تاریخ: ۱۷:۵۹ :: ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
نام نویسنده: سیده روجا شجری

معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش گفت:‌ قبل از پایان سال ۹۵ اصلاحاتی در آیین‌نامه انتخابات روسای فدراسیون‌ها انجام شد و فیلتر رسیدن به ریاست را کمی تخصصی‌تر کردیم.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،محمدرضا داورزنی در پایان مجمع انتخاباتی فدراسیون اسکیت اظهار داشت: قبل از پایان سال ۹۵ اصلاحاتی در آیین‌نامه انتخابات روسای فدراسیون‌ها انجام شد و فیلتر رسیدن به ریاست را کمی تخصصی‌تر کردیم، امروز هم ۵ نفر در انتخابات حضور داشتند که بسیار نیز انتخابات فشرده بود و در نهایت بهمن محمدرضایی با ۲۱ رای به عنوان رئیس جدید معرفی شد. امروز شاهد یک فضای رقابتی بودیم که از فردا این فضا باید رفاقتی باشد.

وی افزود: برای رئیس جدید فدراسیون آرزوی موفقیت داریم و به عنوان وزارت ورزش از منتخب مجمع حمایت می‌کنیم. رئیس جدید نیز باید از همه ظرفیت‌های اسکیت استفاده کند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان درباره نظارت وزارت ورزش بر اردوهای خارج از کشور گفت: سیاست کلی سال ۹۶ که توسط وزیر ابلاغ شد و در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی بود، مدیریت بهتر بر منابع مالی است. در سال گذشته ۱۶ هزار و ۶۶۰ نفر در شورای برون‌مرزی مصوبه داشتیم که این تعداد چیزی نزدیک به ۷، ۸ میلیون دلار ارز دولتی گرفته بودند که البته از سایر منابع نیز استفاده شده بود. از طرف دیگر سیاست ما این است که سفرهایی صورت بگیرد که در جهت ارتقای فنی باشد و فقط صرف برگزاری اردوی تدارکاتی و استفاده از مسائلی همچون چمن و هتل نباشد. به همه فدراسیون‌ها اعلام شده است که نظر وزارت ورزش در خصوص چنین اردوهایی منفی است. در واقع سفری باید برنامه‌ریزی شود که در آن بازی تدارکاتی صورت بگیرد، البته این بازی تدارکاتی نیز باید با تیم‌های قابل قبول یا ملی باشد و در صورت برنامه‌ریزی دیدار با تیم‌های سطح پایین این موضوع نیز در شورای برون‌مرزی مورد بررسی قرار می‌گیرد، منظورمان این است که حریفان تدارکاتی باید هم‌تراز یا بالاتر از تیم اعزامی کشورمان باشد.

داورزنی درخصوص پول‌های بلوکه شده فدراسیون فوتبال در فیفا عنوان کرد: فدراسیون این موضوع را پیگیری می‌کند البته بخش دیپلماسی نیز به دنبال راهکاری هست تا موضوع حل شود. فکر می‌کنم با توجه به همه شرایط این امید وجود دارد که فدراسیون می‌تواند این پول‌ها را بگیرد. محدودیت‌هایی که در تحریم‌ها از گذشته مانده بود برداشته شده و فکر می‌کنم با رایزنی‌ها و حمایت بانک مرکزی و وزارت امور خارجه این اتفاق محقق شود.

وی درباره هیئت مدیره باشگاه‌ پرسپولیس و معرفی اعضای آن تصریح کرد: هر دو باشگاه پرسپولیس و استقلال برای وزارت ورزش مهم هستند چرا که وزارت ورزش متولی آنها است. فکر می‌کنم تا پایان هفته جاری یا نهایتا شنبه هفته آینده اعضای هیئت مدیره پرسپولیس نیز معرفی می‌شوند تا این تیم با خیالی راحت کار خود را به جلو ببرد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در خصوص اینکه گفته می‌شود یک اسپانسر با اعمال زور به هر دو باشگاه پرسپولیس و استقلال زمینه دیدار این دو تیم در آلمان را فراهم کرده، گفت: این موضوع یک بیزینس پلن دارد، در واقع برگزاری این دیدار نه تنها برای دو باشگاه هزینه ندارد بلکه حتی می‌تواند برای آنها و همچنین صداوسیما درآمدزا باشد و منابع پول ایجاد کند.

داورزنی در خصوص برخی از روسای فدراسیون‌ها که عنوان می‌شود دوشغله هستند، اظهار داشت: هر رئیس فدراسیونی که دوشغله باشد طبق مقررات با او برخورد می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه درخشان رئیس فدراسیون دوشغله نیست، ادامه داد: هر کسی که در خصوص دوشغله بودن نامش مطرح شده باشد سیستم نظارتی با او برخورد می‌کند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان درباره ولخرجی باشگاه استقلال در فصل نقل و انتقالات گفت: هیئت مدیره باشگاه این موضوع را بررسی خواهد کرد و در واقع برنامه‌ها متناسب با میزان درآمد باشد که البته این موضوع در خصوص همه باشگاه‌ها صدق می‌کند. وزارت ورزش دخالتی در این‌باره نمی‌کند اما نظارت دارد، نقش هیئت مدیره نیز این است که حواسش به چنین مسائلی باشد. در واقع هیئت مدیره نقش کلیدی دارد.

داورزنی درباره شرایط فدراسیون تکواندو و نتایج اخیر این تیم گفت: فدراسیون تکواندو در ارزیابی سال ۹۵ در مجموع فعالیت‌هایش به عنوان فدراسیون برتر انتخاب شد اما نتیجه موردانتظار در المپیک و مسابقات قهرمانی جهان این بود که به موفقیت نیز برسد. این انتظار را همین فدراسیون در مردم ایجاد کرده است اما اتفاقات دو سال اخیر و کمی اختلاف نظر‌ها باعث شده که آن همدلی که باید وجود داشته باشد کمرنگ باشد. اختلاف سلیقه‌هایی وجود دارد که راه‌حلش این است که همدلی را ایجاد کنیم و ما یک آسیب‌شناسی انجام خواهیم داد و هر اقدامی که لازم باشد صورت می‌گیرد. نکته کلیدی تفرقه‌ای است که شکل گرفته است، در واقع زحمات زیادی کشیده شده اما این اختلاف نظرها باعث تخریب آنها شده است. انتظار مردم این است که تکواندو روی سکو باشد ومردم نیز الان گله‌مند هستند و وزارت ورزش و فدراسیون باید هم‌افزایی را ایجاد کنند.

وی در خصوص شرایط فدراسیون تیراندازی با کمان و مسائل مربوط به اساسنامه این فدراسیون گفت: صحبتی که با فدراسیون داشته‌ایم این بوده که اساسنامه‌ای که به فدراسیون جهانی ارسال کرده‌اند به تصویب دولت نرسیده بود و نمی‌توانیم براساس آن اساسنامه نیز انتخابات را برگزار کنیم، تلاش ما این است که اساسنامه‌ای مورد تایید قرار بگیرد که هم قوانین داخلی و هم منشور المپیک در آن رعایت شده باشد وبه تایید دولت نیز برسد.

داورزنی ادامه داد: موضوع اساسنامه فدراسیون‌ها در بخش بررسی نهایی است، فرمت کلی کار بدین گونه است که ۷۰ درصد مسائل مربوط به اساسنامه در همه فدراسیون‌ها مشترک است و ۳۰ درصد بحث مربوط به هر فدراسیون است. اساسنامه جدید به مقدار زیادی با اساسنامه قبلی تفاوت دارد، نظارت دولت نیز در سیاست‌گذاری‌های کلان دیده شده است و توجه دولت را در امورات اجرایی فدراسیون دیده‌ایم.

وی گفت: هیچ نشانه‌ای از دخالت دولت در اساسنامه جدید وجود ندارد، دخالت یعنی عزل و نصب و ورود مستقیم به مسائل هر فدراسیون که این مورد در اساسنامه جدید وجود ندارد، کمیته بین‌المللی المپیک در سال ۲۰۱۶، ۱۷ بند را به فدراسیون‌های جهانی ابلاغ کرد که در آنها به اختیارات فدراسیون‌ها و همچنین نقش دولت‌ها اشاره می‌کند، بدون حضور دولت امکان کار کردن نیست و دولت نیز می‌گوید که باید چارچوب‌های کلی و اصلی رعایت شوند. حضور دولت در مجامع به عنوان یک عضو است و ما در اساسنامه جدید نقش حوزه‌های تخصصی ورزش را بیشتر دیده‌ایم، دولت در سیاست‌گذاری‌های کلان دخالت می‌کند نه در جزئیات، در واقع ما می‌گوییم که هر فدراسیون چه برنامه‌ای دارد و براساس آن برنامه است که امکانات را در اختیار فدراسیون‌ها می‌گذاریم تا اهداف مورد نظر محقق شود. نظارت دولت یک نظارت برنامه‌ای و دخالت برنامه‌ای است. قرار است که شادی مردم رقم بخورد و دولت نیز برای این شادی و غرور ملی هزینه می‌کند، ما باید نقش دولت را در جای خودش ببینیم اما اینکه گفته می‌شود دولت دخالت دارد به نظرم این یک پارادوکس ایجاد می‌کند چرا که نمی‌شود امکانات را از دولت بگیریم و سپس بگوییم که دولت اصلا نباشد، در هیچ کجای دنیا اینگونه نیست که بگویند دولت حضور نداشته باشد و حمایت نکند در واقع در همه جای دنیا نقش دولت در جای خودش است.

/تسنیم

پاسخی بگذارید