عجیب اما واقعی ؛
تاریخ: ۲۲:۰۶ :: ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
نام نویسنده: تحریریه
نام داران بزرگ دیروز و امروز نقشی در سازندگی کشتی گیران ندارند؟!

انتظار می رود وزارت ورزش و جوانان ، فدراسیون کشتی و اداره کل ورزش و جوانان در برابر زحمات و تلاش های مربیان سازنده احساس مسئولیت کند و در ارتباط جایگاه آنها و پرداخت حق و حقوقشان کوشاباشد .

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،مربیگری هنر بزرگی در امر سازندگی و کشف استعدادهای ورزشی است که در هر انسانی نمی تواند وجود داشته باشد ؛ در جهان ورزش هم ثابت شده که به صرف اینکه یک قهرمان بزرگ نامدار و نام آور صاحب مدال های المپیک و جهان و قاره باشد نمی تواند مربی و داور موفقی هم باشد .

البته برخی از قهرمانان بزرگ هم قهرمان و داوران نامداری شده اند که تعداد آنها اندک است به طور نمونه در کشتی کشورمان دبیر ، جدیدی ، حیدری، رضایی، طلایی، ابراهیم جوادی ، برادران محبی و در مازندران عبداله موحد، امامعلی حبیبی ، حاجی کناری ، حاجی زاده، بذری، نورزاد، سوخته سرایی، مرحوم خدر، گنجی و در شهرستان ساری نیز عسگری محمدیان، مجید ترکان، سید مراد محمدی و … این ها اسطوره های جهان کشتی و المپیک بوده اند و چند سالی هم در ساری کار مربیگری کرده اند اما توفیق و موفقیتی در سازندگی نفرات کشتی ساری نداشته اند .

فرزند عسگری محمدیان حاصل تلاش سید علی خدایی بوده است ؛ مجید ترکان چند سالی مجموعه بزرگ کشتی را دائر کرد که استقبالی از آن نشد و اکنون به انبار تبدیل شده است . سید مراد محمدی نیز تمرین داده بود که توفیق خاصی بدست نیاورد.

اما در همین مازندران علی طبرستانی ، حسن و محمود اسماعیل پور ، حسین نقیبی ، مسلم همتی چهره های شاخص به غیر محمود اسماعیل پور در بین نام آوران جهان نبوده اند هم طبرستانی و هم سایرین قهرمانان جهان و المپیک تحویل داده اند در ساری عبدالرحیم تبریزی ، میرعمادیان ، دنگسرکی، فریدون گلی، سید علی خدایی در امر سازندگی به خصوص تبریزی قهرمانان جهان والمپیک تحویل داده است و مربی ای همچون تبریزی با کمترین امکانات به روش سنتی دو قهرمان جهان و المپیک و بسیاری از قهرمانان کشور را معرفی کرده است .

بسیاری از قهرمانان نام دار جهان و آسیا در همین مازندران بعد از اتمام دوران قهرمانی از کشتی جدا شده و حاضر نشدند اندوخته اطلاعات و تجربیات خود را در اختیار نونهالان و نوجوانان بگذارند البته هستند قهرمانانی همچون محمد حسین دباغی ، علی یعقوب زاده، محمود اسماعیل پور، عزیز و آیت واگذاری، سبحان روحی، نادر ناظری، شکری پور، حسن نیا، تات پور، رضازاده، لاریجانی ، آقاجانی ، مجید محمدی ، بوداغی، صدیقی، بهنام و بهمن طیبی، اسماعیل نژاد، سیم خواه ، رنگرز، کلانتری، خدایی ، مناجاتی ، منصوری، دلیریف فولادی ، حسین زاده، شیرزاد، میرزاده، عباسپور و بسیاری از قهرمانان دیگر مشغول آموزش نسل آینده هستند که باید حق شناس و قدردان آنها بود البته نام بسیاری از مربیان سازنده نیز شاید در این گزارش آورده نشده که به علت محدودیت جا از همه این زحمتکشان پوزش می طلبیم .

و اما در بحث مربیگری :

 • لازم به ذکر است یک مربی کارآمد اولین هنرش باید انتقال آسان علوم و فنون خود به نسل پایه با آخرین ره آورد دانش نوین دنیا باشد.
 • تسلط کافی بر قوانین روز داوری داشته باشد
 • اطلاعات کامل از تغذیه قهرمانان و مواد مکمل غذایی( جلوگیری از استفاده قهرمانان از مواد نیروزای غیرمجاز)
 • تسلط کامل بر فن بیان
 • ارتباط مستقیم با مراکز آموزش فدراسیون ها
 • تسلط کامل بر رعایت اخلاق پهلوانی و قهرمانی و امر آسیب پذیری اجتماعی نونهالان و نوجوانان و جوانان.
 • تسلط کامل بر تاریخچه کشتی حداقل شهر و استان و کشور
 • شخص مربی باید در کلیه مسابقات در کنار کشتی گیر حاضر و ناظر بر کار وی باشد.
 • متأسفانه اکثر مربیان ما در زمان تمرین و آموزش در کلاس حضور در زمان مسابقات با کت و شلوار و مانور تبلیغاتی روی سکوهای تماشاگران نظاره گر کار شاگردان خود هستند.
 • باید به شاگردان خود رعایت احترام و پذیرش رأی داوران را بیاموزند و احترام به بزرگان و پیشکسوتان و صاحب نظران را در سرلوحه امور قرار دهند.
 • باید به خوبی بدانند که چگونه می تواند نقاط ضعف حریفان و تقویت نقاط قوت شاگردان را آنالیز و به آنها گوشزد نماید.
 • به هیچ عنوان در تعریف از شاگردان خود تملق نکند و در بحث خودباور و امید به آینده درخشان همواره گفتمان امیدوارانه عنوان دارد.

انتظار می رود وزارت ورزش و جوانان ، فدراسیون کشتی و اداره کل ورزش و جوانان در برابر زحمات و تلاش های مربیان سازنده احساس مسئولیت کند و در ارتباط جایگاه آنها و پرداخت حق و حقوقشان کوشاباشد .

سرانجام اینکه در سازندگی همه چهره های نامدار جهان کشتی نام و یاد و خاطره مربیان گمنام حرف اول و آخر را می زند .

پاسخی بگذارید