تاریخ: ۹:۱۹ :: ۱۳۹۶/۰۵/۳۰
نام نویسنده: سیده روجا شجری

محسن بابا صفری بعد از پیوستن به تیم استوا بخارست رومانی پیرامون مشکلات هندبال گفت: اگر وزارت ورزش حمایت کند در مسابقات آسیایی نتیجه می گیریم.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،پنجاه و هشتمین دوره رقابتهای لیگ قهرمان قهرمانان باشگاه های اروپا در هندبال از دو هفته آینده آغاز می شود و اگر حضور در یکی از باشگاه های حاضر در این رقابتها روزی آرزوی هر هندبالیست ایرانی بود امروز در این مسابقات چندین لژیونر داریم. یکی از لژیونرهای جدید مسابقات باشگاه های قهرمانی اروپا محسن باباصفری است. وی پیش از این با دو تیم مجارستانی و ترکیه ای قرارداد همکاری داشت.

باباصفری در لیگ برتر هندبال ترکیه عنوان بهترین دروازه بان را نیز کسب کرد اما قرار است در فصل جدید رقابتهای لیگ قهرمان قهرمانان باشگاه های اروپا از دروازه تیم استوا بخارست رومانی محافظت  کند.

* قرارداد جدید شما با کدام تیم امضاء شد؟ 
– در فصل جدید با قرارداد یک ساله به تیم استوا بخارست رومانی پیوستم. البته من قبلا هم در لیگ های هندبال اروپا بازی کرده ام. در مجموع با دو تیم مجارستانی و یک تیم ترکیه ای سابقه بازی در خارج از کشور را داشته ام.

* شرایط بازی با تیم های اروپایی مطلوب است؟ 
– بله شرایط قراردادی ما خوب است. تیم استوا بخارست رومانی در حال حاضر در اروپا و در کشور رومانی جایگاه ویژه و خوبی را دارد. هندبال در اروپا در بین رشته های ورزشی جایگاه اول یا دوم را داشته و جزء پرطرفدارترین رشته های ورزشی محسوب می شود.

* از انتخاب تیم استوا بخارست و قرارداد با این باشگاه اروپایی رضایت دارید؟ 
– خوشبختانه با تیمی که قرارداد بسته ام نیز همین شرایط خوب حاکم است. این باشگاه در رشته هایی مانند تکواندو، والیبال، فوتبال، هندبال و بسکتبال سالهاست تیم داری می کند و سابقه زیادی در این رشته ها دارد. تیم استوا از پرافتخارترین تیم های این کشور است. سابقه چندین بار قهرمانی در لیگ را دارد و چندین سال هم در لیگ باشگاه های اروپا حاضر بوده است اما چند سالی بود که در این لیگ شرکت نداشت و می خواهد این بار از حضور در لیگ استفاده کرده و با قدرت و شرایط بهتری حاضر شود.

* برنامه تیم تان برای فصل جدید چیست؟ 
– برنامه های باشگاه از یک ماه پیش با برنامه های آماده سازی و بدنسازی رسما شروع شده است از ده روز گذشته نیز با برگزاری بازیهای تدارکاتی فصل را آغاز کرده ایم و در دو تورنمنت دوستانه نیز شرکت کردم. هفته آینده قرار است با تیم استوا بخارست در یک تورنمنت بین المللی چهارجانبه شرکت کنم . تمام این برنامه های برای حضور در رقابتهای لیگ قهرمانان باشگاه های اروپاست که از دو هفته آینده کار خود را در این قاره آغاز می کند.

* تیم ملی ایران بدون لژیونرها راهی تورنمنت کره جنوبی شد مشکلی که از بابت همراهی تیم در برنامه های بعدی ندارید؟ 
– اینکه چرا من و مابقی لژیونرها نتوانستیم تیم ملی را در کره جنوبی همراهی کنیم به این خاطر بود که به ما اجازه حضور و همراهی در یک تورنمنت دوستانه را ندادند. این رقابتها جزء تقویم های رسمی و جهانی نبود. تیم های اروپایی در صورتی به بازیکن خود اجازه بازی و همراهی با تیم ملی اش را می دهند که آن رقابتها در تقویم جهانی باشد و همین مسئله باعث شد تا نتوانیم تیم ملی را همراهی کنیم. و اینکه بندهایی در قرارداد ما هست که می توانیم در مسابقات رسمی تیم ملی و رقابتهایی که در تقویم جهانی ثبت شده اند حضور داشته باشیم. ما در صورتی می توانیم تیم ملی را در اردوهای بعدی همراهی کنیم که رقابتهای بعد از آن جزء تقویم جهانی باشد و حتما نیز این مسئله در برنامه های بعدی ما هم هست تا در کنار تیم ملی باشیم. طبق برنامه های جهانی در آبان ماه و در دی ماه نیز می توانیم در تمرینات تیم ملی حضور پیدا کنیم.

* مطمئنا این روزها در جریان مشکلات فدراسیون هندبال قرار دارید. اهالی هندبال به اتفاق یکدیگر رای به حضور دوباره آقای رحیمی دادند اما در حال حاضر مشکلات مالی فراوان و برخی بداخلاقی های داخلی هندبال باعث شده تا ایشان استعفای خود را به وزارت ورزش بدهند و از حضور در این مسند دلسرد شوند . نظر شما برای حل این مشکل و بحران چیست؟ 
– آمدن دوباره آقای رحیمی به فدراسیون هندبال از امیدهای آینده هندبال بود. وقتی ایشان دوباره رئیس فدراسیون شدند امیدها برای توسعه دنبال هندبال زنده شد. اما الان مشکلات مالی زیاد است البته باید قبول کرد که همیشه مشکلات مالی هست اما باید سریع حل شود. اگر این مشکلات حل نشود ما دچار مسائل بیشتری در این رشته خواهیم شد. ما می خواهیم که این مشکلات حل شود و باید فدراسیون از سوی اهالی و پیشکسوتان حمایت شود همین طور می خواهیم از طرف وزارت ورزش بالخصوص حمایت شود. همه ما امیدمان برای حل مشکلات به آقای رحیمی است.

* گفتید وزارت ورزش توقع شما از این وزارتخانه برای ورود به مشکلات هندبال چیست ؟ 
– وزارت ورزش باید از آقای رحیمی و فدراسیون هندبال حمایت جدی کند. ما دو رویداد مهم را پیش رو داریم. اول مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی جهانی است که در دی ماه امسال برگزار می شود و دومی بازیهای آسیایی جاکارتا اندونزی است. این دو رویداد برای ما مهم است و در صورتی که از رئیس فدراسیون حمایت شود قطعا ما نتایج خوبی را در هر دو مسابقه می توانیم بگیریم.

* امسال شاهد افزایش تعداد لژیونرها بودیم و این در حالی بود که تیم های لیگ همچنان دچار مشکلات مالی هستند آیا این مشکلات باعث گرایش هندبالیست ها به لیگ های خارجی شده است؟ 
– مشکلات مالی در لیگ هندبال زیاد شده  البته این مشکلات در همه رشته ها هست اما در هندبال و  لیگ هندبال فراوان تر شده است. به حدی مشکلات مالی زیاد شده که تیمی می آید قهرمان لیگ برتر می شود آن زمان نه پول ورزشکار را می دهد و بعد تیم را هم منحل می کند این مسئله وجهه خوبی ندارد و در آینده به ضرر هندبال خواهد شد. همین مسائل در اینکه بچه ها به فکر بازی کردن هندبال در بیرون از ایران باشند کشیده شده است. برخی می توانند تیم پیدا می کنند به لیگ های خارجی می روند و برخی هم به خاطر مشکلات خانوادگی نمی توانند به تیم های دیگر بپیوندند و مجبور هستند در لیگ ایران بمانند. این خوب نیست که یک تیم یا یک لیگ دچار چنین مشکلاتی شود. امیدوارم تیم هایی که در لیگ هستند امسال بتوانند از بازیکنان خود حمایت کنند.

* شما خروج بازیکنان را مثبت می دانید یا خیر ؟  
– خروج بازیکنان در لیگ می تواند صد درصد خوب باشد چرا که در لیگ های مطرح اروپایی خارج از کشور بازی می کنند و پا به پای بازیکنان خارجی دست به توپ می شوند و این مسئله بسیار مفید است. البته مشکلاتی هم پیش می آید که زمانی که قرار است در تیم ملی حضور داشته باشند نمی توانند در تمرینات به صورت منظم و مرتب حضور پیدا کنند اما در مجموع حضورشان در بازیهای خارج از کشور به نفع تیم ملی خواهد شد. مطمئنا اگر بتوانیم لیگ خوبی داشته باشیم و بازیکنان را ساپورت مالی کنیم و از آنها حمایت مالی شود به نحوی که تیم های خارجی از ورزشکاران حمایت می کنند و بازیکنان خارجی هم به داخل کشور بیایند مطمئنا این هندبالیست ها به لیگ ایران می پیوندند و در نهایت شاهد یک لیگ خوب با بدنه خوب خواهیم بود. مطمئنا کوچ دسته جمعی ورزشکاران یک رشته بسیار سخت است و قاعدتا باید این برنامه ریزی برای حمایت از لیگ های داخلی در آینده صورت گیرد.

/مهر

پاسخی بگذارید