تاریخ: ۲۰:۰۹ :: ۱۳۹۶/۰۴/۱۰
نام نویسنده: سیده روجا شجری

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال اعلام کرد، اگر باشگاه‌ها بازیکنان خود را در اختیار تیم ملی قرار ندهند، جریمه خواهند شد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، اسماعیل حسن‌زاده درباره اتفاقات رخ داده در هفته اول لیگ برتر فوتسال، گفت: با اتفاقاتی که در هفته نخست رقابت‌های لیگ برتر فوتسال رخ داد، مخصوصاً دیدارهای معوقه‌ای که به دلایل مختلف برگزار نشد، مسلماً کمیته فوتسال متعاقب مقررات باید وضعیت دیدارهای معوقه را معلوم کند. با توجه به پیش‌بینی قانون، آن کمیته می‌تواند حکم بر تکرار مسابقه یا بازنده کردن تیمی که در مسابقه حاضر نشده است، بدهد.

وی ادامه داد: چنانچه تصمیم‌گیری راجع‌به مسابقات معوقه و نیمه تمام از سوی کمیته فوتسال به عمل آید و آن کمیته تیم یا افرادی را مقصر و عامل عدم انجام مسابقه تشخیص دهد، می‌تواند مقصرین را جهت تنبیه انضباطی به کمیته انضباطی معرفی کند. یعنی تصمیم‌گیری راجع‌به مسابقات انجام نشده با کمیته فوتسال است. تنبیه متخلفین که موجب عدم برگزاری بازی شده‌اند، بر عهده کمیته انضباطی است. البته اینکه تیم‌های متخلف که برای مسابقه حاضر نشده‌اند چه دلایلی دارند و این دلایل موجه است یا خیر، در حیطه اختیارات کمیته فوتسال است و تصمیمات در آن کمیته اتخاذ خواهد شد.

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون درباره عدم شرکت برخی از بازیکنان در اردوی تیم فوتبال امید، گفت: برخی از باشگاه‌ها با تیم‌های ملی به ویژه تیم امید، همکاری نداشتند. در خصوص حضور بازیکنان در تیم ملی و در هر رده‌ای، ماده ۸۳ آیین‌نامه انضباطی پیش‌بینی کرده است که اشخاص حقوقی (باشگاه‌ها) و افراد حقیقی (بازیکنان)، حق خودداری یا انصراف از تیم‌های ملی و یا ممانعت از شرکت افراد در برنامه‌های تیم ملی در هر رده‌ای از تیم‌های ملی را ندارند. مسلماً اگر مقامات تیم ملی و فدراسیون فوتبال در خصوص این تخلف از باشگاه‌ها یا بازیکن به کمیته انضباطی شکایت کنند، کمیته انضباطی تنبیهاتی که در ماده ۸۳ تعیین شده است را به مرحله اجرا خواهد گذاشت.

حسن‌زاده با اشاره به تنبیهاتی که در ماده ۸۳ وجود دارد، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال اگر باشگاه اجازه حضور به بازیکن خود در تیم ملی را ندهد و سپس از وجود آن بازیکن در مسابقه‌ای استفاده کند، نتیجه آن دیدار ۳ بر صفر به سود حریفش اعلام می‌شود. حتی ادامه حضور بازیکن نیز به حالت تعلیق در می‌آید. اگر بازیکن خودش بدون دخالت باشگاه از رفتن به اردوی تیم ملی خودداری کند، تا هفت مسابقه و پرداخت ۳۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم می‌شود.

وی بیان کرد: بدون شک در صورت تکرار، مجازات بیشتری می‌توان برای این کار در نظر گرفت. یعنی بازیکن و باشگاه نمی‌توانند بر خلاف برنامه‌های تیم ملی (برنامه‌هایی که با زمان‌بندی قانونی و مقررات فوتبال اعلام می‌شود) مخالفت کنند. البته در این زمینه تاکنون باشگاه‌ها نهایت همکاری را با تیم ملی داشته‌اند و از مدیران باشگاه‌ها تقاضا داریم با توجه به حساسیت جایگاه تیم‌های ملی، مخصوصاً تیم امید، نسبت به همکاری هر چه بیشتر اقدام کنند.

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال درباره تشکیل کمیته تعیین وضعیت بازیکنان گفت: مطمئناً از این پس هرگونه مباحث مالی و پرونده‌های مربوط به مطالبات افراد از باشگاه‌ها در حیطه اختیارات آن کمیته خواهد بود. همکاران ما در کمیته تعیین وضعیت بازیکنان مسائل مربوط به اجرای آرای مالی و نحوه اجرای احکامی که تاکنون صادر شده است را دنبال می‌کنند. همچنین نحوه رسیدگی به پرونده‌های موجود و آینده را در دستور کاری خود قرار می‌دهند. تلاش فدراسیون در روزهای اخیر بر این بوده که تمهیدات لازم برای شروع فعالیت کمیته تعیین وضعیت بازیکنان را فراهم کند. ضمن آرزوی موفقیت برای وثوق احمدی و همکارانش در این کمیته، امیدواریم با اعمال صلاحیت کمیته تعیین وضعیت بازیکنان، پرونده‌های مالی با آیین دادرسی جدید و به نحواحسن در این کمیته رسیدگی شود. کمیته انضباطی که تاکنون با دستور هیئت رئیسه و با صلاحیت مضاعف به این امور هم می‌پرداخت، بتواند به وظیفه اصلی خود که فقط مسائل انضباطی فوتبال است، بپردازد. در این زمینه به همه طلبکارانی که احکام قطعی در اختیار دارند و منتظر اجرای آن هستند نیز اعلام می‌شود که منتظر دستورات جدید کمیته تعیین وضعیت بازیکنان باشند. مسلماً قبل از شروع فصل جدید فوتبال تصمیمات قابل توجهی برای نحوه اجرای آرای مالی توسط آن کمیته اتخاذ خواهد شد.

حسن‌زاده یادآور شد: با توجه به اینکه برخی از بازیکنان و حتی کادر فنی و سایر افرادی که با سمت‌های مختلف با تیم‌ها همکاری می‌کنند، در طول فعالیت فصل گذشته یا حتی فصل‌های گذشته محکومیت‌ها و محرومیت‌هایی دارند، اعلام می‌شود باشگاه‌هایی که با قرارداد جدید می‌خواهند این افراد را به خدمت بگیرند، مراقب باشند و از میزان محرومیت انضباطی و داشتن جریمه‌های نقدی و حتی بدهکاری به افراد، از جمله کارگزاران، کسب اطلاع کنند. در صورت لزوم از مبادی ذیربط استعلام گرفته و از محروم و بدهکار نبودن افراد مطلع شوند. همچنین با توجه به اینکه جریمه‌های نقدی در فصل گذشته باید تا کنون پرداخت شده باشد، چنانچه فردی اقدام به پرداخت جریمه نقدی نکرده باشد، در شروع فصل جدید از فعالیت آنها جلوگیری می‌شود. لذا لازم است باشگاه‌ها در انعقاد قرارداد توجه ویژه‌ای به وضعیت انضباطی بازیکن یا مربی طرف قرارداد خود داشته باشند.

وی در پایان به برنامه آموزشی انضباطی برای باشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: برنامه آموزشی انضباطی برای باشگاه‌ها از طرف دبیرکل فدراسیون به مبادی ذیربط از جمله سازمان لیگ و باشگاه‌ها اعلام شده است که به زودی در شش استان دارای لیگ برتر، عملی خواهد شد. در صورت آمادگی هیئت‌های استان‌ها، برای لیگ‌های پایین‌تر نیز کلاس‌های آموزشی انضباطی برگزار خواهد شد. با توجه به اینکه منتظر هستیم تا آیین‌نامه انضباطی جدید قبل از شروع فصل، جهت اجرا در فصل آینده فوتبال به دست ما برسد، امیدواریم این امر به زودی محقق شود و نکات جدید آیین‌نامه انضباطی جدید به نحو مقتضی مورد آموزش قرار بگیرد. ضمن اینکه قبل از شروع فصل جاری لیگ برتر هم موارد مهمی از مقررات استخراج و به اطلاع باشگاه‌ها و بازیکنان خواهد رسید./تسنیم

پاسخی بگذارید