تاریخ: ۱۰:۲۰ :: ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
نام نویسنده: سیده روجا شجری

شیرجه ایران در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی به ۳ مدال طلا و یک برنز دست پیدا کرد و از دید مسئولان ورزش بهترین عملکرد کمی را در بین تیم‌های اعزامی داشته است.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،«با حداقل امکانات بهترین نتیجه را کسب کردیم، حالا همه می‌دانند که بر روی شیرجه سرما‌یه‌گذاری کنند و …» این‌ها صحبت‌های مسئولان فدراسیون شنا پس از بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی است.

«ورزشکاران شنا، شیرجه و واترپلو فراتر از آن چه که ما پیش‌بینی می‌کردیم ظاهر شدند. سطح مسابقات کشورهای اسلامی نه خیلی پایین بود و نه خیلی بالا، اما میدان خوبی برای رقابت ورزشکاران مهیا شد.» این هم اظهارات معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان است.

متاسفانه چیزی که طی سالیان گذشته به وفور در وزارت ورزش و جوانان و همچنین کمیته ملی المپیک دیده شده است، عدم تحلیل صحیح عملکرد تیم‌ها و رشته‌‌هایی است که در مسابقات مختلف شرکت می‌کنند. به طور نمونه شیرجه در رقابت‌های قهرمانی آسیا در بین ۵ تیم سوم می‌شود و وزارت ورزش بدون هیچگونه بررسی از سطح فنی رقابت‌ها، پیام تبریک می‌دهد!

در گزارش قبلی نوشتیم، شنا و شیرجه، ورزش‌هایی رکوردی هستند و در این دو رشته اعداد و ارقام صحبت می‌کنند. بدان معنا که ممکن است یک ورزشکار در رقابتی بهترین رکورد شخصی خودش را به ثبت برساند و حتی رکورد ملی کشورش را بهبود ببخشد ولی صاحب عنوان خاصی نشود. در آن سو هم ممکن است یک ورزشکار حتی نزدیک رکوردهای شخصی خودش هم نشود و با رکوردهای ملی فاصله داشته باشد اما در مسابقاتی خاص بر روی سکو برود. قطعا با این تفاسیر ملاک در رشته‌هایی رکوردی، سکو نیست بلکه اعداد و ارقام یا همان رکورد است؛ چرا که در یک رقابت سطح بالا که بهترین‌های آن رشته حضور دارند، رکورد مشخص می‌کند که چه کسی بر روی سکو برود.

حالا به سراغ عملکرد شیرجه می‌رویم تا اعداد و ارقام در مورد این رشته و اینکه چقدر باید به آینده آن امیدوار بود، می‌پردازیم.

تخته ۳ متر مردان:

در استارت لیست این رشته ۶ ورزشکار از ۳ کشور ایران، اندونزی و آذربایجان حضور داشتند که در پایان مجتبی ولی‌پور در فینال با امتیاز ۳۳۸٫۳۵ به مدال طلا دست پیدا می‌کند. در فینال بازی‌‌های آسیایی ۲۰۱۴ کره‌جنوبی در همین رشته ورزشکاری با ۵۲۳٫۶۵ امتیاز مدال طلا می‌گیرد. ولی‌پور با فرض تکرار این رکورد در بازی‌ها در بین ۱۲ شیرجه‌روی فینالیست یازدهم خواهد شد.

در تخته ۳ متر هماهنگ مردان:

در این رشته ۴ تیم ایران، اندونزی، عراق و آذربایجان حضور داشتند. ایران با ۳۳۴٫۰۸ اول می‌شود. اندونزی با ۳۳۰٫۳۰ امتیاز به عنوان دومی دست پیدا می‌کند و آذربایجان هم با ۲۹۷٫۹۰ در جایگاه سوم قرار می‌گیرد. جالب اینکه تیم چهارم که عراق است، ۱۵۴٫۱۴ امتیاز دارد!

در بازی‌های آسیایی دوره گذشته، چین با ۴۶۰٫۸۶ امتیاز طلا می‌گیرد. مالزی و کره‌جنوبی هم به ترتیب با ۴۰۵٫۸۱ و ۳۹۹٫۰۹ دوم و سوم شدند.  ایران با این رکورد در فینال بازی‌های آسیایی بین ۷ تیم ششم می‌شود.

در تخته ۱۰ متر:

ایران، آذربایجان و ترکیه در این رشته حضور داشتند که دو تیم دیگر به جز ایران با یک نماینده در این رشته حضور پیدا می‌کنند. در این رشته ورزشکار ترکیه با ۳۲۰٫۹۵ امتیاز اول می‌شود. نماینده آذربایجان با ۳۰۸٫۷۰ در جایگاه دوم قرار می‌گیرد و شهنام نظرپور با ۳۰۸٫۷۰ به عنوان سومی می‌رسد و دیگر نماینده ایران در بین ۴ ورزشکار چهارم می‌شود.

قطعا اگر کاروان جمهوری اسلامی ایران در این رشته یک فردی که فقط شنا کردن ساده را بلد بود، به جای نظرپور و ولی‌پور اعزام می‌کرد، باز هم مدالی نصیب کشورمان می‌شد.

رکورد فردی که طلای این رشته را در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ کسب کرده، ۵۷۶٫۴۰ است. نقره و برنز این رشته هم دارای رکوردهای ۵۲۶٫۹۵ و ۴۹۹٫۴۰ هستند.

تخته ۱۰ متر هماهنگ مردان:

در این رشته هم سه تیم ایران ، عراق و آذربایجان حضور داشتند. ایران با ۳۲۶٫۰۴ امتیاز اول می‌شود. میزبان با ۲۶۵٫۱۱ به عنوان دومی می‌رسد و عراق هم با ۱۴۰٫۶۱ سوم می‌شود!

در این رشته هم اگر ایران دو فردی که کمترین اطلاع را از شنا داشتند به مسابقات اعزام می‌کردند، برنزشان برای کاروان ایران قطعی بود.طلای این رشته در بازی‌های آسیایی امتیاز ۴۶۲٫۹۰ را برده است. نقره ۴۰۳٫۵۰ و برنز هم ۳۸۴٫۹۰  گرفته است.

قطعا مدال‌های کسب شده توسط شیرجه‌روهای ایران در بازی‌های کشورهای اسلامی، چیزی از ارزش‌های آنها کم نمی‌کند اما نتایج رقم خورده نشان می‌دهد که شیرجه ایران راه زیادی در پیش دارد و با این نتایج در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی کار سختی برای کسب مدال دارد. البته  مصاحبه‌های مسئولان فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو گواه از آن دارد که آنها سعی در بزرگ‌نمایی نتایج کسب شده دارند؛ اما با مقایسه عملکردهای رکوردی در این رشته می‌فهمیم که چه قدر با رقبای اصلی خود فاصله داریم.

در پایان باید از وزیر ورزش و معاون آن این سوال را پرسید که آیا پیش از تعریف و تمجید از یک رشته ورزشی، نتایج و سطح مسابقات را مورد بررسی قرار داده‌اند؟

تصاویر زیر برگرفته از سایت رسمی فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو است. ایران در رشته تخته ۳ متر هماهنگ (تصاویر زیر) به مدال طلا دست پیدا کرده است. هماهنگی دو شیرجه‌روی ایران گواه بزرگی از سطح فنی مسابقات دارد./تسنیم

پاسخی بگذارید