تاریخ: ۹:۱۱ :: ۱۳۹۶/۰۴/۰۵
نام نویسنده: سیده روجا شجری

سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری در اعتراض به تصمیم شورای فنی مبنی بر اختصاصی تمرین کردن کیانوش رستمی از سمت خود استعفا کرد تا ورزشکار سالاری راه خود را ادامه دهد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،بالاخره خبری که در این چند روزه اهالی وزنه‌برداری پیش‌بینی کرده بودند به حقیقت تبدیل شد و سجاد انوشیروانی از سرمربیگری تیم ملی استعفا کرد. چند روز پیش بود که شورای فنی فدراسیون وزنه‌برداری در تصمیمی تامل‌برانگیز با اختصاصی تمرین کردن کیانوش رستمی موافقت و اعلام کرد قهرمان المپیک ریو می‌تواند مربی شخصی داشته باشد و لازم به حضور در اردوی تیم ملی نیست. بعد از این موضوع انوشیروانی نسبت به این تصمیم اعتراض و اعلام کرد با این کار شورای فنی، ارزش و شأن سرمربی تیم ملی حفظ نخواهد شد و ورزشکار سالاری در وزنه‌برداری نهادینه می‌شود.

کارشناسان این رشته بارها به فدراسیون تذکر داده بودند که امتیازاتی که برای رستمی در نظر گرفته شده در آینده می‌تواند به ضرر وزنه‌برداری تمام شود و سرانجام این اتفاق افتاد و فدراسیون بین کیانوش رستمی و انوشیروانی رای به درخواست‌های کیانوش داد تا راه برای استعفای انوشیروانی باز باشد. اگر فدراسیون پیش از المپیک ریو، برای یک مدال طلای کیانوش تن به خواسته‌های رستمی نمی‌داد، دیگر شاهد ورزشکار سالاری در این رشته نبودیم.

در اینکه در همه جای جهان، نخبه‌های ورزشی مربی اختصاصی دارند، شکی نیست اما در ایران این کار به بدترین شکل ممکن صورت گرفته است. اگر قرار است چنین کاری انجام شود باید از راه درست و منطقی کار را پیش برد نه اینکه فدراسیون همواره بگوید تعامل ایجاد می‌کنیم و در نهایت این اتفاق رخ ندهد و حرف رستمی بر کرسی بنشیند. اگر قرار است رستمی زیر نظر مربی اختصاصی کار کند دیگر چه لزومی به این همه تعلل بود؟ در المپیک ریو، انوشیروانی حتی اجازه نداشت، در کنار رستمی باشد و مرادی برای اینکه رستمی در وزنه زدن تنها نباشد، خودش در کنار وی بود.

حال این سوال پیش می‌آید که سایر قهرمانان ورزشی این رشته مانند سهراب مرادی و بهداد سلیمی با سرمربی بعدی تیم ملی دچار مشکل شدند، آیا راه کیانوش را در پیش می‌گیرند؟ فدراسیون حاضر است مانند کیانوش، به سایر قهرمانان هم امتیازاتی بدهد؟ اگر بدعت بدی که فدراسیون وزنه‌برداری گذاشته و حاضر است برای کسب مدال، شأن و حرمت سرمربی خود را حفظ نکند، مرسوم شود، دیگر سنگ‌روی سنگ بند نخواهد شد.

فدراسیون وزنه‌برداری که در المپیک ریو بهترین عملکرد را داشت و در این چند روزه توانست عنوان قهرمانی جوانان جهان را از آن خود کند، باید هرچه زودتر راهی برای جلوگیری از ورزشکار سالاری انجام دهد، چرا که با ادامه این روند راه برای سایر قهرمانان این رشته باز می‌کند تا آنها هم با کوچکترین مشکلی به دنبال سهم‌خواهی از فدراسیون باشند.

امید است فدراسیون و شورای فنی تصمیمی منطقی و درست درخصوص استعفای انوشیروانی بگیرند و طوری با ورزشکاران خود رفتار کنند که ورزشکاری به خودش اجازه ندهد که برای فدراسیون و کادرفنی شرطی بگذارد./تسنیم

پاسخی بگذارید