تاریخ: ۱۲:۳۴ :: ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
نام نویسنده: سیده روجا شجری

قهرمان پیشین تکواندوی جهان با اشاره به اینکه منتقدان این رشته مغرض نیستند٬ گفت: تیم بزرگ مربی بزرگ می‌خواهد و دلم برای مهدی بی‌باک به عنوان سرمربی تیم ملی سوخت.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،هادی ساعی در نشست خبری امروز خود در خصوص اتفاقات تکواندو و نقدها و حواشی که این روزها گریبان تکواندو را گرفته است، اظهار داشت: امروز از دوستان دعوت کردم تا اتفاقاتی که برای تکواندو رخ داده را مورد تحلیل قرار دهیم. قبل از المپیک اتفاقاتی رخ داد که من نظرات فنی‌ام را در آن خصوص عنوان کردم اما آن زمان انگ این را به من چسباندند که می‌خواهم فدراسیون تکواندو را خراب کنم به همین دلیل سکوت کردم اما امروز لازم است که درباره اتفاقات تکواندو صحبت کنم.

وی افزود: حدود ۳ سال است که پایم را در خانه تکواندو نگذاشته‌ام، معتقدم همیشه حضور فرد لازم نیست، یک زمانی با نبودت باید کارها را درست کنی، به همین دلیل ۳ سال از تکواندو ایران دور بودم.

قهرمان المپیک پکن ادامه داد: دوست داشتم در نشست مطبوعاتی امروز نمایندگانی از فدراسیون تکواندو حضور داشتند تا در خصوص اتفاقات تکواندو با یکدیگر صحبت‌هایی را داشته باشیم، متاسفانه فدراسیون تکواندو کنفرانس مطبوعاتی می‌گذارد اما منتقدان در این کنفرانس حضور ندارند، اینکه هر کسی نقد می‌کند قصد مغرضانه‌ای ندارد امروز نشست من هم کاملا دوستانه است.

ساعی گفت: من در تکواندو به هرچه که خواستم رسیده‌ام، به دنبال پستی نیستم، اگر پستی هم بخواهم باید ابتدا آبروی خودم را در نظر بگیرم، ۳ سال مدیرفنی تیم ملی بودم، پا به پای بازیکنان تیم ملی گام برمی‌داشتم و حضور موثری نیز در این ۳ سال داشتم، تیم ملی نوجوانان را قهرمان جهان کردم و افتخارات خوبی را با تیم ملی بزرگسالان به دست آوردم. واقعیت این است که اتفاقاتی در تکواندو رخ داد که صلاح دانستم مدتی نباشم. البته مسئولان فدراسیون هم تمایلی نداشتند که حضور داشته باشم.

وی گفت: آن زمان از تکواندو جدا شدم چون فکر می‌کردم تکواندو می‌تواند از پس کارها بربیاید، در المپیک هم از من دعوت شد تا به المپیک بروم همه چیز مهیا بود برای حضورم، اما نگران این شدم که حضورم باز هم حرف و حدیث‌هایی را برایم به وجود بیاورد، امروز خوشحالم و خدا را شاکرم که به المپیک نرفتم چرا که در تکواندو همیشه دنبال مقصر هستند و شاید آن روز که می‌رفتم من را مقصر می‌دانستند. وقتی اتفاقاتی که در مجمع انتخاباتی قبلی اتفاق افتاد دوست نداشتم ادامه بدهم و مسئولان فدراسیون نیز دوست نداشتند من باشم.

قهرمان المپیک پکن اظهار داشت: من به همه مسابقات دنیا دعوت می‌شوم اما در تکواندو ایران نیستم، زمانی که در تکواندو ایران بودم حرف و حدیث‌هایی پیش آمد، پس از رفتنم هم سوال‌هایی به وجود آمد، برخی‌ها گفتند او سهم می‌خواهد یا حتی با فدراسیون زدوبند کرده است، من با کسی نبسته‌ام چون به اندازه کافی همه چیز دارم و همه را هم از تکواندو به دست آوردم.

مدیر اسبق تیم‌های ملی تکواندو اشاره‌ای هم به نتایج تیم ملی تکواندو در مسابقات قهرمانی جهان داشت، گفت: ملی‌پوشان کشورمان در مسابقات قهرمانی جهان زحمت زیادی کشیدند هیچ ورزشکار یا کادرفنی دوست ندارد باخت را تجربه کند، تکواندو ایران می‌توانست موفق باشد اما نیاز به یک آدم بزرگ در کنار خود داشت. من از نزدیک شاهد زحمت بازیکنان بودم اما همدلی که برای موفقیت لازم است در این تیم ندیدم. تمام موفقیت‌های تکواندو در سال‌های گذشته در سایه همدلی به وجود آمد اما امروز این همدلی حتی در دل بازیکنان نیز وجود ندارد. ما زمانی در تکواندو هیچ امکاناتی نداشتیم اما به واسطه همدلی موفق بودیم، امروز تکواندو همه نوع امکاناتی دارد اما همدلی خود را از دست داده است همین باعث شده تا اتفاقات خوبی را در تکواندو نبینیم.

وی یادآور شد: زمانی عضو کمیسیون ورزشکاران بودم که تاثیر نداشت اما امروز عضویت در کمیسیون ورزشکاران خیلی مهم است. کمیسیونی که به صورت مستقل می‌تواند با کمیته بین‌المللی المپیک مکاتبه کند و ۶ رای هم در کمیته ملی المپیک دارد. این اتفاق در فدراسیون تکواندو نیز رخ داد.

ساعی تصریح کرد: در زمانی که قرار بود نماینده‌ای از تکواندو ایران را به فدراسیون جهانی تکواندو معرفی کنیم، به جای بنده یوسف کرمی معرفی شد این در حالی است که من به عنوان ورزشکار شاخص تکواندو دنیا این حق را داشتم. برخی دوستان لابی‌های لازم را انجام دادند اما در نهایت یوسف کرمی رای نیاورد و پاسکال جنتی به عضویت کمیسیون ورزشکاران درآمد.

پرافتخارترین ورزشکار کشورمان افزود: پاسکال زمانی که من را دید به من گفت هادی چرا تو معرفی نشدی، اگر تو حضور داشتی من از انتخابات کنار می‌رفتم به این صورت من می‌توانستم وارد هیئت اجرایی شوم اما دوستان نخواستند که من در فدراسیون جهانی حضور داشته باشم.

وی گفت: در دوره قبل اردنی‌ها جای پولادگر را در هیئت اجرایی گرفتند، در این دوره هم یک خانم اردنی که تنها در المپیک حضور داشت به عنوان نماینده آسیا به عضویت هیئت اجرایی فدراسیون جهانی درآمد، حالا اردن با آن کارنامه‌اش دو نماینده در هیئت اجرایی فدراسیون جهانی تکواندو دارد.

ساعی درباره حضور مهدی بی‌باک در راس تیم ملی تکواندو ایران گفت: همانطور که می‌دانید کمیته فنی به مهدی بی‌باک رای نداده بود اما او انتخاب شد، فدراسیون تکواندو فکر می‌کند هر کسی که تحت کنترل آنها باشد می‌تواند با آنها همکاری کند. ، بی‌باک فرد کوچکی نیست، علیرضا نصر آزادنی هم فرد باتجربه‌ای است، اما برای کار بزرگی همچون قهرمانی جهان آدم بزرگی باید کنار تیم باشد.

وی افزود: الان مدیرفنی تیم ملی تکواندو چه کسی است؟ فردی که حتی کوچکترین افتخاری هم برای تکواندو ایران به دست نیاورده است. مدیرفنی تیم‌های ملی جای آقای ذوالقدر آمده است ایشان حتی برای خودشان آقای مبارکی را به عنوان دبیر معرفی کرده است. مدیرفنی با بازیکنان در قهرمانی جهان مشکل داشت، حتی با کادرفنی نیز تعامل خوبی نداشت. این در حالی است که آقای ذوالقدر فرد باتجربه‌ای بود اگرچه او در سال‌های اخیر فردی خنثی در تکواندو بود. ذوالقدر در مسابقات المپیک نیز حضور داشت اما خنثی بود.

قهرمان المپیک آتن اظهار داشت: فدراسیون تکواندو دو بار پشت مدال کیمیا علیزاده پناه گرفته است، مدال‌های کیمیا بسیار ارزشمند است اما فدراسیون روی مدال‌های او مانور می‌دهد. فدراسیون تکواندو زمانی که به دنبال اعلام رده‌بندی براساس امتیاز است مدال‌های خانم‌ها را کنار می‌گذارد و با افتخار اعلام می‌کند ما سوم جهان شده‌ایم، در صورتی که اگر جمع مدال‌ها را در نظر بگیریم ما یازدهم شده‌ایم.

ساعی افزود: متاسفانه دوستان اطلاعات اشتباهی را هم به وزیر ورزش می‌دهند، البته من به ایشان حق می‌دهم او براساس گزارش‌های واصله تصمیم می‌گیرد، اما از آقای وزیر می‌خواهم که صحبت‌های منتقدان را هم بشنوند. من برای او تعیین تکلیف نمی‌کنم اما منتقدان نیز حرف‌هایی برای گفتن دارند. مسئولان وزارت ورزش به جای دفاع کورکورانه از فدراسیون صدای منتقدان را هم بشنوند. نمی‌شود که همه بد باشند فقط یک نفر خوب باشد.

وی ادامه داد: از آقای داورزنی، معاونت وزارت ورزش و جوانان گلایه دارم که یک بار از بنده به عنوان پرافتخارترین ورزشکار ایران دعوت نکرده است که در یک جلسه‌ای بنشینیم و درباره ورزش ایران صحبت کنیم. ایشان تجربه بالایی دارند اما در همه رشته‌ها که متخصص نیستند، تکواندو یک رشته تخصصی است، شاید فوتبال را همه بتوانند تحلیل کنند اما تکواندو را نمی‌شود اما تاکنون یک جلسه هم با آقای داورزنی در این خصوص نداشته‌ام.

دارنده نشان طلای المپیک پکن ادامه داد: نماینده کمیته ملی المپیک سالیان سال است که به پیشنهاد پولادگر انتخاب شده است، ایشان فرد باتجربه‌ای هستند اما چطور می‌شود ناظر کمیته ملی المپیک در کمیته فنی فدراسیون تکواندو نیز حضور داشته باشد، کمیته‌ای که تصمیم‌گیری می‌کند و مطمئنا از تصمیم‌هایش دفاع خواهد کرد.

ساعی گفت: تا زمانی که کاندیدای حضور در ریاست فدراسیون تکواندو نبودم آدم خوبی توصیف می‌شدم در واقع تا زمانی که برای فدراسیون پول می‌آوردم هم عضو هیئت رئیسه بودم هم مدیرفنی، نمی‌دانم هم شاید آدم خوبی نبودم و خبر نداشتم اما اگر من آدم بدی بودم چرا با من کار می‌کردند؟ فدراسیون به محض اینکه من کاندید شدم من را آدم بد تکواندو توصیف کرد. عکسم را از فدراسیون برداشتند اما مگر می‌شود افتخارات من را نیز حذف کنند. فدراسیون تکواندو کارمند خودشان را به دلیل اینکه مطلبی درباره افتخارات من نوشته بود جریمه مالی کردند و بعد اخراج شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برای حضور در ریاست فدراسیون تکواندو اقدام خواهد کرد، گفت: اگر تکواندو به من نیاز داشته باشد و بتوانم کمکی به تکواندو کنم حتما ثبت‌نام می‌کنم، مطمئنم اگر رئیس بشوم دشمنانم بیشتر خواهند شد چرا که تکواندو چیز دیگری به من نمی‌خواهد اضافه کند.

ساعی اظهار داشت: آقای پولادگر در سال‌هایی که حضور داشتند زحمت زیادی کشیدند اما اگر آب که تطهیر کننده است در یک جا راکد باشد می‌گند. آقای پولادگر زودتر از اینها باید از فدراسیون تکواندو می‌رفت، مطمئن باشید اگر امروز تیم ملی تکواندو با قهرمانی از کره‌جنوبی بازمی‌گشت پولادگر در نشست مطبوعاتی حضور می‌کرد و پاسخگو بود اما حالا که تیم با این تیم نتیجه بازگشته پاسخگو نیست و این قابل توجه است.

/تسنیم

پاسخی بگذارید