تاریخ: ۱۰:۰۲ :: ۱۳۹۶/۰۳/۲۴
نام نویسنده: سیده روجا شجری

پیشکسوت فوتبال معتقد است که برای حضور پر قدرت ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه باید بودجه تیم ملی افزایش یابد تا بتوان دیدارهای تدارکاتی خوبی با تیم‌های سطح بالا و همچنین اردوهای مناسب خارج از کشور برگزار کرد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،بیژن ذوالفقارنسب، پیشکسوت فوتبال  درباره عملکرد تیم‌ ‌ملی در دیدار مقابل ازبکستان، اظهار کرد: از لحاظ تاکتیکی شاگردان کارلوس کی‌روش بازی خوبی را ارائه دادند. با توجه به وضعیت جدول و خواسته ایران از این دیدار و شناختی که از حریف ایجاد شده بود، تیم عملکرد مناسبی را از خود به  نمایش گذاشت. بازیکنان، سنجیده کار کردند و کسی که بتواند این جنبه‌ها را در کنار هم جمع‌آوری کند، متوجه می‌شود که ایران به بهترین روش بازی کرد.

وی درباره عملکرد این تیم در مقدماتی جام جهانی و صعود مقتدرانه به این مسابقات، بیان‌ کرد: نسبت به ادوار گذشته عملکرد بهتری داشتیم. هیچ‌گاه این‌گونه با اقتدار نتوانسته بودیم که به جام جهانی برویم. این کار زمانی ارزشش بیشتر می‌شود که مشاهده می‌کنیم تیم‌ ‌ملی بدون گل خورده و با اختلاف امتیاز زیاد نسبت به تیمی همچون کره‌جنوبی توانسته به جام جهانی روسیه صعود کند اما نباید این تیم تنها گذاشته شود، ما یک سال فرصت داریم و باید از همین الان آماده جام جهانی باشیم.

مربی سابق تیم‌ ‌ملی درباره بازیکنان تیم‌ ‌ملی ایران نیز، اظهار کرد: برابر بودن سطح کیفی یازده نفر اصلی با بازیکنان روی نیمکت نشان از ظرفیت‌های بالای فوتبال ایران دارد. باید برنامه‌ریزی کنیم تا بتوانیم ۱۰ بازیکن دیگر مثل سردار آزمون و پورعلی‌گنجی داشته باشیم زیرا سرمایه‌اش را داریم. بازیکنی مانند مرتضی پورعلی‌گنجی به صورت ناگهانی به تیم‌ ‌ملی نیامده است. روی این بازیکن پنج، شش سال کار شده و اکنون یکی از ستون‌های اصلی تیم‌ ‌ملی است. کشور ما، کشور فوتبال‌دوستی است. از هر پنج جوان، چهار نفر به فوتبال علاقه دارند. باید بتوانیم ظرفیت‌ها را با لا ببریم تا از این جوانان استفاده کنیم.

ذوالفقارنسب درباره آماده سازی تیم‌ ‌ملی برای جام جهانی نیز اذعان‌ کرد: باید در دو زمینه تمام برنامه‌ها را تغییر دهیم. درست است که همیشه بودجه در اختیار تیم‌ ‌ملی گذاشته شده – هر چند که این بودجه کم بوده – اما باید این بودجه افزایش یابد تا بتوانیم خیلی از امکانات را برای تیم‌ ‌ملی آماده کنیم. بازی‌های دوستانه، اردوهای متناسب با تفکر کادرفنی و بسیاری از عوامل دیگر را می‌توان با بودجه مناسب برای تیم‌ ‌ملی مهیا کرد.

وی ادامه‌ داد: نگرش دوم این است که ما باشگاه‌های خود را آماده کنیم. لیگ و فوتبال ما تنها به صورت لفظی حرفه‌ای هستند. باشگاه‌های ما تنها ۴۰ – ۵۰ درصد بازیکن خود را تربیت می‌کند. آنها زیان‌ده هستند و بر خلاف سایر باشگاه‌های حرفه‌ای نمی‌توانند تراز مالی مثبتی داشته باشند. قانون می‌گوید تیم‌های دولتی نباید از بودجه دولت استفاده کنند. این‌ در حالی است که تیم‌های دولتی ما نظیر پرسپولیس و استقلال از منابع دولتی استفاده می‌کنند. دولت و مجلس شورای اسلامی باید کمک کنند که بتوانیم به طور درست باشگاه‌داری کنیم تا این باشگاه‌ها بتوانند برای تیم‌ ‌ملی بازیکن‌سازی کنند.

/تیسنا

پاسخی بگذارید