تاریخ: ۱۱:۱۸ :: ۱۳۹۶/۰۵/۰۶
نام نویسنده: سیده روجا شجری

رئیس فدراسیون کشتی گفت: فدراسیون کشتی باید جسارت به خرج بدهد، چون ما نمی‌خواهیم کشتی فقط در اختیار چند ستاره خاص قرار بگیرد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،رسول خادم با بیان این مطلب افزود: برای انتخاب نفرات اعزامی به مسابقات جهانی فرانسه، رقابت‌های انتخابی قانونمند برگزار شد و تیمی که به مسابقات اعزام می‌شود هم در فرنگی و هم در آزاد تیم جوانی است. با این طرز تفکر شاید فدراسیون قربانی کشتی شود. البته این موضوع به لحاظ مدیریتی عاقلانه نیست، اما درست همین است.

وی ادامه داد: سال بعد از المپیک، سالی است که باید برای حضور جوان‌ها و استعدادهای مدعی بیشترین فرصت را داد. ما می‌توانستیم انتخابی تیم ملی را با تعداد محدودی کشتی گیر برگزار کنیم، ولی اعتقاد داشتیم سال بعد از المپیک باید تا جایی که امکان‌پذیر است، در مسابقات انتخابی تیم ملی، برای ورود کشتی گیران مستعد قهرمانی‌های کشور در گروه های الف، ب و ج، مسابقات اوپن، مسابقات جوانان جهان، استعدادهای برگزیده شورای فنی، مدال آوران المپیک و مدال آوران جهانی در اوزان غیر المپیکی را باز بگذاریم.

رئیس فدراسیون کشتی تصریح کرد: به این ترتیب فرصت حضور در مسابقات جهانی را برای جوانان و باتجربه‌ها، حتی استعدادهای ناشناخته‌ای که توانسته بودند عنوان برتر را در وزن خودشان در مسابقات مورد نظر فرآیند برای حضور در انتخابی تیم ملی کسب کنند، فراهم کردیم. طبیعتاً با این سازوکار مسابقات سنگین‌تر می‌شود و در این بین امکان دارد خیلی از چهره‌های شاخص و باتجربه ما آسیب ببینند و نتوانند نفر برتر شوند. نگاه ما باید به المپیک ۲۰۲۰ باشد. برای این نگاه باید این فرصت را می‌دادیم تا هر استعدادی که در وزن خودش مدعی است و قبلاً در مسابقات گزینشی انتخابی تیم ملی خودش را ثابت کرده ، فرصت حضور در انتخابی تیم ملی را پیدا کند.

خادم تاکید کرد: این مهم اتفاق افتاد. امکان دارد این موضوع برای فدراسیون خیلی پرهزینه باشد، امکان دارد فدراسیون قربانی شود. اما فدراسیون اگر به المپیک ٢� ٢� فکر می‌کند، باید چنین جسارتی داشته باشد. این جسارت ورزی را سال‌های قبل هم تا حدودی و نه به‌طور کامل تجربه کردیم. خیلی از کشتی گیران باتجربه‌مان را در انتخابی تیم ملی از دست دادیم، اما در مقابل استعدادهایی را شناسایی کردیم که این استعدادها، خودشان اسباب آبرو و افتخار برای کشتی ایران شدند. فدراسیون کشتی باید جسارت به خرج بدهد و این فراز و نشیب را بپذیرد.

وی افزود: وقتی ما می‌پذیریم کمیل قاسمی پرافتخارترین سنگین وزن تاریخ ایران باوجود آسب دیدگی که داشته و همه کادر فنی هم در جریان آن بوده‌اند، در انتخابی شرکت کند، یعنی داریم به کسب افتخار کشتی در المپیک ٢� ٢� می‌اندیشیم. ما نمی‌خواهیم کشتی فقط در اختیار چند ستاره خاص قرار گیرد. البته تا جایی که امکان دارد از قهرمانان بزرگمان که سال‌ها برای آن ها زحمت کشیده شده است، حمایت و مراقبت می‌کنیم، اما انتخابی تیم ملی، انتخابی تیم ملی است. حتی اگر بر مبنای فرآیند و با اتکا به کارنامه خارجی برتر برخی کشتی‌گیران، استثنائاتی هم در پوشیدن پیراهن تیم ملی نسبت به نتایج انتخابی تیم ملی اتفاق بیفتد، باز هم باید از دل مسابقات انتخابی تیم ملی باشد.

رئیس فدراسیون کشتی خاطر نشان کرد: وقتی قهرمان المپیک ما به لحاظ فرهنگی خودش این موضوع را پذیرفته است و در واقع ، قهرمان مدال دار المپیک ما ، به این رشد و بلوغ رسیده، که باید در هر شرایطی در انتخابی تیم ملی شرکت کند و در کنار جوان ها رقابت کند و برتری‌اش را به جوان ها ثابت کند، حتی به قیمت شکست. این بزرگترین پیروزی کشتی ایران است. وقتی چنین فرصتی در کشتی بوجود آمده، این فرصت فرصتی است که باید تهدیدهای احتمالی آن را هم پذیرفت.

وی اظهار داشت: تهدید احتمالی این است که ما نتوانیم در فرانسه نتایجی را که می‌خواهیم بگیریم، اما پذیرفتن مسابقات انتخابی منافعی که برای کشتی دارد این خواهد بود که ما استعدادهای برتر و شایسته خودمان را برای المپیک ۲۰۲۰ شناسایی می‌کنیم. مسابقاتی که احتمال دارد خیلی از چهره‌های با تجربه امروز ما در آنجا حضور نداشته باشند. از همه مهم تر، ما در چند سال گذشته از دل انتخابی تیم ملی توانستیم شرایطی داشته باشیم که بتوانیم هم زمان دو تیم مجزا به مسابقات آسیایی و کشورهای اسلامی بفرستیم.

خادم گفت: من مطمئنم اگر مسابقات انتخابی تیم ملی در ساختار فرآیند انتخابی ادامه پیدا کند. ما در المپیک ۲۰۲۰ در هر وزن بطور متوسط سه کشتی گیر داریم که هر کدامشان می‌توانند مدعی درجه یک پیراهن تیم ملی باشند و هر کدامشان در صورت حضورشان در مسابقات بین المللی، نتایج نزدیکی نسبت به یکدیگربرای کشتی کشور کسب کنند. این یعنی بزرگترین سرمایه فنی است که در قالب یک ساختار جدید تعریف شده برای کشتی ایجاد شده است .

رئیس فدراسیون کشتی در پایان خاطرنشان کرد: ساختاری که خیلی هم به زحمت جا افتاد و مقاومت های سنگینی را به لحاظ فرهنگی و فنی در چند سال گذشته که فرآیند انتخابی تیم ملی پیاده شده در بین عوامل مختلف شاهد بودیم. این ساختار با جا افتادنش حرکت جدیدی در حوزه فنی را شروع می‌کند که شاید شروعش خیلی به مذاق برخی‌ها خوش نیامده باشد، اما در نهایت منافع ملی کشتی کشور را به‌عنوان ورزش ملی ایران در رقابت‌های بزرگ المپیک تضمین می‌کند.

/تسنیم

پاسخی بگذارید