تاریخ: ۲۰:۲۹ :: ۱۳۹۶/۰۶/۲۷
نام نویسنده: سیده روجا شجری

والیبال ایران با کسب مدال جهانی،‌ فاصله خود را با سایر تیم‌های آسیایی به‌صورت رسمی تثبیت کرد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،بعد از بازی‌های نه‌چندان دلچسبی که تیم ملی ایران با هدایت ایگور کولاکوویچ در لیگ جهانی ۲۰۱۷ انجام داد، تصور اینکه این تیم بتواند مقابل غول‌های جهان در مسابقات جام قهرمانان بزرگ، حرفی برای گفتن داشته باشد، کمی سخت بود، حتی گرفتن سهمیه مسابقات قهرمانی جهان در اردبیل هم هواداران والیبال را آن‌طور که باید راضی نکرد.

اردوی تیم ملی والیبال با فاصله چند روز از پایان رقابت‌های اردبیل در فدراسیون والیبال آغاز شد. طبق گفته سرمربی و بازیکنان،‌ همه چیز خوب پیش می‌رفت و تیم ملی با آمادگی روحی و فیزیکی بهتری راهی ژاپن شد. خوشبین‌ترین هوادار تیم ملی نیز در مورد رویارویی ایران با ایتالیا، آمریکا، برزیل، ژاپن و فرانسه نمی‌توانست چندان امیدوار باشد اما اتفاقی که در ژاپن افتاد، همه را غافلگیر کرد.

بازیکنان ایران در بازی نخست خود با نتیجه ۳ بر ۲، ایتالیای همیشه‌مدعی را شکست دادند. شروع یک تورنمنت با پیروزی،‌ طلسمی بود که سال‌ها گریبان والیبال ایران را گرفته بود و همین پیروزی ارزشمند، روحیه مضاعفی به تیم کولاکوویچ تزریق کرد. حریف بعدی ایران، تیم کم‌نقص آمریکا بود، تیمی که به‌عقیده کارشناسان در تمام طول بازی، کم‌اشتباه عمل می‌کند و اولین و آخرین اسپک آنها در یک مسابقه، تفاوتی با هم ندارند. ایران موفق شد تیم ملی آمریکا را نیز ۳ بر ۲ از پیشِ‌رو بردارد تا برای بازی برزیل آماده شود.

دیدار با تیمی که همه عناوین قهرمانی جهان را چندین و چند بار به دست آورده، هیچ‌وقت آسان نیست. ملی‌پوشان در ست‌های اول و دوم شکست خوردند. در ست سوم جریان بازی عوض شد و ایران حتی ۵ بر صفر هم از حریف پیش افتاد اما برزیل، دلیل قبضه کردن عنوان نخست رنکینگ جهانی را باز هم اثبات کرد و برنده این ست شد.

ایران در بازی چهارم خود به مصاف ژاپن رفت. رقیب سنتی آسیایی خیلی امیدوار بود که با حمایت ۸۲۰۰ تماشاگر به نخستین پیروزی خود پس از ۳ شکست متوالی برسد اما باید قبول کرد که ژاپن حتی با کمک یک مربی نامدار فرانسوی نیز این روزها در حد ایران نیست. تیم میزبان تنها یک ست از ایران گرفت و هر ۳ امتیاز بازی به نام شاگردان کولاکوویچ ثبت شد.

آخرین بازی جام برای ایران، حکم متفاوتی داشت. تیم ایران از جام جهانی ۲۰۱۱ که با هدایت ولاسکو، تمام تیم‌های صاحب‌نام والیبال جهان به‌جز فرانسه را شکست داده بود. در این دیدار اگرچه، فرانسوی‌ها انگیزه همیشگی را نداشتند اما سرانجام طلسم شکست‌ناپذیری این تیم مقابل ایران شکسته شد. بازیکنان پس از پیروزی در ست‌های اول و دوم،‌ ۲ ست بعدی را به حریف واگذار کردند ولی در ست پنجم، قهرمان اروپا و لیگ جهانی ۲۰۱۷ مغلوب ابرقدرت آسیایی شد.

آغاز یک تورنمنت با پیروزی و غلبه بر غول‌هایی مثل ایتالیا، آمریکا و فرانسه با کسب یک عنوان تاریخی در ورزش ایران به پایان رسید و تیم بزرگسالان توانست برای نخستین بار به یک مدال جهانی برسد.

کولاکوویچ می‌گوید: بازیکنان ایران به همه دنیا نشان دادند که چقدر توانایی دارند. آنها ایتالیا، آمریکا، فرانسه و ژاپن را شکست دادند. من می‌دانم که به‌دلیل عملکرد ضعیف در لیگ جهانی امسال، خیلی از هواداران ایمانشان را به تیم ملی از دست دادند و از عملکرد آن ناراحت بودند، اما الآن می‌توانند کاملاً شاد باشند. از مردم درخواست می‌کنم که نسبت به این تیم صبور باشند چون ممکن است در آینده با یک مدال دیگر به تهران بازگردیم.

نکته قابل توجه در مورد نتایج تیم ملی ایران این است که اگر آنها به‌جای ۲ پیروزی ۳ بر ۲، ۲ پیروزی ۳امتیازی کسب می‌کردند و یک امتیاز هم از شکست مقابل برزیل به دست می‌آوردند حتی ممکن بود قهرمان هم بشوند. در واقع همین ۴ ست،‌ فاصله سرنوشت‌ساز یک تیم کاملاً حرفه‌ای مثل برزیل و تیم ایران است.

نسل فعلی تیم ملی، نام خود را در تاریخ والیبال و ورزش ایران به‌عنوان پیشگامان مدال جهانی ثبت کردند و ایگور کولاکوویچ در عرض یک هفته به یک قهرمان ملی تبدیل شد. حالا فدراسیون والیبال می‌تواند با خیال راحت و با تکیه به کارنامه سرمربی اهل مونته‌نگروی خود برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو برنامه‌ریزی کند و تغییر نسل انجام دهد.

والیبال ایران با کسب مدال جهانی،‌ فاصله خود را با سایر تیم‌های آسیایی به‌صورت رسمی تثبیت کرد و ضمن داشتن عنوان قهرمانی تیم نوجوانان و پنجمی تیم جوانان در مسابقات جهانی،‌ نوید داشتن یک تیم قدرتمند را در آینده می‌دهد.

تصمیم محمدرضا داورزنی، سرپرست فدراسیون والیبال و معاون وزیر ورزش نیز در مورد آینده شغلی خود جالب خواهد بود و او روز گذشته، ثمره چندین سال تلاش و جاه‌طلبی را که بیشتر شبیه رؤیا بود، دید. جدا شدن از فدراسیونی که از رتبه چهارم آسیا به قدرت بلامنازع قاره تبدیل شده، سخت است. از طرفی منطقی هم نیست که داورزنی بعد از قبول پست معاونت وزیر، دوباره به ریاست یک فدراسیون بازگردد.

در هر حال والیبال ایران راه خود را پیدا کرده ولی قطعاٌ بدون یک رئیس بلندپرواز و مربی کاربلد، نمی‌تواند به مسیر موفق فعلی ادامه دهد.

/تسنیم

پاسخی بگذارید