گفتگو با داور برتر فوتبال ساحلی کشور :
تاریخ: ۹:۳۰ :: ۱۳۹۶/۰۴/۳۰
نام نویسنده: سیاوش زمانزاده
مجید کابلی:امکانات موجود در سواحل غرب استان می تواند فوتبال ساحلی را گسترش دهد

مجید کابلی داور خوش فکر وتوانمند تنکابنی فوتبال ساحلی کشور چندی پیش درمراسم برترین های داوری فوتبال ، فوتسال و فوتبال ساحلی کشور بعنوان برترین داورسال ۹۵ انتخاب شد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،مجید کابلی داور خوش فکر وتوانمند تنکابنی فوتبال ساحلی کشور چندی پیش درمراسم برترین های داوری فوتبال ، فوتسال و فوتبال ساحلی کشور بعنوان برترین داورسال ۹۵ انتخاب شد. بنابراین درحاشیه اولین قضاوتش درفصل جدید فوتبال ساحلی دردیدار خزررودسر وشاهین پارس جنوبی که هفت بردو به نفع صدرنشین نیم فصل اول فوتبال ساحلی ( شاهن پارس جنوبی ) به پایان رسید گفتگویی با ایشان ترتیب دادیم .

کابلی درگفتگو با خبرنگار ما از واردشدنش به عرصه قضاوت گفت : داوری به سبب علاقه فراوانی که همیشه به قضاوت داشتم از سال هفتاد وهشت به همراه دو ستانم محمود نصیر لو و سعید شاه نظری با شرکت درکلاس به مدرسی استاد بهینا درسلمانشهر برگزار شد شروع کردم .درحالیکه پیش از آن سابقه بازی در رده جوانان وامیدهای استان مازندران درفوتبال چمنی داشتم وبه مدت یکسال هم برای جوانان سایپا تهران بازی کرده بودم.
داوربرتر فوتبال ساحلی کشور درسال نودوپنج افزود : از سال ۷۸ تا ۸۴ درداوری فوتبال چمنی فعالیت کردم ، ضمن اینکه بین سالهای ۸۲ تا ۸۴ به علت شرایط کاری به شهررشت نقل مکان کرده و این دو سال را با کمیته داوران استان گیلان و شهررشت همکاری داشتم .
وی اذعان داشت : دربازگشت از گیلان و با توجه به رشد وتوسعه فوتسال درشهرستان تنکابن و بطور کلی و نیازی که دراین رزشته احسان میشد وارد قضاوت دررشته فوتسال شدم ولی درفصل ۸۷ -۸۸ و با نظر و صلاحدید مسئولین وقت داوری استان وبا این استدلال که استان مازندران تا جانشین مناسبی برای کیومرثی (اولین داور بین المللی فوتبال ساحلی کشور ) که به سن بازنشستگی نزدیک شده بود معرفی کند ، قضاوت دررشته فوتبال ساحلی درکشوررا شروع کردم ، درحالیکه همچنان درسطح لیگ برتر استان به داوری فوتسال مشغول هستم .
اولین قضاوتم درلیگ برتر فوتبال ساحلی به عنوان داور و قت ملوان بندرگز و لسمان رشت بوده واولین سوتم را دربازی تیمهای پرسپولیس شیراز و گلسا پوش یزد قهرمان چندین دوره لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور زدم .
همچنین دوبار درتورنمتهای دوستانه بین المللی که درکشور ایران برگزارشد . بازی تیم ملی ایران مقابل بلاروس مقابل تیمهای تایلند و بلاروس را داوری کردم .

کابلی ادامه داد : در سالهای ۹۴ و ۹۵ کاندیدای ورود به لیست بین المللی بودم که متاسفانه درسال ۹۴ دچار مصدومیت شدم و درسال ۹۵ تغیرات در فدارسیون در فدارسیون فوتبال و مسئولین داوری
کلا تست بین المللی برگزار نشد .

امسال نیز تنوانستم پس از جلب اعتماد مسئولین داوری کشور و پس از قضاوت در ۲۱ هفته از فصل گذشته لیگ برتر فو تبال ساحلی کشور بعنوان فعالترین داور فصل شناخته شدم .

و خداوند منان را شاکرم که درمراسم تجلیل از داوران برتر کشور که درهتل المپیک تهران برگزارشد ، به همراه همکاران از خراسان رضوی و گلستان ، به عنوان داوربرتر فصل ۹۵ انتخاب شدم.جادارد از زحمات دپارتمان داوری کشوری تشکر کنم . که سعی و تلاش نمودند تا از داوران فو تسال و فوتبال ساحلی هم طراز داوران فوتبال چمنی تجلیل به عمل بیاورند .
وی درباره پیدایش فوتبال ساحلی درایران گفت : فوتبال ساحلی درابتدا و بصورت بازیهای محلات و شهرستانی و بطور مجتمع در سواحل کشوربرگزار میشد ، و دراین راه استان گیلان و مخصوصا شهرستان رودسر پیشگام بوده اند به طوری که در سال ۷۸ این شهرستان بازیهای مجتمع فوتبال ساحلی را با شرکت ۱۲۰ تیم برگزار نمود .
ولی فوتبال ساحلی بصورت رسمی در سطح کشور از سال ۸۴ آغاز شد در سالهای ۸۴ ، ۸۵ و ۸۶ بصورت مجتمع و در سواحل دریای خزر و شهررودسر و زیبا کناررشت برگزار گردید .
از سال ۸۷ این بازیها دردو گروه شمال و جنوب و با شرکت ۱۴ تیم ادامه پیدا کرد . بطوریکه ۷ تیم درشمال کشور و ۷ تیم در جنوب به رقا بت پرداخته اند و درنهایت تیمهای برتر دو گروه ، بصئرت مجتمع رقابت کرده و تکلیف تیم قهرمان را مشخص میکردند  این روند تا سال ۹۴ ادامه پیدا کرد .
از سال ۹۵ و از دوره گذشته این مسابقات بصورت سراسری و رفت وبرگشت و برگزار شد و به معنای واقعی کلمه به شکل لیگ در آمد . امسال هم دهمین دوره مسابقات برتر فوتبال ساحلی درحال برگزاریست .
مجید کابلی دربخش دیگری از این گفتگو افزود : با تلاشها و پیگیریهای دپارتمان فوتبال ساحلی کشور و کمیته استاندارد سازی ورزشگاههای ساحلی ایران سومین تیم برتر دنیاست . درحال حاضر شاهد تجهیز کلیه زمینهای فوتبال ساحلی و همچنین ساخت ورزشگاههای جدید هستیم  بطوریکه که کشور ایران و شهرهای بوشهر و یزد ، به طور ثابت برای چند سال آینده میزبان دو تورنمت بزرگ جهانی خواهند بود .
امروزه و با موفقیتهای بدست آمده شاهد گرایش و رغبت بسیاری از استانها برای فعالیت در فوتبال ساحلی هستیم .بطوریکه علاوه بر برگزاری منظم لیگ های برتر و دسته یک ، مسابقات لیگ۲ مناطق و رده های سنی امیدها و جوانان ، نوجوانان و همچنین فیستوال برای رده نونهالان نیز برگزار میشوند و حتی شاهد استقبال گسترده بانوان از این رشته زیبا و مفرح هستیم که علاوه بر شرکت در مسابقات ، با حضور پر شور در ورزشگاههای ساحلی برای تماشای مسابقات آقایان خصوصا درشمال وجنوب کشور هم شور و حال خاصی به این بازیها میدهند و هم با عث میشوند شرایط فرهنگی و اخلاقی مناسبی براین بازیها حکمفرما باشند .
با توجه به پشتوانه سازی مناسب و همچنین استعدادهای بسیاری که در کشورمان وجوددارند ، میتوانم بطور همزمان نیز سه تیم ملی ایر ان داشته و این نشان میدهد که لیگ برتر ایران درسطح بسیار بالایی برگزار میشود . طبیعتا برای قضاوت اینچنین نیاز به داوران توانمندی میباشند .که از عهده این مسابقات بر آیند .خدا شکر با توجه به کلاسهای توجیهی و آموزشی برگزار شده برای داوران ، نه تنها در این زمینه کمبودی احساس نمیشود ، و حتی داورانی داریم که به جرات میتوان گفت فراتراز لیگ برتر مان قضاوت میکنند .

وی در بخش دیگری در باره قوانین داوری فوتبال ساحلی گفت : با توجه به اینکه مجمع و قانونگذاری فیفا متشکل از اساتید فوتسال و فوتبال ساحلی میباشد ، از بسیاری جهات قوانین این دورشته شباهت بسیاری به هم دارند .
و لی در فوتبال ساحلی و با توجه به سختی بازی برروی ماسه قانو نگذار ان در پی جذابتر و پر گل تر شدن مسابقات هستند . از این رو درفوتبال ساحلی ، هنگام زدن ضربات آزاد هیچ دیوار دفاعی تشکیل نمیشود و باتوجه به اینکه محل خطا ( محل زدن ضربه آزاد ) درزمین خودیست یا زمین حریف ، با زیکنان ملزم به رعایت دالانی ما بین تو پ و دو پرچم کرنر مقابل هستند و بایستی پشت این خطوط فرضی مستقر شوند و یا اینکه پشت تو پ با یستد .
همچنین یکی از بارزترین ویژ گیهای فوتبال ساحلی استفاده بازیکنان از ضربات قیچی و برگردان میباشد . بدین منظور قانونگذار گفته اگر بازیکنی درزمانیکه مالکیت توپ را برعده دارد و آن را بالا میاورد و برای ضربه قیچی و برگردان آماده میکند ، هیچ حق دخالت در بازی مهاجم را ندارد .اینگونه شاهد گلهای زیبای بیشتری از روی ضربات قیچی و برگردان هستیم .
ضمن اینکه برای جلوگیری از بازی تدافعی ، هم دروازه بان و هم سایر بازیکنان ( بطور کلی تیم مدافع ) نمیتوانند بیشتر از ۴ ثانیه مالکیت تو پ را دردرون محوطه جریمه خودی برعهده داشته باشند .
کابلی دربخش دیگری از گفتگو یش با اشاره به اینکه استان گیلان به نوعی مهد فوتبال ساحلی ایران محسوب میشود ، البته به مرکزیت شهرستان رودسر ، تیمهایی از انزلی ، رشت و رودسر سه نماینده گیلان درلیگ کشور محسوب میشدند و لی به دلیل عدم حمایت از سوی مسئولین و ناتوانی مالی ، تیمهای قوی سپید انزلی و لسمان رشت در این دوره لیگ برتر از مسابقات کنار کشیدند و در حال حاضر تنها نماینده استان گیلان دراین مسابقات محسوب میشو ند .
رودسری ها که عنوان مهد فوتبال ساحلی ایران را با خود یدک میکشند ، همیشه دارای بازیکنان بزرگ و ارزشمندی بودند ، از جمله محمد احمد زاده کا پیتان تیم ملی ایران و بهترین بازیکن جام جهانی اخیر و همین طور حسن عبدالهی بهترین مدافع جهان ،
رودسریها با توجه به استعدادها یی که پرورش میدهند ، درهمه دوره های لیگ جزو تیمهای بالای جدول بوده اند و علی رغم انتقال هرساله بسیاری از بازیکنان شاخصشان به تیمهای دیگر ، هیچ گاه تهی از بازیکنان خوب نمیشوند ، ولی متاسفانه این تیم هم همیشه از عدم حمایت مسئولین و ناتوانی مالی رنج میبرد .و مشخص نیست کی این مشکلات برطرف خواهد شد .
استان مازندران نیز تنها یک در لیگ برتر به نام شهریار ساری دارد این تیم دردوره های مختلف باعناوین مختلفی با نام سازه سرای سازی ، فائز کاران ساری و پدیده کاسپین ساری درمسابقات شرکت نمود و ا وارد مسابقات شد ومسال با تو جه به سرمایه گزاری مالک شخصی ، با نام شهریار ساری و ارد مسابقات شد و با ساخت ورزشگاهی مجهز و خرید بازیکنان بزرگی چون سید پیمان حسینی بهترین گلر جهان و حسن عبدالهی مدافع پر قدرت تیم ملی خودرا بصورت یک مدعی قهرمانی مطح نموده است . وی در پایان اظهار امیدواری کر د که با تو جه به وجود سواحل متعدد دراستان مازندران بالاخص غرب استان این ورزش مهیج با تو جه به حضور چالوس در لیگ یک کشور گسترش پیدا کند و غرب ماز ندران از وجود امکانات لازم در این منطقه بهره لاز م را ببرد .

پاسخی بگذارید