از گاز گرفتن سوارز تا تکل خشن روی کین و چرا همیشه من؟
تاریخ: ۱۲:۵۹ :: ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
نام نویسنده: آرمان رسول پور

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)، در طول ۲۳ سال از شروع لیگ جزیره لحظات عجیب و غریب متعددی رخ داده که در این مطلب به برخی از آن می پردازیم. در طول تاریخ ۲۳ ساله لیگ برتر انگلستان اتفاقات و حوادث متعددی رخ داده است که بعضی تاثیر گذار و بعضی شوک آور و یا حتی […]

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)، در طول ۲۳ سال از شروع لیگ جزیره لحظات عجیب و غریب متعددی رخ داده که در این مطلب به برخی از آن می پردازیم.

در طول تاریخ ۲۳ ساله لیگ برتر انگلستان اتفاقات و حوادث متعددی رخ داده است که بعضی تاثیر گذار و بعضی شوک آور و یا حتی شرم آور بوده اند.

این اتفاقات از گل قهرمانی سیتزن ها توسط آگوئرو گرفته تا جنجال های بالوتلی را در بر می گیرد. بیایید با هم این اتفاقات را بررسی کنیم.

۱۶٫ گل قهرمانی منچستر سیتی توسط سرخیو آگوئرو ( ۱۳ می ۲۰۱۲)سیتزن ها-منچستر سیتی-کیو پی آر

روش بهتری برای قهرمانی سراغ دارید؟ منچستر سیتی از سال ۱۹۶۸ تا به آن روز طعم قهرمانی را نچشیده بود ولی شرایط تا چند دقیقه پایانی به گونه ای رقم خورده بود که به نظر می رسید سیتیزن ها قهرمانی را رقیب همشهری خود دو دستی تقدیم کرده اند. در دقیقه ۹۱ ادین ژکو کار را به تساوی کشاند. اما سه دقیقه و بیست ثانیه پس از شروع اوقات تلف شده لحظه ای به یاد ماندنی برای هواداران منچستر سیتی در ورزشگاه اتحاد رقم خورد و همگی با هم به هوا پریدند. تا به آن لحظه منچستر یونایتد با پیروزی ۱-۰ برابر ساندرلند ۸۹ امتیازی شده بود و قهرمانی را در دست داشت اما سیتیزن ها به دنبال گل پیروزی بخش بودند و سر تا پا حمله. در فاصله ۱۰ یاردی از محوطه جریمه، آگوئرو توپ را برداشت و با ماریو بالوتلی یک دو کرد و به درون ۱۸ قدم زد و پس از پشت سر گذاشتن مدافع کیو پی آر توپ را درون دروازه قرار داد و ورزشگاه را منفجر کرد. گزارشگر ها فریاد می کشیدند، چند هوادار وارد زمین شده بودند، بعضی گریه می کردند و این وسط فقط آلکس فرگوسن بود که با چهره ای برافروخته به صفحه نمایش تلویزیون خیره شده بود. با این نتیجه منچستر سیتی برای اولین بار قهرمان لیگ برتر (در دوره جدید) شده بود و به شکل معجزه آسایی هم کیو پی آر در لیگ ماندنی می شد. پس از پایان بازی هواداران به درون زمین ریختند و به خوشحالی پرداختند. هواداران کیو پی آر هم به خاطر بقا در لیگ در کنار سیتیزن ها خوشحالی می کردند.

۱۵٫ زدن داور توسط پائولو دی کانیو (۲۷ سپتامبر ۱۹۹۸)شفیلد ونزدی-آرسنال-توپچی های لندن

وقتی به این فکر می کنید که حتی دی کانیو در درگیری اولیه نقشی نداشته متعجب خواهید شد که چرا او کارت قرمز گرفت و ۱۱ بازی محروم شد. اما قضیه از این قرار است که این مهاجم ایتالیایی تیم شفیلد ونزدی دید که هم تیمی اش پیتر رودی با پاتریک ویرا درگیر شده است. سپس این مهاجم یاغی به سمت آنها رفت و پاتریک ویرا را هل داد و یک لگد به مارتین کیون مدافع آرسنال زد. در حالی که ۱۷ بازیکن با یکدیگر درگیر شده بودند داور با کارت قرمز به استقبال دی کانیو رفت اما خشم او به نظر تمامی نداشت و او حتی ضربه ای به تخت سینه داور زد و او را به زمین پرت کرد. در نهایت نایجل وینتربرن مدافع آرسنال فریادی  سر دی کانیو کشید و با وساطت هم تیمی ها، دی کانیو را به بیرون زمین مشایعت کردند. پس از این اتفاق اتحادیه فوتبال انگلستان دی کانیو را ۱۰ هزار پوند جریمه و ۱۱ بازی محروم کرد. البته مدتی بعد دی کانیو رسما عذرخواهی کرد که بیشتر به نظر می آمد به خاطر ترس از محرومیت دائمی و پایان زود هنگام فوتبالش بود.

۱۴٫ گاز گرفتن برانیسلاو ایوانوویچ توسط سوارز (۲۱ آوریل ۲۰۱۳)لیورپول-آنفیلد-چلسی

تا آوریل ۲۰۱۳ اکثر فوتبال دوستان در انگلستان با کارهای سوارز آشنا بودند. از زدن توپ با دست در مقابل غنا در جام جهانی ۲۰۱۰ تا رفتار نژاد پرستانه در مقابل پاتریس اورا و شیرجه های ساختگی برای فریب داور؛ اما حتی آن فوتبال دوستانی که گاز گرفتن اوتمان باکال مدافع پی اس وی آیندهوون توسط او در زمان بازی برای آژاکس را دیده بودند باور نمی کردند که او دوباره این حرکت را تکرار کند. در حالی که چلسی با یک ضربه پنالتی یک بر صفر در آنفیلد پیش بود، لیورپول از به تساوی کشیدن بازی ناامید بود. دنیل استوریج پا به توپ در حال حرکت به سمت محوطه جریمه بود که توپ از پایش جدا شد. در حالی که حواس همه به جراردی بود که توپ به سمتش رفته بود، سوارز چشمش به ایوانوویچ بود. او پیراهن ایوانوویچ را کشید و دست او را گاز گرفت. ایوانوویچ روی زمین افتاد و سوارز چشم به داور داشت که اعلام پنالتی کند. داور چیزی اعلام نکرد چون حرکت سوارز را ندیده بود و به بازی ادامه داد. جای گاز روی دستان ایوانوویچ مشخص بود ولی داور واکنشی به آن نشان نداد. در دقیقه ۹۷ سوارز موفق به زدن گل تساوی بخش شد در حالی که در دقیقه ۲۴ همه آن صحنه را مشاهده کردند. پس از این قضیه اتحادیه فوتبال انگلیس برای او ۱۰ جلسه محرومیت در نظر گرفت. اما این پایانی برای رفتار های او نبود و در جام جهانی ۲۰۱۴ سوارز این بار کیه لینی مدافع تیم ملی ایتالیا را گاز گرفت. پس از آن فصل لیگ جزیره یکی از فوق ستاره هایش را از دست داد چون سوارز با عقد قراردادی به ارزش ۷۵ میلیون پوند به بارسلونا پیوست.

۱۳٫ انتقام آدبایور از آرسنال (۱۲ سپتامبر ۲۰۰۹)آرسنال-منچستر سیتی-سیتیزن ها-توپچی ها-ورزشگاه امارات

خوشحالی “بی صدا” به زمانی گفته می شود که یک بازیکن به تیم سابق خود گل می زند و خوشحالی خاصی انجام نمی دهد که در فوتبال امروزی به امری عادی بدل شده است اما در ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۹ خلاف این موضوع رخ داد. امانوئل آدبایور ملی پوش توگویی در اوایل فصل با انتقالی به ارزش ۲۵٫۵ میلیون پوند به جمع سیتیزن ها پیوسته بود و هواداران آرسنال از این امر راضی نبودند و در طول مسابقه او را “هو” می کردند. اما وقتی که آدبایور در دقیقه ۸۰  با ضربه سر دروازه مانوئل آلمونیا را باز کرد کل زمین را دوید و به سمت هواداران آرسنال رفت و به خوشحالی پرداخت. سکه، فندک و حتی یک تکه مدفوع پلاستیکی به سمت او پرتاب میشد و هواداران آرسنال به شدت خشمگین بودند. البته بازیکنان منچستر سیتی با عجله به سمت آدبایور رفته و او را از آن جا دور کردند. یکی از اتفاقات بد این بازی، یکی از مسئولان زمین بود که به خاطر هجوم هواداران خشمگین آرسنال آسیب دید. آدبایور بعد ها به خاطر این حرکت عذرخواهی کرد هر چند که گفته بود:

بازیکنان باید احساس کنند که می توانند بدون ترس از برخورد چیزی به خود به شادی پس از گل شان بپردازند.

۱۲٫ لیز خوردن استیون جرارد در برابر دمبا با (۲۷ آوریل ۲۰۱۴)لیورپول-آنفیلد-چلسی

پس از ۲۴ سال نبردن لیگ برتر بلاخره فصل ۱۴-۲۰۱۳ به نظر می آمد که موعد آن رسیده بود که آنفیلدی ها جام را به خانه ببرند. هر هفته صدها هوادار برای براندن راجرز شعار “ما لیگ را خواهیم برد” سر می دادند. لیورپول برای این مهم به ۳ برد نیاز داشت. اما در یک روز آخر هفته چلسی میهمان لیورپول در آنفیلد بود و آبی پوشان از بازی رفت با اتلتیکو مادرید در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا برمی گشتند. استیون جرارد که به تازگی در میان زمین احیا شده بود راهی جدید در زندگی اش شروع شده بود و داشت به آرزوی دیرینه اش می رسید که ناگهان همه چیز به هم ریخت. یک پاس از سوی ساخو به او رسید و در حالی که همه یک پاس بلند که او در آن خبره بود را انتظار داشتند که ناگهان پای راست او لیز خورد و او به روی زمین افتاد و توپ کمی از او دور شد. دمبا با مهاجم چلسی به سمت توپ دوید و توپ را دزدید و به سمت دروازه لیورپول و مینیوله برد و آسان ترین کار ممکن را انجام داد و چلسی را یک گل پیش انداخت. لیورپول فشار خود را بیشتر و بیشتر کرد اما شاگردان مورینیو در چلسی به سختی دفاع می کردند تا اینکه ویلیان گل دوم را برای چلسی زد و رویای بردن لیگ برای جرارد نقش بر آب شد. هفته بعد یک تساوی ۳-۳ برابر کریستال پالاس لیورپول را کاملا از بردن جام ناامید کرد و در پایان فصل جام به خانه سیتیزن ها رفت.

۱۱٫ جنجال سوارز-اورا (۱۵ اکتبر ۲۰۱۱)لیورپول-منچستر یونایتد-شیاطین سرخ-آنفیلد

دوران حضور سوارز در لیگ جزیره بیشتر به خاطر جنجال های او تا گل های زده اش به خاطر تداعی می شود. تا به امروز هنوز هم سوارز به خاطر این جنجال ها در رسانه های انگلستان مورد تنفر است. با توجه به اعلام کمیته انظباطی اتحادیه فوتبال انگلیس او مکررا از کلمه “Negro” (سیاه) در قبال پاتریس اورا استفاده کرده بود و حتی در جایی به وی گفته بود که “من با سیاه ها حرف نمی زنم”. البته سوارز این اتهامات را پذیرفت ولی گفت که این کلمه در زبان محلی کشور او به معنای دیگری به کار برده می شود. در مقابل این حرکت، بازیکنان لیورپول به هنگام گرم کردن پیش از دیدار با ویگان اتلتیک پیراهن هایی با عکس سوارز به منظور حمایت از او به تن کردند. حتی کنی داگلیش سرمربی وقت لیورپول هم از این پیراهن ها به تن کرده بود. پس از پایان محرومیت در دیدار برگشت در اولدترافورد در فوریه ۲۰۱۲ سوارز از دست دادن با اورا امتناع ورزید. در مقابل پس از پایان دیدار که با پیروزی ۲-۱ یونایتد ها همراه شد، اورا به سمت هواداران رفت و آنها را علیه سوارز تحریک کرد و سوارز “هو” شد. این یک بخشی دیگر از جنجال های به وجود آمده توسط لوییس سوارز بود که با استفاده از کلمات توسط او ایجاد شده بود.

۱۰٫ انتقام روی کین از اینج هالند (۲۱ آوریل ۲۰۰۱)منچستر یونایتد-منچستر سیتی-شیاطین سرخ-سیتیزن ها-اولدترافورد-دربی منچسترپس از آنکه در سال ۱۹۹۷ در دیدار  لیدز یونایتد و منچستر یونایتد- آلف اینج هالند در صحنه ای به واسطه خطایی معمولی از روی کین خودش را به مصدومیت زد، روی کین کینه ای از او به مدت سه سال و نیم به دل گرفت. در ۲۱ آوریل ۲۰۰۱ هالند به تازگی به منچستر سیتی پیوسته بود و در مقابل شیاطین سرخ در تئاتر رویاها به میدان می رفت و این فرصت مناسبی برای انتقام روی کین بود. در روز دربی در فاصله چهار دقیقه تا پایان بازی در نیمه اول نتیجه ۱-۱ مساوی دنبال می شد که صحنه مورد علاقه روی کین به وجود آمد. هالند برای بردن توپ به سمت کین رفت اما کین به دنبال توپ نبود و به چیز دیگری فکر می کرد. روی کین هافبک ایرلندی یونایتد ها با قدرت تمام با پای خود به سمت زانوی هالند حمله ور شد و او را نقش بر زمین کرد. کین در کتاب خاطراتش این گونه می نویسد:

خیلی منتظر این صحنه بودم. حسابی از خجالت آن لعنتی در آمدم. توپ آنجا بود ولی توپ برای تو ای احمق. تا تو باشی و خودت را جلوی من به مصدومیت نزنی.

در سال ۲۰۱۵ وقتی کتابی از روی کین منتشر شد او اظهار کرده بود که هرگز از کاری که کرده ام پشیمان نیستم. اتحادیه فوتبال انگلیس او را ۵ بازی محروم و ۱۵۰ هزار پوند جریمه کرد. پس از آن صحنه داور دیدار او را با کارت قرمز مستقیم جریمه کرد. ولی این مصدومیت شدید خوشبختانه منجر به پایان فوتبال هالند نشد و او بعدها به دلیل مصدومیتی دیگر در زانوی پای چپش مجبور به بازنشستگی شد. این مقدار خشم و نفرت از سوی یک بازیکن حرفه ای در سطح اول لیگ جزیره همگان را شوکه کرد.

۹٫ ماریو بالوتلی: چرا همیشه من؟ (۲۳ اکتبر ۲۰۱۱)سوپر ماریو-منچستر سیتی-منچستر یونایتد-سیتیزن ها-شیاطین سرخ-اولدترافورد

برد ۶-۱ در اولدترافورد برابر شیاطین سرخ باعث شد که همگان منچستر سیتی را کمی جدی تر بگیرند ولی در همان زمان بالوتلی اسباب خنده همه شد البته به جز هواداران منچستر یونایتد. سیتی از زمان خریده شدن توسط شیخ منصور در سال ۲۰۰۸ هرگز به عنوان چشمگیری دست نیافته بود و به خاطر پول زیادی که خرج کرده بودند همواره مورد سرزنش قرار می گرفتند. اما در پایان این دربی نظر همه عوض شد و این باور به وجود آمد که امسال سال سیتیزن هاست. آنها منچستر یونایتد را در زمین خودش حسابی تحقیر کردند. اما ماجرای ما در دقیقه ۲۲ رخ داد وقتی که ماریو بالوتلی با گل خود تیمش را جلو انداخت و پیراهنش را بالا زد و روی زیر پیراهنی اش عبارتی نمایان شد، “چرا همیشه من؟”. او که قبلا هم به خاطر حواشی پیرامونش بار ها خبر ساز شده بود صبح یکشنبه عکسش را روی صفحه اول همه نشریات ورزشی دید. این عکس خیلی خبرساز شد و بعدها خیلی از هواداران منچستر سیتی آن فصل را بیشتر به خاطر این حرکت سوپر ماریو یاد می کنند تا قهرمانی دراماتیک پایان آن.

پاسخی بگذارید