تاریخ: ۱۰:۰۷ :: ۱۳۹۶/۰۲/۰۷
نام نویسنده: سیده روجا شجری

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال از استفاده کمک‌‌داور ویدئویی در مسابقات جام جهانی پیش‌رو خبر داد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) تأیید کرد در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از فناوری کمک‌داور ویدئویی (VAR) استفاده خواهد شد. این فناوری در جریان بازی به داور کمک خواهد کرد تا نسبت به صحنه‌های مشکوک از جمله خطا، پنالتی و آفساید تصمیمات درستی بگیرد و به نوعی حقی از تیمی ضایع نشود.

جیانی اینفانتینو در این باره گفت: ما از فناوری کمک‌داور ویدئویی در جام جهانی ۲۰۱۸ استفاده خواهیم کرد چون تا کنون استفاده از این فناوری نه‌تنها مشکلی به وجود نیاورده، بلکه بازخورد مثبتی هم داشته است.

از VAR اخیراً در رقابت‌های مختلف به صورت آزمایشی استفاده شده است. در یکی از موارد در دیدار دوستانه تیم‌های فرانسه و اسپانیا  که به برتری ۲ بر صفر شاگردان خولن لوپتگی انجامید، این فناوری در دو صحنه بحث‌برانگیر به کمک داور آمد که در صحنه‌ای گل آنتوان گریزمان را به درستی مردود اعلام کرد و در صحنه‌ای دیگر گل خرارد دلوفو را که توسط داور آفساید اعلام کرد را صحیح دانست.

قرار است از فناوری کمک‌داور ویدئویی از فصل ۱۸-۲۰۱۷ مسابقات سری A ایتالیا استفاده شود. در حال حاضر در لیگ باشگاهی استرالیا موسوم به «اِی لیگ» از این فناوری استفاده می‌شود.

در مسابقات جام کنفدراسیون‌‌ها که در این تابستان به میزبانی روسیه برگزار خواهد شد، VAR مورد آزمایش قرار خواهد گرفت./تسنیم

پاسخی بگذارید