تاریخ: ۱۰:۵۲ :: ۱۳۹۶/۰۳/۰۸
نام نویسنده: سیده روجا شجری

مورد تایید نبودن اساسنامه فدراسیون ژیمناستیک باعث شد انتخابات این رشته در زمان مقرر شود، اما آیا اساسنامه مذکور توسط تیم سرپرستی کنونی که به خاطر آن ژیمناستیک از برگزاری انتخابات قانونی‌اش باز ماند، تصحیح شد؟

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،انتخابات فدراسیون ژیمناستیک روز ۱۲ مهر ۱۳۹۵ در حالی با دستور رئیس کمیته ملی المپیک و موافقت وزارت ورزش و جوانان (زمان حضور محمود گودرزی) لغو شد که این اتفاق به دلیل مورد تایید نبودن اساسنامه این فدراسیون در کمیته بین‌المللی المپیک مطرح شده بود.

این موضوع با نشر نامه استعلامی از فدراسیون جهانی ژیمناستیک در این خصوص و پاسخ FIG حساسیت برانگیز شد. آنها تنها ارسال اساسنامه فعلی و لیست اعضای مجمع فدراسیون را طلب کرده بودند و کلامی از مورد تایید نبودن و یا محل تشکیک بر این موضوع را عنوان نکرده بودند. در مجمع انتخابات فدراسیون جهانی ژیمناستیک، مسئولان FIG حمایت خود را از برگزاری هر چه سریعتر انتخابات قانونی فدراسیون به سید طاهر علوی کارشناس خبره وقت و سرپرست فعلی ژیمناستیک ارائه کردند، اما این موضوع نادیده گرفته شد، تا جایی که چندی بعد، کارشناس خبره فدراسیون به این دلیل از سمت خود استعفا کرد ولی نه اساسنامه تصحیح شد و نه انتخابات ژیمناستیک برگزار!

با حضور مسعود سلطانی‌فر در وزارت ورزش و اظهار نظر وی در خصوص برگزاری مجامع انتخاباتی فدراسیون بدون نیاز به تغییر اساسنامه فدراسیون‌ها نیز اتفاق خاصی رخ نداد و گوش کسی بدهکار نبود. به نظر می‌رسد موضوع تصحیح اساسنامه را به قدری بغرنج جلوه دادند که معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای در مجمع عمومی بهمن ماه در حاشیه گفتار خود رای بر تصحیح اساسنامه این فدراسیون داد تا مجدداً ژیمناستیک در لیست انتظار انتخابات باقی بماند و نیمه دوم فروردین ۱۳۹۶ زمان برگزاری انتخابات اعلام شود.

انتخابات ژیمناستیک (که جلوتر از برخی فدراسیون‌ها ثبت نام و فرآیند تایید صلاحیت‌ها را طی کرده بود) نه تنها در نیمه دوم فروردین ماه برگزار نشد، بلکه ثبت نامش لغو شد و آیین نامه جدید مبنای ثبت‌نام از نامزدها قرار گرفت. از این رو ۴ نامزد از جمله سرپرست فعلی فدراسیون توانستند ثبت‌نام کنند.

اگر از موضوع ثبت نام سرپرست فدراسیون (که خود متاثر از ضعف اساسنامه و آیین‌نامه انتخاباتی فدراسیون‌های ورزشی است) بگذریم، یکی از مهمترین وظایف فدراسیون در دوره سرپرستی، بر مبنای مشکل ایجاد شده، تصحیح اساسنامه مورد بحث بوده است اما این مسئله در طول زمان به حاشیه رانده شد و کادر سرپرستی به سراغ تدوین برنامه‌های استراتژیک، برگزاری اردوها و مجامع هیئت‌های استانی و اعزام افراد و تیم ملی ژیمناستیک هنری به رویدادها رفت تا این سوال در ذهن خانواده ژیماستیک بی جواب باقی بماند که آیا اساسنامه‌ای که به خاطر آن ژیمناستیک از برگزاری انتخابات قانونی‌اش باز ماند، تصحیح شد؟ اگر پاسخ به این سوال مثبت باشد، باید این پرسش را مطرح کرد که با هماهنگی کدام مجمع و به تایید کدام هیئت قانونی این اتفاق رخ داد؟ اگر هم پاسخ منفی است، چرا شرایط بدین گونه رقم خورد؟

بدون شک زمان سپری شده، فرصتی زیادی بوده که اگر مسئولان فدراسیون در راستای رفع نواقص اساسنامه و گزارش عملکرد خود به مجمع فدراسیون از آن بهره نبرده‌اند، نشان از اهمال در این موضوع دارد.

ادهمی، سرپرست دبیری فدراسیون در این باره  گفت: کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان بررسی‌هایی را در این خصوص انجام دادند و موارد لازم را پیگیری کردند و ظاهراً این کار نتیجه‌بخش بوده است که انتخابات می‌تواند برگزار شود./تسنیم

پاسخی بگذارید