تاریخ: ۱۸:۳۸ :: ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
نام نویسنده: سیده روجا شجری

ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای رشته‌ای است که فرهنگ تواضع، جوانمردی، پهلوانی و صلح دوستی را به جهانیان، در دل ورزشی ریشه‌دار خواهد شناساند.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،و به نقل از روابط عمومی فدراسیون بین المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی، کمتر ورزشی در دنیا وجود دارد که خارج از جنبه رقابت، ویژگی‌های فرهنگی را نیز با خود به یدک بکشد، در دنیای سرمایه داری که همه ورزش ها به سوی تجاری شدن و کسب سود در حرکتند می توان با اطمینان از ورزشی با تاریخ ۳۰۰۰ ساله نام برد که هدف آن همزمان با ورزش حرفه ای، گسترش فرهنگ صلح و دوستی از دل تمدن کهن مردمان ایران زمین است. برای راستی آزمایی این ادعا می توان به آثاری اشاره کرده که تاریخ این ورزش را به تصویر می کشند ، از مهر سفالی دوران ساسانی گرفته تا سنگ قبر اشکانی که تمام لوازم ورزش زورخانه ای بر روی آن حک شده، از جام مارلیک گرفته که نقش کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه ای بر آن دیده می شود تا اثار گوناگون دیگری که هرکدام از خاک سرزمین پهناور ایران سربرآورده اند. در حوزه های ادبیات، شعر و داستان و حماسه نیز اثار فراوانی وجود دارد که در جای جای آنها از این ورزش باستانی نام برده اند.

فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی(IZSF) بعد از گذشت ۱۳ سال از تاسیس آن و برگزاری مسابقات گوناگون قاره ای و جهانی و دوره های آموزشی، مربیگری، داوری و … و تلاش گسترده در راستای جهانی سازی این رشته در سطح دنیا اعتبار زیادی را برای ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی به ارمغان آورده که با نام ایران و ثبت جهانی آن خوش می درخشد و دیگر نیازی به معرفی مفصل آن نیست، اما برای مخاطبانی که علاقمند به فرهنگ و ورزش پهلوانی هستند، لازم به ذکر است که این فدراسیون در سال ۲۰۰۴ و با حضور مقامات ورزشی ۱۹ کشور جهان در ایران اولین مجمع عمومی خود را تشکیل داد و به طور رسمی در تهران و سویس به ثبت رسید و از سوی محافل ورزشی دنیا به رسمیت شناخته شد. فدراسیون جهانی ورزشهای زورخانه ای و کشتی پهلوانی از این نظر حائز اهمیت فراوان است که اولین و تنها فدراسیون جهانی است که مقر دائمی آن در تهران قرار دارد و زبان رسمی آن فارسی و انگلیسی است. شاید ۱۳ سال پیش برای بسیاری دور از ذهن بود که زنگ زورخانه را در کشورهای مختلف از ۵ قاره دنیا بشنوند و ورزشکارانی را ببیندند که خارخ از ایران با علاقه زیادی کباده و میل را که نشان از کمان و و گرز است و هزاران روایت از رشادت و جوانمردی و پهلوانی و مبارزه با ظلم و پلیدی در آن نهفته  به زیبایی به حرکت درآورند، اما این مهم امروزه با عضویت ۸۵ کشور و تشکیل کنفدراسیون های قاره ای به واقعیت پیوسته و ما شاهد مرشدانی هستیم که اشعار شاعران ایرانی را در کشورشان با ضرب زورخانه همراه می کنند.

این حرکت روبه جلو همزمان با علمی ساختن این رشته، بسیاری از کاستی های آن را با آسیب شناسی و مطالعات گسترده مرتفع کرده و توانسته با افزودن رده های سنی گوناگون به آن و تشکیل کمیته ها و کمیسیون های تخصصی و بهره گیری از صاحبنظران عرصه ورزش، رشته ای استاندارد و حرفه ای را به نام ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی در سطح جهان بگستراند.

در پایان باید گفت این رشته ورزشی اخیرا در چهارمین دوره بازی های همبستگی کشورهای اسلامی در باکو حضور یافت و شور و شوق و هیجانی خاص را به این رقابت ها داد. شرکت در چنین رقابت های معتبر بین المللی  نویدی است برای رسیدن به بازی های آسیایی و المپیک؛ راهی دشوار اما دست یافتنی که فرهنگ تواضع، جوانمردی، پهلوانی و صلح دوستی را به جهانیان، در دل ورزشی ریشه دار خواهد شناساند.

/تسنیم

پاسخی بگذارید