهر پورحسن سرپرست سازمان لیگ در ابتدای جلسه قوانین جدید را یادآور شد و گفت: فدراسیون موظف نیست تحت هر شرایطی مسابقات لیگ برتر را برگزار کند و اگر در شهری شرایط مهیا نبود، ناظران بر اساس قوانین انجام وظیفه کنند و در صورتی که شرایط مهیا نباشد، می توانند مسابقه را برگزار نکنند.

بر اساس آئین نامه این رقابت ها، پزشک و فیزیوتراپ تیم ها نیز می توانند روی نیمکت کنار زمین بنشینند و برای نیروی تدارکاتی نیز پشت نیمکت تیم ها یک صندلی قرار خواهد گرفت.

سرپرست تیم ها می توانند در کنار آنالیزو بنشینند به شرطی که سرپرست تیم ها در برگزاری مسابقات دخالتی نداشته باشند و اگر اینگونه عمل نکنند، باید از سوی ناظر به جایگاه تماشاگران هدایت شوند.

نشست قبل از مسابقه حتما باید برگزار شود اما بر اساس شرایط ناظر می تواند روز قبل یا صبح روز مسابقه جلسه خود را برگزار کند.

هیات های میزبان در لیگ برتر نماینده ای به سازمان لیگ معرفی می کنند و ناظران تمامی امور خود را با آنان هماهنگ خواهند کرد.

در پایان لیگ ۸ بازیکن برتر اعلام می شوند. چون سیستم VIS مستقل برای لیگ برتر نداریم، ناظران موظف هستند بعد از پایان هر مسابقه از آنالیزورها گزارش مسابقه را بگیرند تا بر اساس جمع بندی این گزارش ها در پایان لیگ برتر بهترین بازیکنان انتخاب شوند.

محمود افشاردوست در ادامه این نشست تجربه هایی را که بر اساس نظارت در رقابت های آسیایی و جهانی کسب کرده بود، برای ناظران لیگ برتر یادآور شد: ناظر وظیفه سنگیی بر عهده دارد. در اصل رئیس مسابقه ناظر است و کلیه عوامل باید در هماهنگی با ناظرها باشند. هماهنگی بین داوران و ناظر مسابقات وجود دارد اما تصمیم گیرنده نهایی درباره مسایل بازی ها به عهده ناظران هست.

امیدوار حاتمی نیز در این جلسه گفت: با توجه به اینکه در لیگ برتر والیبال ایران از منشی الکترونیک و تبلت برای هماهنگی ها استفاده نمی شود، بنابراین استفاده از راکت برای تعویض ها الزامی است. تیم ها می توانند از ۱۴ بازیکن در مسابقات استفاده کنند به شرطی که دو بازیکن حتما لیبرو باشند.

/فارس

پاسخی بگذارید