تاریخ: ۱۸:۲۳ :: ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
نام نویسنده: سیده روجا شجری

لیگ دسته اول فوتبال اسپانیا نه تنها به خاطر دو قطبی بودنش بلکه به خاطر رسمی که برای اهدای جام به تیم قهرمان دارد، با دیگر لیگ‌های معتبر فوتبال اروپا متفاوت است.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،جشن قهرمانی تیم فوتبال رئال مادرید بعد از پیروزی ۲ بر صفر بازی یکشنبه شب این تیم در خانه مالاگا در هفته پایانی لالیگا، یکی از جالب‌ترین اتفاقات این تورنمنت در فصلی که گذشت بود.

رئالی‌ها بعد از بازی روی چمن ورزشگاه روسالدا شروع به جشن و پایکوبی کردند اما در میان آنها چهره دو نفر جالب توجه بود: گرث بیل و لوکا مودریچ. این دو نفر مانند تعدادی دیگر از بازیکنان جوان رئال مادرید برای اولین بار بود که قهرمانی در لالیگا را تجربه می‌کردند و شاید به همین دلیل بود که شناختی از رسم و رسوم اهدای جام قهرمانی لالیگا به تیم قهرمان نداشتند و منتظر بودند جام را بالای سر ببرند. چهره متحیر زوج سابق تاتنهام زمانی که از یکی از مسئولان باشگاه رئال مادرید شنیدند که جامی در کار نیست و باید تا اولین بازی خانگی فصل بعدشان صبر کنند تا جام را لمس کنند، نشان می‌داد که آنها انتظار هر اتفاقی را داشتند جز اینکه مزد یک سال زحمتی که کشیدند را با تأخیری سه ماهه دریافت کنند.

اما داستان این تأخیر در تحویل جام قهرمانی به تیم قهرمان که کریستیانو رونالدو آن را برای بیل به عنوان «یک طنز احمقانه» توصیف کرد، چیست؟

واقعیت این است که در میان تمامی لیگ‌های اروپایی و تورنمنت‌هایی که در قاره سبز برگزار می‌شود، لالیگای اسپانیا تنها تورنمنتی است که جام قهرمانی آن در پایان فصلی که قهرمانش مشخص می‌شود به این تیم اهدا نمی‌شود و به همین دلیل است که در تاریخ این لیگ سال‌هایی بوده که دست اندرکاران تیم قهرمان یک نسخه بدلی از جام قهرمانی تهیه کرده‌اند تا برای خالی نبودن عریضه آن را در جشن پایان فصل به بازیکنان اهدا کنند.

سنت عجیب لالیگا اینگونه است که جام قهرمانی را در هفته اول یا دوم فصل آینده – بسته به خانگی یا خارج از خانه بودن اولین بازی بعد تیم قهرمانی در فصل جدید – ارائه می‌کند و به این ترتیب رئالی‌ها هم باید سه ماه دیگر صبر کنند تا جام را از بارسلونا بگیرند و در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو برای هواداران‌شان به نمایش بگذارند.

این سنت عجیب اما معایب بزرگی دارد. صرف‌نظر از اینکه هیجان لمس جام بلافاصله پس از قهرمانی در لیگ از بین می‌رود، این احتمال وجود دارد که برخی از بازیکنانی که به تیم قهرمانی برای فتح لیگ کمک کرده‌اند، پیش از شروع فصل جدید از آن تیم جدا شوند و به تیمی دیگر بروند که در آن صورت شانس شرکت در جشن قهرمانی را از دست می‌دهند.

با وجود این معایب، مسئولان سازمان لیگ اسپانیا (LFP) همچنان بر حفظ این سنت پافشاری می‌کنند و دلیلی که برای آن ذکر می‌کنند این است که امکان تهیه دو جام برای اهدا شدن در دو شهر مختلف وجود ندارد. این در حالیست در فصل ۲۰۱۳-۱۴ لالیگا که قهرمان آن در هفته پایانی در بازی رودرروی تیم‌های بارسلونا و اتلتیکو مادرید در ورزشگاه نوکمپ مشخص شد (اتلتیکو مادرید قهرمان شد) هم جام به تیم قهرمان اهدا نشد.

در هر صورت، تصمیم LFP برای اهدای جام قهرمانی لالیگا با ۳ ماه تأخیر هر دلیلی که داشته باشد، باید پذیرفت که این رسم لیگی که اسپانیایی‌ها آن را بهترین لیگ دنیا می‌دانند، منتقدان فراوانی دارد و به اعتبار و جذابیت آن ضربه می‌زند./تسنیم

پاسخی بگذارید