تاریخ: ۱۳:۳۲ :: ۱۳۹۴/۰۶/۰۲
نام نویسنده: sobhan

به طرز معجزه آسایی، تمام زندگی ورزشی دایی و شمسایی شبیه به هم است. از سال حضور در تیم ملی تا سال وداع با این پیراهن. از آقای گلی جهان تا تعداد سالهای حضور در تیم ملی و هم اکنون شاید سرمربیگری در تیم ملی، آن هم در ۳۹ سالگی. انگار که طبق برنامه از […]

به طرز معجزه آسایی، تمام زندگی ورزشی دایی و شمسایی شبیه به هم است. از سال حضور در تیم ملی تا سال وداع با این پیراهن. از آقای گلی جهان تا تعداد سالهای حضور در تیم ملی و هم اکنون شاید سرمربیگری در تیم ملی، آن هم در ۳۹ سالگی. انگار که طبق برنامه از قبل تعیین شده پیش رفته اند. مو به مو و لحظه به لحظه!

 

 

 

به گزارش ” مازنداسپرت ” پیشنهاد مربیگری تیم ملی فوتسال به وحید شمسایی که به عنوان بازیکن- مربی تاسیسات دریایی عنوان قهرمانی لیگ ایران و حتی جام باشگاه های آسیا را بدست آورده است، یادآور موفقیت علی دایی در سایپا و سپس سرمربیگری او در تیم ملی فوتبال ایران است. شمسایی هم مثل دایی، شاید مهره سوخته شود و شاید هم برخلاف او در تیم ملی به موفقیت برسد. نکته جالب اما قیاس این دو است. به طرز معجزه آسایی، تمام زندگی ورزشی این دو شبیه به هم است. از سال حضور در تیم ملی تا سال وداع با این پیراهن. از آقای گلی جهان تا تعداد سالهای حضور در تیم ملی و هم اکنون شاید سرمربیگری در تیم ملی، آن هم در ۳۹ سالگی. شباهت های دایی و شمسایی را بررسی می کنیم. انگار که طبق برنامه از قبل تعیین شده پیش رفته اند. مو به مو و لحظه به لحظه!

۱- اولین بازی ملی در ۲۴ سالگی: علی دایی در سال ۱۳۷۲ اولین بازی ملی خود را در جام اکو برای ایران انجام داد. وحید شمسایی نیز در این سن و سال ۱۳۷۸ اولین بازی ملی خود را انجام داده است.

۲- آقای گلی لیگ: وحید شمسایی بارها به عنوان بهترین گلزن لیگ ایران رسیده و علی دایی هم سال ۱۳۷۵ و با پیراهن پرسپولیس به این عنوان دسا یافته است.


۳- آقای گل جهان: علی دایی با ۱۰۹ گل زده بهترین گلزن تاریخ در رده ملی است. وحید شمسایی هم این عنوان را در اختیار دارد. با ۳۲۲ گل زده.

۴- تعداد سالهای حضور در تیم ملی: علی دایی از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۵ در تیم ملی ایران حضور داشت و ۱۴۹ بازی ملی انجام داد. وحید شمسایی هم از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۱ در عضویت تیم ملی فوتسال بود. هر دو به مدت ۱۳ سال!

۵- بازی در یک تیم پر طرفدار: علی دایی سابقه بازی در پرسپولیس، در دو مقطع را دارد. شمسایی هم همینطور. او هم در استقلال بازی کرده و حتی عضو تیم فوتبال این باشگاه هم بوده است.

۶- ترانسفر به اروپا: علی دایی و وحید شمسایی هر دو سابقه بازی در اروپا را دارند. دایی در آرمینیا بیلفلد، بایرن مونیخ و هرتابرلین و شمسایی هم در لاتزیو لیگ فوتسال ایتالیا.

۷- لژیونر شدن در ۲۸ سالگی: علی دایی و وحید شمسایی در یک سن به اروپا رسیدند. دایی در ۲۸ سالگی و سال ۱۳۷۶ به بیلفلد پیوست و شمسایی هم در سال ۱۳۸۲ پیراهن لاتزیو را پوشید.

۸- خداحافظی از تیم ملی در ۳۷ سالگی: علی دایی بعد از ۱۳ سال بازی در تیم ملی ، وقتی ۳۷ ساله بود تصمیم به خداحافظی گرفت. شمسایی هم همینطور. او در سال ۱۳۹۱ و وقتی ۳۷ ساله شده بود با بازی های ملی وداع کرد.

۹- بازیکن مربی در ۳۸ سالگی: علی دایی اولین بار ، پس از جدایی ورنر لورانت آلمانی از سایپا در سال ۸۶ مربیگری را آغاز کرد. شمسایی نیز اولین بار در سال ۹۲ هدایت دبیری تبریز را به عنوان بازیکن- مربی در اختیار گرفت.


۱۰- قهرمانی به عنوان بازیکن مربی: دایی به عنوان بازیکن – مربی سایپا توانست عنوان قهرمانی لیگ برتر فوتبالر ا بدست بیاورد. وحید شمسایی هم همراه با دبیری تبریز و با این عنوان توانست طعم قهرمانی در لیگ برتر فوتسال را بچشد.

۱۱- حضور در باشگاه های آسیا: دایی و شمسایی هم به عنوان بازیکن در جام باشگاه های آسیا شرکت کرده اند و هم به عنوان مربی. دایی با سایپا و شمسایی با تاسیسات دریایی.

۱۲- کاپبتانی تیم ملی: دایی بارها با بازوبند کاپیتانی تیم ملی به زمین رفت و عنوان سرگروه را بدست آورد. شمسایی هم برای مدتهای مدید کاپیتان تیم ملی فوتسال بود و جلوتر از باقی بازیکنان وارد زمین می شد.

۱۳- و حالا سرمربیگری تیم ملی: علی دایی در سال ۱۳۸۷ و وقتی ۳۹ سالگی را پشت سر می گذاشت به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد. وحید شمسایی نیز حالا یکی از گزینه های سرمربیگری تیم ملی فوتسال است. نکته جالب ۳۹سالگی آقای گل فوتسال جهان است. اگر شمسایی سرمربی تیم ملی فوتسال شود یک شباهت دیگر به شباهت های او و دایی اضافه خواهد شد. اتفاق هایی که در زندگی ورزشی این دو زخ داده، به طرز معجزه آسایی شبیه به هم است!

 

منبع:ورزش۳

پاسخی بگذارید