تاریخ: ۱۳:۲۳ :: ۱۳۹۶/۰۴/۰۶
نام نویسنده: سیده روجا شجری

دپارتمان داوری فدراسیون با انتخاب ترکیبی از داوران جوان و با تجربه روزهای خوب و کم اشتباه را برای لیگ برتر هفدهم به اهالی فوتبال نوید داده است.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،حسن کامرانی‌فر رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال اعلام کرد: « ۲۴ داور اصلی، ۴۸ کمک داوری اصلی ، ۳ تیم داوری ذخیره (۳ داور و ۶ کمک داور) و ۲۰ داور چهارم لیگ برتر هفدهم را قضاوت خواهند کرد.»

رئیس دپارتمان داوری فوتبال ایران با سیاست شایسته‌سالاری در داوری تلاش کرده ضمن اجرای دقیق و یکسان قوانین داوری در فوتبال ایران به داوران جوان و مستعد این پیام شفاف را بدهد که در صورتی که توانایی‌هایشان را اثبات کنند از دید مسئولان دپارتمان داوری پنهان نخواهند بود و شایسته‌ترین‌ها در لیگ برتر قضاوت خواهند کرد.کامرانی‌فر برنامه‌ای مدون برای کشف و استعداد داوران در سطح کشور دارد و به همین دلیل دپارتمان داوری قضاوت داوران در لیگ‌های پایین‌تر را هم به دقت مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

نگاهی به اسامی اعلام شده داوران در لیگ برتر هفدهم بیانگر آن است که ترکیبی از داوران با تجربه و جوان مسابقات فصل آینده را قضاوت خواهند کرد. داوران با تجربه‌ای که با قضاوت‌های خوبی که انجام داده‌اند اکنون تبدیل به یک برند معروف در داوری فوتبال ایران و آسیا شده‌اند. علیرضا فغانی برترین داور قاره آسیا شاخص‌ترین چهره داوری فوتبال ایران است اما در کنار او هستند داوری همچون سیدعلی که فینال جام حذفی فصل گذشته را به خوبی قضاوت کرد. اکبریان، حاج ملک، زاهدی‌فر و خورشیدی و… از جمله داورانی هستند که به خوبی می‌توانند بازی‌های حساس و مهم و پخش مستقیم لیگ برتر را سوت بزنند.

از سویی دیگر دپارتمان داوری با ارزیابی مناسبی که از داوران جوان داشت و میدانی که به آنها در رقابت‌های لیگ دسته اول فصل گذشته داد برخی از این داوران جوان را جایگزین داورانی کرد که فصل گذشته قضاوت‌های پراشتباهی داشتند.

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای انتخاب داوران جوان برای قضاوت در لیگ برتر هفدهم نحوه قضاوت آنها در بازی‌های حساس و پایانی لیگ دسته اول فصل گذشته بود. در حالی که برخی انتظار داشتند دپارتمان داوری بازی‌های حساس لیگ یک در انتهای فصل گذشته را به داوران اسم و رسم دار بدهد دپارتمان داوری قضاوت این بازی‌های حساس را به داوران جوان و با انگیزه‌ای داد که بخوبی از عهده وظیفه‌شان برآمدند و با داوری‌های خوب در این رقابت‌ها توانستند جواز حضور در قضاوت‌های لیگ برتر آینده را کسب کنند.

ناصر جنگی از تبریز، علی بای از استان گلستان، ترابیان از استان تهران از این جمله داوران بودند که توانستند با قضاوت خوب در لیگ یک خود را به سطح لیگ برتر برسانند و در عوض داورانی بودند که تصور می‌کردند چون جواز حضور در لیگ برتر را دریافت کرده‌اند تا ۴۵ سالگی دیگر از لیگ برتر تکان نخواهند خورد اما در نهایت داوران جوان جانشین آنها شدند.

تورج حق‌وردی، امید سعیدی‌فر، انتظاری، راهی مهدی الوندی داور و کمک داوران لیگ برتری بودند که جای خود را به داوران و کمک داوران جوان لیگ دسته یکی دادند.

حضور داوران جوان، باانگیزه و توانمند در کنار داوران با تجربه نویدبخش روزهای خوبی در داوری لیگ برتر هفدهم خواهد بود. اکنون که کمتر از یکماه دیگر به آغاز رقابت‌های لیگ برتر باقی است بهترین فرصت برای خانواده فوتبال است که بیش از گذشته احترام گذاشتن به تصمیم‌های داور را سرلوحه کارشان قرار بدهند و از توهین، هتاکی به داوران در جریان مسابقات خودداری کنند و بدانند که جوانگرایی در داوری هم مثل جوانگرایی در تیم‌ها هزینه‌ دارد و فوتبال ما می‌تواند چندین علیرضا فغانی به داوری فوتبال آسیا معرفی کند اما به شرطی که مسئولان فدارسیون و باشگاه‌ها بیش از گذشته به داوران فوتبال ما احترام بگذارند. باشگاه‌ها نیز باید از طریق کانون‌های هواداری به هوادارانشان بیاموزند که به تصمیم‌های داوران احترام بگذارند و از فحاشی و توهین به آنها خودداری کنند.

داوران هم باید بدانند که در سال منتهی به جام جهانی وظیفه آنها سنگین‌تر از گذشته است. قضاوت در لیگ برتر امسال فرصتی طلایی است که در اختیار داوران جوان گذاشته شده و آنها باید با مطالعه، بدنسازی خوب، آمادگی روحی و روانی و بدنی مناسبی برای قضاوت در لیگ برتر داشته باشند و بدانند در صورت قضاوت مناسب و ایده آل در لیگ برتر به طور غیرمستقیم می‌توانند به تیم ملی کمک کنند. وقتی بازیکنان ملی پوش ما با قوانین جدید فیفا به طور عملی در لیگ برتر آشنا شوند و بدانند که داوران ما در بالاترین سطح فوتبال باشگاهی به خوبی داوران بین‌المللی قضاوت می‌کنند بهترین کلاس آموزشی داوری قبل از جام جهانی برای آنها برگزار می شود.

/فارس

پاسخی بگذارید