تاریخ: ۱۳:۵۶ :: ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
نام نویسنده: سیده روجا شجری

سرپرست فدراسیون والیبال گفت: عملکرد تیم والیبال جوانان در مسابقات جهانی خوب بود، آنها نمره قبولی می‌گیرند چون خوب زحمت کشیدند.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،و به نقل از سایت فدراسیون والیبال، محمدرضا داورزنی در حاشیه سیزدهمین نشست مشترک نواب رئیس و روسای استعدادیابی بانوان سراسر کشور در گفت وگو با خبرنگاران درباره عملکرد تیم ملی والیبال جوانان اظهار داشت: جا دارد به کادر فنی و بازیکنان تیم جوانان خسته نباشید بگویم و به نوبه خودم از آنان تشکر کنم.

وی با بیان اینکه تیم ملی جوانان عملکرد خوبی در رقابت‌های جهانی داشت، گفت: آنها در گروه سختی قرار داشتند. دو تیمی که ایران مغلوب آنان شد، عنوان قهرمانی و نایب قهرمانی جهان را در این مسابقات کسب کردند. فکر می‌کنم حضور در رقابت‌های جهانی تجربه بسیار خوبی برای تیم جوانان بود و در آینده از این نسل بازیکنان ایران در رده سنی بزرگسالان بازیکن زیادی خواهیم داشت.

سرپرست فدراسیون والیبال تصریح کرد: عملکرد جوانان خوب بود، آنها نمره قبولی می‌گیرند چون خوب زحمت کشیدند.

تیم والیبال جوانان عنوان پنجم رقابت‌های قهرمانی جهان سال ۲۰۱۷ در جمهوری چک را به دست آورد.

داورزنی افزود: در چند ساله گذشته تلاش‌های زیادی برای رشد و توسعه والیبال در حوزه بانوان داشته‌ایم اما انتظارات تحقق نیافته است.

وی با بیان اینکه سال‌ها از آغاز حضور والیبال زنان ایران در رقابت‌های آسیایی می‌گذرد، گفت: گام اول حضور در آسیا بود و تلاش زیادی صورت گرفت که بتوانیم مقررات فدراسیون ‌جهانی را تغییر دهیم، کاری که بسکتبال به تازگی و بعد از هشت سال انجام داد. از این نظر از بسکتبال جلوتریم، اما این حضور انتظارات مردم و مخاطبان را برآورده نکرده است.

سرپرست فدراسیون والیبال با طرح این پرسش که چرا در رده‌های سنی مختلف آسیا نتوانیم از رتبه ششم، مقام بهتری کسب کنیم، گفت: حتی در زمانی تیم والیبال نوجوانان به رغم اردوی ۱۸ ماهه باز هم نتوانست نتیجه مورد انتظار را کسب کند. الان هم به رغم تلاش مربیان، باز هم نمی‌توانیم از رتبه ششم و هفتم آسیا بهتر شویم.

وی با یادآوری اینکه بازیکنان ایران در تمامی رده‌های سنی تفاوتی از نظر ویژگی‌های فیزیکی با تیم‌های آسیایی ندارند، گفت: حتی نسبت به تیم‌های شرق آسیا نیز از نظر میانگین قدی در شرایط بهتری قرار داریم.

داورزنی با اشاره به حضور فریبا صادقی به عنوان نایب رئیس جدید بانوان فدراسیون والیبال، گفت: یکی از ماموریت‌های نایب رئیس جدید بررسی این موضوع و ارائه راهکارهای لازم برای برطرف کردن این مشکل است.

وی با تاکید بر اینکه باید واقع بینانه به حوزه بانوان نگاه کنیم، گفت: باید دقیق بررسی شود که کجای کار مشکل دارد، اگر مشکل در رده‌های سنی پایه است، باید روش استعدادیابی و تربیت تغییر کند.

سرپرست فدراسیون والیبال با یادآوری اینکه فدراسیون هیچ تفاوتی برای برنامه ریزی مردان و زنان والیبال ندارد، گفت: باید مشکل کار را پیدا کنیم، این مشکل در کجاست؟ تمرینات، برنامه ریزی، مربیان و … چون همه این موارد برای مردان است، چطور آقایان موفق هستند اما در بانوان نمی‌توانیم به جایگاه واقعی دست یابیم.

داورزنی با یادآوری اینکه در والیبال زنان سه تیم برتر جهان در قاره آسیا حضور دارند، گفت: چین، کره جنوبی و تایلند از تیم‌های برتر جهان هستند، اما این موضوع دلیل موفق نبودن تیم های ایرانی نیست و باید دلایل شناسائی شود.

وی در پایان بار دیگر تاکید کرد: نگاه فدراسیون برای والیبال بانوان همانند مردان هست. سال گذشته حتی برای تیم‌های رده سنی دختران اردوی برون مرزی اروپا هم گذاشتیم اما به نظر من تا استعدادها در سنین ۸ و ۹ سالگی شروع نشود، در رشته‌های تیمی موفق نمی شویم. چون قابلیت‌های دختران در این سنین شکل می‌گیرد. شناسائی استعدادها در این سنین نیز برنامه می‌خواهد، جشنواره‌ها شکل تفریحی و بازی دارد و بهترین فرصت برای کشف استعدادهاست. سال گذشته در رامسر و حکمیه تهران این اتفاق افتاد اما باید رده سنی باز هم کاهش یابد. قول می‌دهم اگر ورزش‌های تیمی ایران در این سن سرمایه گذاری شود، در رده‌های بالای آسیا قرار می‌گیریم.

/تسنیم

پاسخی بگذارید