کارگروهی که با سرپرستی علی کفاشیان قرار بود پیش‌نویس اساسنامه جدید فوتبال ایران را آماده کند،‌ به دلیل بروز اختلافات بین اعضا منحل شد!
تاریخ: ۱۶:۱۱ :: ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
نام نویسنده: سیده روجا شجری

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،اواخر اردیبهشت سال جاری بود که علی کفاشیان، کارگروهی در فدراسیون تشکیل داد تا با استناد به تغییرات انجام شده در اساسنامه فدراسیون جهانی فوتبال، اساسنامه جدید فوتبال ایران را تدوین کنند! در آن مقطع عزیز‌الله محمدی،‌ روزبه وثوق احمدی، و احمدرضا براتی اعضای این گروه را به سرپرستی کفاشیان […]

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،اواخر اردیبهشت سال جاری بود که علی کفاشیان، کارگروهی در فدراسیون تشکیل داد تا با استناد به تغییرات انجام شده در اساسنامه فدراسیون جهانی فوتبال، اساسنامه جدید فوتبال ایران را تدوین کنند!
در آن مقطع عزیز‌الله محمدی،‌ روزبه وثوق احمدی، و احمدرضا براتی اعضای این گروه را به سرپرستی کفاشیان تشکیل می‌دادند. هوشنگ نصیرزاده هم البته به عنوان مسئول تنظیم پیش‌نویس این اساسنامه انتخاب شد.

پریا شهریاری (رئیس دپارتمان فوتبال ساحلی) و علیرضا اسدی (دبیرکل فدراسیون) هم به عنوان افراد آشنایی با قوانین و ساختار اجرایی FIFA و AFC در این جلسات حضور پیدا می‌کردند.

درست است که این گروه چندین جلسه با هدف اعمال تغییرات در اساسنامه فدراسیون برگزار کردند اما با مرور زمان نه‌تنها این گروه ماهیت خود را از دست داد، بلکه به محلی برای ایجاد حاشیه و اختلاف در مدیریت فدراسیون فوتبال تبدیل شد.

به طور مثال احمدرضا براتی، رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون که مدعی بود بر اساس متن صریح اساسنامه، وظیفه انجام اصلاحات و نوشتن اساسنامه جدید باید برعهده کمیته تحت مدیریت او باشد نه کارگروه کفاشیان، از حضور در ادامه این جلسات خودداری کرد. پریا شهریاری هم که به خاطر آشنایی کامل با قوانین فیفا و AFC در جلسات حضور داشت به خاطر مخالفت با برخی سیاست‌ها دیگر در جلسه حضور پیدا نکرد.

نکته قابل تأمل اینجا بود که مهدی تاج وقتی به صندلی ریاست فوتبال ایران رسید، احمدرضا براتی را به عنوان رئیس کمیته حقوقی و تدوین مققرات انتخاب کرد تا اصلاحات مربوط به اساسنامه و آیین‌نامه‌های قانونی توسط فرد مورد اعتماد او انجام شود. به همین ترتیب براتی جایگزین نصیرزاده شد ولی وقتی کفاشیان کارگروه تدوین اساسنامه جدید را تشکیل داد،‌ تصمیم گرفت مسئولیت تنظیم پیش‌نویش اساسنامه را بدون توجه به سلسله مراتب اداری، به هوشنگ نصیرزاده‌ای واگذار کند که بعد از پس دادن پست ریاست کمیته حقوقی به براتی،‌ به عنوان عضو کمیته به همکاری ادامه می‌داد!

این اتفاق باعث شد براتی حضور در جلسات بعدی را تحریم کند! با مرور زمان هم اختلافات این دو نفر به قدری زیاد شد که مصاحبه‌هایی تند علیه هم در رسانه‌ها انجام دادند. از طرفی دیگر پریا شهریاری هم به خاطر سخت‌گیری‌هایی که برای اصلاح درست مفاد اساسنامه و مخالفت با سیاست‌های این کارگروه داشت، دیگر به نشست‌ها دعوت نشد!

در نهایت اوج‌گیری اختلاف‌ها و حاشیه کار را به جایی رساند که عملاً برگزاری جلسات این کارگروه تعطیل شد و ریاست فدراسیون هم اصلاح اساسنامه را از اولیوت کاری خود خارج کرد.

حالا شنیده می‌شود با توجه به جدایی رسمی نصیرزاده از کمیته حقوقی و تدوین مقررات و انحلال کارگروه کفاشیان، در آینده‌ای نزدیک پروژه اصلاح اساسنامه توسط احمدرضا براتی، رئیس کمیته حقوقی و تحت نظارت مستقیم مهدی تاج انجام خواهد شد.

البته همانطور که اشاره شد این کار در وضعیت کنونی، اولویت فدراسیون تاج نیست اما با توجه به تغییرات اساسنامه فیفا و خلاءهای قانونی که در اساسنامه فعلی وجود دارد، فدراسیون مجبور است در آینده‌ای نزدیک اساسنامه جدید را به مجمع برای تصویب ارائه بدهد!

ضمن اینکه، باید دید آیا علی کفاشیان که سطح ارتباط او با کارهای اجرایی مهم فوتبال ایران به کمترین حد خود در سال‌های اخیر رسیده، آیا در تنظیم پیش‌نویس جدید اساسنامه اجازه دخالت پیدا خواهد کرد یا خیر؟ /خبرورزشی

پاسخی بگذارید