تاریخ: ۱۰:۲۰ :: ۱۳۹۶/۰۲/۰۶
نام نویسنده: سیده روجا شجری

آیین‌نامه جدید چگونگی انتخاب رؤسای فدراسیون‌ها با وجود مزیت‌هایی که دارد، از ضعف‌هایی نیز رنج می‌برد که باید به سرعت به آنها رسیدگی شود.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،، وزارت ورزش و جوانان روز ۱۴ فروردین سال جاری آیین‌نامه شرایط احراز و چگونگی انتخاب رؤسای فدراسیون‌های ورزشی را در ۱۸ ماده و ۱۷ تبصره ابلاغ کرد تا از آن تاریخ به بعد انتخابات ریاست فدراسیون‌ها با این آیین‌نامه جدید برگزار شد.

در ماده ۷ بند ۱۱ آیین‌نامه جدید در خصوص مدارک لازم جهت ثبت‌نام داوطلبین، ارائه تأییدیه کتبی حداقل از ۵ نفر از اعضای مجمع (از میان هیئت‌های استانی و نمایندگان نهادهای عضو) ذکر شده است که البته اعضای هیئت رئیسه شامل رئیس، نایب رئیس و دبیر کل فدراسیون‌ها از ارائه این تأییدیه مستثنی شده‌اند.

در این میان نکات ضعف و قوتی دیده می‌شود که به نظر می‌رسد اصلاح آنها باید در سریعترین زمان ممکن صورت بگیرد تا مشکلات نامزدها به حداقل برسد.

یکی از این مشکلات، موضوع تاییدیه دادن هیئت‌های استانی به نامزدها است. افرادی که به دنبال ریاست هستند، بارها و بارها با روسای هیئت‌ها تماس گرفته‌اند تا بتوانند رای آنها را از آن خود کنند.

در این میان دو حالت وجود دارد؛ حالت اول این است که اگر رئیس هیئت به یک نامزد تاییدیه بدهد و آن فرد نیز در انتخابات رای بیاورد، این رانت برایش ایجاد می‌شود که در آینده بتواند کارهای مجموعه تحت نظرش را با کمک رئیس جدید بهتر و سریعتر انجام بدهد و در واقع رئیس جدید را تحت فشار بگذارد.

اما در حالت دوم اگر نامزد مورد نظر رای نیاورد، رئیس هیئت در شرایط ناامیدانه به کارش ادامه خواهد داد؛ چرا که رئیس جدید فدراسیون از تاییدیه ندادن او آگاه است و سعی بر ایجاد فشارهای مختلف به آن فرد خواهد کرد.

این دو حالتی که عنوان شد، هم‌اکنون در ثبت‌نام انتخابات برخی از فدراسیون‌ها دیده می‌شود. برخی از آنها نگران آینده هستند و نمی‌دانند باید به چه کسی رای بدهند. به همین دلیل نیز تصمیم گرفته‌اند به هیچ کاندیدایی تائیدیه ندهند و فقط برای رای دادن در مجمع حضور داشته باشند تا حرفی پشت سر آنها نباشد.

این مسئله یکی از ضعف‌های بزرگ آیین‌نامه جدید است. البته در کنار آن باید به ایجاد یک فیلتر به منظور جلوگیری از هجوم بی‌مورد نامزدها نیز اشاره کرد، یعنی همان‌هایی که به دنبال مطرح کردن نام خود و عکس گرفتن و استفاده از این شرایط برای آینده کاری خود بودند و این کار خوبی بود که در این آیین‌نامه لحاظ شده است و از ورود افرادی که صلاحیت ندارند، جلوگیری می‌کند/.تسنیم

پاسخی بگذارید