تاریخ: ۹:۱۵ :: ۱۳۹۶/۰۴/۱۹
نام نویسنده: سیده روجا شجری

رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به مشکل اساسنامه فدارسیون ها که با واکنش نهادهای بین المللی همراه است، گفت: این اساسنامه ها باید یک بار برای همیشه اصلاح و نهایی شود.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،کیومرث هاشمی در تشریح اقدامات انجام شده برای اعزام کاروان ورزش ایران به بازی های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا گفت: طبق اعلام شورای المپیک آسیا ۴۵ کشور آسیایی در این دوره بازی ها شرکت دارند ضمن اینکه برای نخستین بار ۲۴ کشور هم از اقیانوسیه در بازی ها حضور خواهند داشت. یعنی در مجموع این دوره از بازی ها با شرکت ۶۹ کشور برگزار می شود.

وی با بیان اینکه این دومین بار است که بازی های داخل سالن و هنرهای رزمی همزمان با هم برگزار می شود خاطرنشان کرد: تفکیک این دو رویداد با یکدیگر سال ۲۰۱۳ انجام شد دوره جدید بازی ها نیز با توجه به افزایش تعداد کشورها و رشته ها به لحاظ کمی و کیفی در سطح به مراتب بالاتری نسبت به دوره قبل برگزار می شود.

رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به اینکه دوره پیش بازی های داخل سالن و هنرهای رزمی در ۱۱ رشته برگزار شد و ایران در ۹ رشته آن حضور داشت، خاطرنشان کرد: بازی های دوره جدید در ۲۲ رشته برگزار می شود، ایران برای حضور در ۲۱ رشته ثبت نام اولیه را انجام داده است و در نهایت طبق بررسی های انجام شده در ۲۰ یا همان ۲۱ رشته ورزشکار اعزامی خواهیم داشت.

هاشمی با تاکید بر اینکه نگاه کمیته ملی المپیک اعزام کاروان کیفی به بازی های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا است، یادآور شد: البته در بخش بانوان صرف حضور بیشتر برایمان مطرح است؛ در کل در این بخش نگاه کیفی نداریم اما در بخش مردان نگاه مان کاملا کیفی و منوط به مدال آوری است.

وی در این رابطه ادامه داد: طبق پیش بینی های اولیه ۲۳۳ ورزشکار ترکیب کاروان ایران را در بازی های عشق آباد تشکیل می دهند به جز بسکتبال سه نفره، تنها رشته تیمی که در آن شرکت خواهیم کرد فوتسال است که اتفاقا در این رشته مدافع عنوان قهرمانی هستیم.

رئیس کمیته ملی المپیک با یادآوری نشست های برگزار شده با فدراسیون ها و همچنین سفیر ایران در ترکمنستان، گفت: دوره پیش ایران جایگاه ششم بازی های داخل سالن و هنرهای رزمی را به دست آورد، امیدواریم در این دوره بتوانیم جایگاه مان را ارتقا دهیم.

هاشمی که با رادیو ورزش صحبت می کرد در بخشی از این گفتگوی خود خاطرنشان کرد: ایران به لحاظ قرنطیه اسب ها مشکلی ندارد خیلی از کشور های اطراف متقاضی شده اند که برای حضور در مسابقات از ایران اسب بگیرند.

وی همچنین در مورد اساسنامه فدراسیون ها که به خصوص در رابطه با کشتی منجر به مطرح شدن صحبت هایی مبنی بر تعلیق این رشته شده است توضیح داد و گفت: کمیته بین المللی المپیک در نامه ای به فدراسیون جهانی کشتی اعلام کرده که اگر کشتی کشورهایی مثل ایران خواستار حضور در فیلا هستند باید اساسنامه خود را در چارچوب اساسنامه مورد تایید نهادهای بین المللی اصلاح کنند البته این موضوع اصلاح اساسنامه فدراسیون ها مساله جدیدی نیست. یک سال قبل از المپیک ۲۰۱۲ لندن اولین فشارها در این زمینه از سوی نهادهای بین المللی به ورزش کشورمان وارد شد و حتی چند رشته هم تعلیق شدند که منجر به اصلاح ظاهری اساسنامه برخی از آنها شد اما واقعیت این است که یک بار برای همیشه این مشکل را برطرف کنیم. دوستان مان در وزارت ورزش کارهایی انجام داده اند، ما هم با آقایان سلطانی فر و داورزنی صحبت هایی داشته ایم برای اینکه کمک های لازم را در این زمینه داشته باشیم.

/مهر

پاسخی بگذارید