تاریخ: ۱۳:۴۱ :: ۱۳۹۶/۰۳/۱۹
نام نویسنده: سیده روجا شجری

مبلغی که فدراسیون شطرنج بابت میزبانی مسابقات قهرمانی زنان جهان به فدراسیون جهانی بدهکار است، در سه قسط ۶ هزار دلاری تسویه خواهد شد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،برگزاری مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان در تهران اگرچه موفقیت بزرگی در تاریخ ورزش ایران و به خصوص در بخش بانوان بود و حتی تاثیرات سیاسی و فرهنگی بزرگی هم به همراه داشت اما شطرنج ایران را به خاطر مسائل مالی و بدهی به فدراسیون جهانی با حاشیه های زیادی همراه کرد که حتی تا پای تعلیق فدراسیون کشورمان هم پیش رفت.

فدراسیون شطرنج ایران باید به عنوان میزبان مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان مبلغ ۴۵۰ هزار دلار بابت جایزه نقدی ۶۴ بازیکن شرکت کننده، در اختیار فدراسیون جهانی قرار می داد تا توسط این فدراسیون به دست شطرنجبازان حاضر در مسابقات تهران برسد. هزینه جایزه نقدی مسابقات اگرچه دیر  اما بالاخره تامین شد و در دو – سه مرحله به حساب فیده واریز شد اما پرداخت نشدن  هزینه های جانبی دیگر، فدارسیون ایران را به فیده بدهکار و وارد حاشیه کرد.

این هزینه های جانبی شامل حق الزحمه داوران، تیمی که به نمایندگی از فیده به تهران سفر کرده بود، ۹۰ هزار دلار حق فدراسیون جهانی شطرنج از جایزه نقدی مسابقات زنان جهان و … بود. مجموع این هزینه ها ۱۸۰ هزار دلار بود که باید توسط فدراسیون شطرنج ایران به عنوان میزبان مسابقات تامین می شد و در اختیار فیده قرار می گرفت. این مبلغ باید خیلی وقت پیش از این در اختیار فیده قرار می گرفت اما تعلل و کوتاهی در تامین آن، فدارسیون ایران را تا پای تعلیق پیش برد که البته با وساطت نایب رئیس ایرانی فیده، این موضوع ختم بخیر شد اما تسویه حساب بدهی ۱۸۰ هزار دلاری به قوت خود باقی است.

طبق توافق انجام شده، فدراسیون جهانی شطرنج دوماه به ایران فرصت داده تا بدهی باقی مانده را تسویه کند. قرار است مبلغ این بدهی طی سه مرحله به حساب فیده واریز شود اما در هر مرحله چقدر از بدهی پرداخت خواهد شد؟

مهرداد پهلوان زاده، رئیس فدراسیون شطرنج در پاسخ به این پرسش گفت که بدهی ۱۸۰ هزاردلای به فیده، طی سه مرحله و با پرداخت سه قسط ۶۰ هزار دلاری تسویه خواهد شد. هر یک از این قسط ها در فاصله ۲۰ روزه پرداخت می شود.

وزارت ورزش تاکنون یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بابت برگزاری مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان به فدراسیون ایران کمک کرده است. مسئولان وزارت ورزش قول داده اند تا فدراسیون شطرنج را برای تامین بدهی ۱۸۰ هزار دلاری باقی مانده نیز همراهی و حمایت کنند./مهر

پاسخی بگذارید