تاریخ: ۱۷:۴۷ :: ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
نام نویسنده: سیده روجا شجری

معاون ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در مجمع سالیانه فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو درخصوص آخرین مسائل ورزش کشور صحبت کرد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،محمدرضا داورزنی در حاشیه برگزاری مجمع سالیانه فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو در خصوص این مجمع و گلایه‌های اعضا از شرایط این فدراسیون اظهار داشت: می‌بایست طبق قانون گزارشات بازرسی، حسابرسی و عملکرد ارائه شود. این اتفاق رخ داد و در گزارش‌های ارائه شده نقاط قوت خوبی وجود داشت و از طرفی نقاط ضعفی هم وجود داشت که کار اجرایی بدون ضعف نیست. بحث‌هایی هم که مطرح شده در جهت اقداماتی بود که فدراسیون آغاز کرده است. فدراسیون برای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ مسیری را در حال طی کردن است که نیاز به این است وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک دقت نظر بیشتری داشته باشند و کمک کنند.

وی ادامه داد: از طرفی خواسته اکثر روسای هیئت‌هایی استانی داشتن امکانات اولیه برای برگزاری کلاس‌های آموزشی و همچنین کشف و پرورش استعدادها در استان‌های است که گریبانگیر اکثر استان‌ها جز ۶-۷ استان است. آنها امکاناتی دارند که می‌توانند بر اساس آن برنامه ریزی کنند. به جرات می‌گویم ۷۰ درصد استان‌های ما از داشتن حداقل امکانات یعنی یک استخر شنا که در اختیار خودشان باشد محروم هستند. این یکی از نقاط ضعف برای شنای کشور است. باید در وزارت ورزش تلاش کنیم که این مسائل حل شود.

معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: نگاهی که سلطانی‌فر و حوزه ورزش قهرمانی دارد، مهیا کردن زیرساخت برای رشته‌های مدال آور است. می‌بایست این رشته‌ها حداقل‌هایی را با توجه به امکاناتی که در کشور داریم، داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: فدراسیون برنامه‌ استراتژیک و ۴ ساله خود را برای بازی‌های آسیایی و المپیک تدوین کرده است. وزارت ورزش هم حمایت خواهد کرد که این برنامه‌ها محقق شود و قطعا در جاهایی که نقاط ضعف وجود دارد، باید رفع شود؛ اما مجموعا با توجه به عملکردی که شیرجه‌روها، شناگران و واترپلوئیست‌های ما در بازی‌های کشورهای اسلامی داشتند، بیانگر این است اگر کمی دقت بیشتری داشته باشیم و برنامه‌ریزی‌های خود را هدفمندتر دنبال کنیم، روزهای بهتری برای این سه رشته می‌توانیم پیش‌بینی کنیم.

داورزنی در خصوص اینکه وزارت ورزش از تیم‌ها خواسته که اردوهای خارجی کمتری داشته باشند، تصریح کرد: بحث این است، با عنایت به اینکه ما کشوری هستیم با ظرفیت‌های مختلف، ۴ فصل بودن کشورمان و وجود امکانات مختلف در سطح کشور نباید نادیده گرفته شود. در اکثر کشورهای اروپایی و صاحب سبک جهان، اگر در رشته‌ای میزبان می‌شوند، فقط به مرکز کشورشان توجه نمی‌کنند.

وی ادامه داد: اکثریت مسابقات را در شهرستان‌هایشان برگزار می‌کنند که خودش باعث تحول می‌شود. امکانات مختلفی در استان‌های کشور داریم. ظرفیت‌های خوبی وجود دارد که باید به خدمت گرفته شود. چندین میلیارد هزینه شده که سالن‌های ۶ هزار نفری در استان‌های مختلف احداث شده است. چندین میلیارد برای ساخت استخر و سالن‌های دوومیدانی صرف شده است اما اگر بخواهیم یک رقابت را برگزار کنیم، بازهم توجه به تهران است. یک بحث جدی بر روی این موضوع در وزارت ورزش داریم. با روسای فدراسیون‌ها صحبت کردیم و از طرف وزیر هم یک نامه ۲۰ ماده‌ای ابلاغ شد که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در عمل، هم اشتغال ایجاد شود و هم به نوعی رشته‌های مختلف را در سراسر کشور فعال‌تر کنیم. مجموعه استان‌ها را درگیر این کار کنیم که اگر قرار است میزبان شویم به طور مثال در کرمانشاه، اردبیل، تبریز، مشهد یا جاهای مختلف میزبان باشیم. اگر قرار است بازی تدارکاتی داشته باشیم،‌ این منطقی‌تر است که تیم‌های خوب را برای بازی تدارکاتی به ایران دعوت کنیم. اگر قرار است فقط تمرین داشته باشیم، الزامی وجود ندارد تیم فقط برای انجام تمرین به اروپا برود. اگر در برخی جاها مثلا سالن بدنسازی آنها ضعف دارد؛ باید آن را رفع کنیم یا در راستای استانداردسازی گام برداریم تا رشته‌هایی که قصد دارند اردوهای خودشان را در خارج کشور برگزار کنند، تا جایی که امکان دارد، در داخل کشور باشند. ضرورتی ندارد در این صورت به ترکیه یا کشورهای مختلف اروپایی یا حاشیه خلیج فارس اعزام شوند. در کشورمان این ظرفیت‌ها وجود دارد و نگاه وزارت ورزش این است که از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنیم.

داورزنی گفت: از طرفی دیگر باید تلاش کنیم از تولیدات داخلی خودمان بهره ببریم. افتخاری نیست که ورزشکاران ما برندهای خارجی را روی سینه‌های خود داشته باشند. ما برای کارگران بیرونی بخواهیم شغل ایجاد کنیم وقتی چندین میلیون ورزشکار در داخل کشور چه ملی و چه آماتور، نگاهشان به تولیدات داخلی باشد. از آن طرف هم تولید کنندگان داخلی باید تلاش کنند که کیفیت را بالا ببرند.این جز اقداماتی است که وزارت ورزش دنبال می‌کند.

شنا، شیرجه و واترپلو مدال‌آوری خودش را آغاز کرده است. البته کاری به سطح پایین مسابقات نداریم اما این اتفاق رخ داده، حالا وزارت ورزش چه کاری برای این رشته‌ها خواهد کرد. معاون وزیر در این خصوص تاکید کرد: در همین تهران اعلام کردیم که استخر ۹ دی به صورت کامل در اختیار فدراسیون شنا باشد. سایر امکانات هم از جمله مجموعه آزادی برای برگزاری مسابقات ، مشکلی ندارد و در اختیار فدراسیون است اما آن چیزی که خواسته همه هیئت‌ها است، در اختیار قرار داشتن یک استخر است تا بر اساس آن بتوانند برنامه‌ریزی کنند و این محقق خواهد شد.

وی در خصوص واگذاری استقلال و پرسپولیس و همچنین اعضای هیئت مدیره این دو تیم، افزود: همواره وزارت ورزش به دنبال راهکاری قانونی و دنبال کردن آنها برای عدم تیم‌داری و باشگاه‌داری، آنها است. رسالت وزارت ورزش تیمداری و باشگاه‌داری نیست. باید راهکارهای قانونی این امر را دنبال کرد. در خصوص هیئت مدیره با توجه به اینکه تعدادی از اعضا استعفا دادند و یکی دیگر هم به رحمت خداوند رفته است، سیاست وزارت ورزش وسلطانی‌فر ترمیم هیئت مدیره سرخابی‌ها است.

داورزنی خاطرنشان کرد: هیئت مدیره خودش با جلساتی که برگزار می‌کند و برنامه‌ریزی که انجام می‌دهد فصل جدید را با برنامه ریزی بهتر شروع کند. نکته کلیدی بحث اسپانسرینگ است و دولت امکان این را که بخواهد از منابع دولتی به باشکاه‌ها کمک کند، ندارد. تجربه گذشته یعنی از مهر ماه سال ۹۴ تا به امروز با کمک مردم و علاقمندان به این تیم و از طریق سامانه هواداری رقم‌های خوبی به این دو باشگاه کمک شد . این مسیری بود که پرسپولیس و استقلال با کمک مردم عزیز و هواداران قهرمان و نایب قهرمان لیگ شدند. یکی از اشکلاتی که در چند ماه اخیر پیش آمد، ناقص بودن هیئت مدیره بود که وظیفه وزارت ورزش این است که طی یکی دو هفته آینده هیئت مدیره این دو باشگاه ترمیم شود.

وی در خصوص اینکه علی پروین یکی از گزینه‌های هیئت مدیره پرسپولیس است، تصریح کرد: اجازه بدهید از افراد اسم نبریم. بر روی نفرات مختلفی در حال مطالعه هستیم که هیئت مدیره‌های مناسبی برای هر دو باشگاه داشته باشیم. هر دو هیئت مدیره‌ها باید بتوانند برنامه‌های خودشان را تدوین کنند و هم بتوانند برنامه تامین منابع مالی و اسپانسرینگ را تامین کنند تا برای سال جدید و جذب بازیکن و کارهای مختلف مشکلی نداشته باشند.

معاون وزیر ورزش در خصوص انتخابات فدراسیون‌های سرپرست‌دار، عنوان کرد: آن فدراسیون‌هایی که اموراتشان انجام شده، بعد از ماه رمضان، انتخاباتشان انجام می‌شود./تسنیم

پاسخی بگذارید