ورزشگاهی با قدمت بالای 80 سال؛
تاریخ: ۲۳:۴۴ :: ۱۳۹۶/۰۵/۲۶
نام نویسنده: شعبان وفایی نژاد
تکلیف آینده ورزشگاه شهید متقی ساری چه خواهد شد!؟

اولین ورزشگاه فوتبالی استان های گیلان و مازندران که در رژیم گذشته میزبان مسابقات گندم طلایی جوانان کشور، لیگ استان های شمالی ، جام خزر و لیگ ۲ قهرمانی کشور و لیگ منطقه ای مازندران بود .

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،استادیوم یا ورزشگاه شهید متقی ساری قدمت بالای ۸۰ ساله در فوتبال  و دوومیدانی مازندران دارد .

اولین ورزشگاه فوتبالی استان های گیلان و مازندران که در رژیم گذشته میزبان مسابقات گندم طلایی جوانان کشور، لیگ استان های شمالی ، جام خزر و لیگ ۲ قهرمانی کشور و لیگ منطقه ای مازندران بود .

جشن های چهارم آبان همراه با رژیم ، موتورسواری، ژیمناستیک و کشتی پهلوانی و دوومیدانی قهرمانی کشور قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دو سکوی بتنی آهنی در ضلع غرب و شرق بعدها در شمال و جنوب این ورزشگاه هم سکوی تماشاگران بعد از پیروزی انقلاب بنابر دستور اعضای شورای تأمین سکوی بتنی ضلع جنوبی ورزشگاه جهت تأمین امنیت جانی داوران و بازیکنان تخریب تا مانع از حضور تماشاگران که نتوانند با پرتاب سنگ و چوب به ورزشکاران آسیب برسانند .

یادآوری می شود که در دهه ۶۰ ، زمانیکه تیم نساجی قائمشهر در ورزشگاه شهید متقی در دیدار حساس میزبان پیام مقاومت مشهد بود با پرتاب سنگ از همین ضلع برخی از بازیکنان قائمشهر مجروح و باعث ناکامی در این دیدار و مانع از حضور در مرحله بعدی فوتبال باشگاههای کشور شد.

هرچند سال یک بار به بهانه چمن کاری زمین فوتبال چندین لودر و صدها کامیون هزاران تن خاکبرداری و کانال کشی و .. که در همه موارد پروژه چمن کاری غیراصولی بود و هرچند ماه هم این ورزشگاه میزبان سفرهای نخست وزیر، رئیس جمهور و مسئولین ارشد کشور هرگاه مانور اعزام نیروها به جبهه جنگ بود همه نیروها در این ورزشگاه جمع می شدند و کل چمن در ملاقات های مردمی و اعزام ها کاملاً تخریب می شد .

تنها یکبار مقام معظم رهبری که سفری به مازندران داشته اند قرار بود ملاقات مردمی و سخنرانی ایشان در همین ورزشگاه برگزار شود که به اطلاع ایشان رساندن که زمین زیرگشت چمن رفته و ایشان نیز اجازه برگزاری مراسم ملاقات عمومی در این مکان ورزشی را نداند . در همان سال پیست دوومیدانی و چاله پرش ارتقاع کاملاً به صورت استاندارد نصب شده بود اما در یکشنبه سیاه که ناگهان سقف ورزشگاه ریخت دهها مجروح و چند قربانی ، کل ورزشگاه از چمن جایگاه نابود و پیست دوومیدانی به همراه تجهیزات و امکانات و از نورافکن و …. نابود شد اما تا به امروز این ورزشگاه به هیچ عنوان بازسازی نشد بلکه کاملاً تخریب شد .

البته همین ورزشگاه مجروح با همین شرایط فقط و فقط برای برگزاری مراسم جشن ها و مانور استقبال از مسئولین در نظر گرفته می شود و این ورزشگاه برای برگزاری مسابقات غیرقابل استفاده اعلام شد ؛ برخی از مسئولین شعارهای تبلیغاتی و انتخاباتی برای بازسازی داده اند که عملی نشد .

طی ۱۰ سال گذشته تنها این ورزشگاه را برای کسب درآمد مدارس فوتبال و سرمایه بزرگ ورزش ساری اجاره داده اند البته طی ۲۰ سال گذشته برای بازسازی قول هایی داده اند که تا به امروز هیچ اقدامی نشده است و سوأل اینجاست که متولی این ورزشگاه کدام اداره و یا تشکیلات و سازمانی است ؟ آیا این مکان متعلق به آموزش و پرورش است یا اداره ورزش و جوانان و آیا وزارت ورزش و جوانان اعتبار مالی برای این ورزشگاه قدیمی ساری دارد و برنامه دستگاه متولی برای آینده ورزشگاه شهید متقی ساری چیست؟

در همه جای دنیا اگر چنین اماکنی ورزشی در بافت مرکزی شهر قرار داشته باشد آیا اینگونه مورد کم لطفی مسئولین قرار می گیرد؟ ورزشگاهی که یادآور تاریخ ورزش استان است و فوتبال و دوومیدانی مازندران خاطرات خوبی از آن دارند .

یادمان نمی رود یکسال پیش در زمان مراسم تشییع جنازه مرحوم محمد خاوری، مسئولین قول بازسازی پیست دوومیدانی این ورزشگاه را داده بودند اما از این ادعا در حد شعاری بیش نبود…

پاسخی بگذارید