تاریخ: ۱۳:۱۲ :: ۱۳۹۶/۰۳/۱۸
نام نویسنده: سیده روجا شجری

در حالی از جواد نکونام به‌ عنوان گزینه اصلی سرمربیگری تیم فوتبال جوانان یاد می‌شود که او تجربه سرمربیگری ندارد و در لباس کمک مربی هم نشان داد که نمی‌تواند احساسات خود را کنترل کند.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،فدراسیون فوتبال بار دیگر در آستانه اتخاذ یک تصمیم مهم قرار گرفته است. کمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال – که درباره عملکرد آن بحث‌های زیادی وجود دارد- روز گذشته برای بررسی عملکرد تیم جوانان و انتخاب سرمربی تیم امید تشکیل جلسه داد. اگر چه مرتضی محصص یکی از اعضای این کمیته پس از جلسه به سایت فدراسیون فوتبال گفت که هیئت رئیسه درباره سرمربی تیم امید در ۴۸ ساعت آینده نظر خواهد داد، اما پس از آن خبرهای غیر رسمی درباره انتخاب جواد نکونام به عنوان سرمربی تیم جوانان منتشر شد.

پیش از جلسه از افرادی همچون مصطفی قنبرپور، جواد نکونام و عباس چمنیان و بعضاً امید روانخواه به عنوان گزینه‌های هدایت تیم جوانان نام برده و گفته شد که امیر حسین پیروانی سرمربی فعلی این تیم، سکان هدایت تیم امید را برعهده خواهد گرفت.

اگر چه مهدی تاج پس از شایعه سرمربیگری نکونام در تیم جوانان گفت که هنوز انتخاب سرمربی این تیم نهایی نشده اما باید از کمیته فنی فدراسیون و البته رئیس فدراسیون پرسید که ملاک انتخاب نکونام برای حضور در بین گزینه‌های سرمربیگری تیم جوانان چه بوده است؟ نکونام چه تجربه‌ای در مربیگری دارد و در کجا پتانسیل خود را نشان داده است؟ رده جوانان، رده‌‌ای بسیار مهم است و می‌طلبد فردی به عنوان سرمربی انتخاب شود که کار با جوانان را بلد باشد و نوع برخورد و رفتار با آنها را بداند. بازیکنان جوان در اوج هیجان هستند و ممکن است با یک برد به آسمان بروند و با یک باخت از زندگی ناامید شوند و باید هیجان آنها را کنترل کرد اما جواد نکونام که در اولین تجربه مربیگری‌اش در تیم ملی بزرگسالان در بازی با قطر پس از گل تیم ملی به زمین می‌‌آید و با بازیکنان حریف درگیر می‌شود و نمی‌تواند احساسات خودش را کنترل کند، چگونه می‌تواند از پسِ بازیکنان جوان برآید؟ او اصلاً چگونه دستیار کی‌روش شد بدون اینکه مراحل لازم برای مربیگری را طی کرده باشد و حالا هم چگونه گزینه سرمربیگری تیم جوانان شده با اینکه تاکنون تجربه سرمربیگری نداشته و کارنامه و رزومه‌ای هم در مربیگری ندارد؟ مگر تیم‌های پایه محل آزمون و خطا هستند؟

در مورد نکونام البته شایعات تایید نشده‌ای هم وجود دارد که می‌گویند با توجه به کنار گذاشته شدن او از سوی کی‌روش، مسئولان فدراسیون فوتبال به او وعده‌ سرمربیگری داده‌اند و از این‌رو نکونام هم پس از کنار گذاشته شدنش از تیم ملی و با وجود عصبانیت از دست مسئولان فدراسیون، علیه فدراسیون صحبت نکرد. این شایعه، غیر رسمی و تایید نشده است و تسنیم هم آن را تایید نمی‌کند و پیگیر پاسخ آن از سوی مسئولان فدراسیون بود اما هیچ‌کدام پاسخگو نبودند.

نکته دیگر اینکه اگر نکونام به عنوان سرمربی تیم جوانان انتخاب شود با توجه به مشکلاتی که با کی‌روش دارد و اینکه قرار بود این مربی پرتغالی با مربیان تیم‌های پایه در ارتباط باشد (همانگونه که با امیرحسین پیروانی جلسه گذاشت) چگونه می‌خواهد با نکونام دور یک میز بنشیند؟

نکته پایانی اینکه ممکن است هر مربی‌ جوانی که برای اولین بار به عنوان سرمربی یک تیم انتخاب می‌شود موفق شود، در واقع به همان اندازه که شانس عدم موفقیت او وجود دارد شانس موفقیت هم می‌توان برایش قائل شد، چرا که اینگونه انتخاب‌ها ریسک و همانند هندوانه دربسته می‌ماند اما بحث و صحبت اصلی درباره مکانیزم و معیارهای انتخاب سرمربی است؛ اینکه فدراسیون فوتبال بر اساس چه ادله و دلایلی به یک گزینه می‌رسد و در این راه چه معیارهایی را در نظر می‌گیرد، معیارهایی که از نظر اصولی و حرفه‌ای هیچ‌کدام از آنها به گزینه‌ای چون نکونام ختم نمی‌شود. در نهایت باید دید حضور نکونام در بین گزینه‌ها بازی رسانه‌ای بوده یا اینکه فدراسیون فوتبال واقعا عزم خود را جزم کرده که او را به عنوان سرمربی تیم جوانان انتخاب کند./تسنیم

پاسخی بگذارید