تاریخ: ۱۸:۴۴ :: ۱۳۹۶/۰۳/۲۲
نام نویسنده: سیده روجا شجری

مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال ایران و سرمربی سایپا می‌گوید کی‌روش کارهای خوب زیادی برای تیم ملی انجام داده است.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،و به نقل از سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا، علی دایی اسطوره فوتبال ایران که هدایت سایپا را به‌عهده دارد، در زمان بازیگری‌اش ۱۴۹ بازی برای تیم ملی ایران انجام داد و ۱۰۹ گل هم به ثمر رساند که این بیشترین گل زده در رده ملی است و ۲۵ گل بیشتر از تعداد گل‌های زده فرانس پوشکاش، اسطوره فقید تیم ملی مجارستان است که در رده دوم جدول بهترین‌ گلزنان رده ملی است.

تیم ملی ایران اکنون در آستانه تاریخ‌سازی است به‌طوری که اگر موفق شود در بازی خانگی امشب (دوشنبه) برابر ازبکستان در ورزشگاه آزادی به پیروزی برسد، برای اولین بار در تاریخ خود دو دوره متوالی به مرحله پایانی جام جهانی راه یافته است.

علی دایی که حضور در جام‌های جهانی ۱۹۹۸ و ۲۰۰۶ را به‌عنوان بازیکن تجربه کرده، به سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) گفت: ما به جام جهانی خیلی نزدیک هستیم. در سال‌های اخیر آقای کی‌روش و همکارانش کارهای زیادی برای تیم ملی انجام داده‌اند.

وی افزود: به‌نظر من کی‌روش نظم و عزم راسخ را به تیم ملی آورده، اما یکی از مهمترین کارهایی که او انجام داده، تغییر بازیکنان اصلی و آوردن جوانان زیاد به تیم ایران بوده است.

سرمربی سایپا تصریح کرد: رابطه خیلی خوبی با کی‌روش دارم و همیشه از او حمایت می‌کنم. او بارها در محل تمرین تیم من حضور پیدا کرده است. من عاشق کسانی هستم که به تیم ملی کشورمان کمک می‌کنند و کارلوس یکی از آنهاست.

اولین حضور دایی در مسابقات جام جهانی در سال ۱۹۹۸ بود، جایی که تیم ملی اولین پیروزی تاریخ خود در این رقابت‌ها را با برتری ۲ بر یک مقابل آمریکا در شهر لیون فرانسه به دست آورد.

پس از اینکه ایران فرصت حضور در جام جهانی ۲۰۰۲ را از دست داد، تیم ملی با درخشش علی دایی که گفته می‌شود بهترین بازی‌های دوره ۱۳ساله حضورش در تیم ملی را به نمایش گذاشت در سال ۲۰۰۶ به جام جهانی بازگشت، اما از سه بازی خود تنها یک امتیاز کسب کرد و در همان مرحله گروهی حذف شد.

پس از جام جهانی ۲۰۰۶، هشت سال طول کشید تا تیم ملی ایران مجدداً به رقابت‌های جهانی بازگردد و این بار با سرمربیگری کی‌روش این تیم به جام جهانی برزیل راه یافت، جایی که ایران باز هم در همان مرحله گروهی از دور رقابت‌ها کنار رفت، هرچند شکست (یک بر صفر) دقایق پایانی تیم ملی برابر آرژانتین تمجید بسیاری را به‌همراه داشت.

حالا اما در آستانه اینکه به نظر می‌رسد ایران برای اولین بار در تاریخ خود برای دو دوره متوالی به مرحله جام جهانی می‌رسد، خوش‌بینی‌هایی نسبت به این تیم به وجود آمده که ایران می‌تواند در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه تیمی قدرتمند باشد.

دایی تصریح کرد: تحت‌تأثیر بازیکنان مختلف زیادی از تیم ملی کنونی ایران قرار گرفته‌‌ام. من به آنها به‌عنوان یک تیم نگاه می‌کنم، نه به‌عنوان بازیکنان انفرادی چون ما هم خط دفاعی داریم و هم خط حمله. کنار استرالیا یکی از بهترین تیم‌های آسیا هستیم چون در سال‌های اخیر مقابل هیچ تیمی آسیایی شکست نخورده‌ایم. امیدوارم اگر تیم ملی به جام جهانی راه پیدا کرد، برای اولین بار از مرحله گروهی این مسابقات صعود کنیم.

تیم تحت‌هدایت کارلوس کی‌روش در حال حاضر با چهار امتیاز برتری نسبت به کره‌جنوبی، صدرنشین گروه A است و با توجه به اینکه هنوز سه بازی دیگر از مرحله انتخابی جام جهانی باقی مانده، حتی در صورتی که در بازی امشب برابر ازبکستان به پیروزی نرسد، همچنان شانس اول این گروه برای صعود به مرحله پایانی جام جهانی ۲۰۱۸ است.

ایران که در مسابقات مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ شکستی را متحمل نشده و رکورد پیروزی صددرصد در بازی‌های خانگی‌اش را از خود به‌جای گذاشته است، حالا به‌دنبال ارائه بهترین بازی خود برابر ازبکستان در ورزشگاه آزادی است.

دایی در بخش پایانی صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: بازی مقابل تماشاگران زیاد برای تیم‌های میهمان خیلی سخت است، اما بازی مقابل تماشاگران زیاد حس خیلی خوبی به بازیکنان ما می‌دهد. بازی برای تیم‌های میهمان در چنین جوی خیلی دشوار است و مطمئنم دوشنبه‌شب اربکستان را شکست می‌دهیم و به جام جهانی ۲۰۱۸ صعود می‌کنیم./تسنیم

پاسخی بگذارید