تاریخ: ۴:۵۳ :: ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
نام نویسنده: سیده روجا شجری

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،، رقابت‌های شطرنج قهرمانی بانوان جهان از روز شنبه، ۲۳ بهمن به میزبان کشورمان و در هتل اسپیناس پالاس برگزار می‌شود و تا ۱۴ اسفند ماه ادامه خواهد داشت. در این مسابقات ۶۳ بازیکن حضور داشتند که تاکنون بیش از نیمی از آنها حذف شده‌اند و سایر نفرات همچنان به […]

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،، رقابت‌های شطرنج قهرمانی بانوان جهان از روز شنبه، ۲۳ بهمن به میزبان کشورمان و در هتل اسپیناس پالاس برگزار می‌شود و تا ۱۴ اسفند ماه ادامه خواهد داشت.

در این مسابقات ۶۳ بازیکن حضور داشتند که تاکنون بیش از نیمی از آنها حذف شده‌اند و سایر نفرات همچنان به تلاش خود ادامه می‌دهند.

پیش از شروع این رویداد بزرگ ورزشی برخی از شطرنج‌بازان و رسانه‌های خارجی سعی داشتند این میزبانی را تحت شعاع قرار بدهند. آنها موضوع حجاب را پیش کشیدند تا آن را بهانه‌ای برای حمله به فرهنگ ایرانی و اسلامی مردم ایران و همچنین میزبانی این تورنمنت کنند.

این شرایط به سرعت واکنش مسئولان فدراسیون ایران و فدراسیون جهانی شطرنج را به دنبال داشت. «جفری بورگ» مدیر اجرایی فیده در نشست خبری این مسابقات گفته بود که شطرنج‌بازان غایب خودشان از عدم حضور در ایران متضرر خواهند شد.

نکته جالب توجه اینکه شطرنج‌بازان حاضر در کشورمان نیز مشکلی با حجاب ندارند و با پذیرش شرایط کشور میزبان، راهی ایران شده‌اند.

* زاگنیدزه: به فرهنگ ایران احترام می‌گذارم

«نانا زاگنیدزه» شطرنج‌باز گرجستانی برای دومین بار به ایران آمده است. او که سال گذشته و در جریان مرحله دوم رقابت‌های گرند پری بانوان جهان به تهران آمده بود، درباره این حاشیه‌ها و موضوع حجاب که مورد اعتراض برخی از شطرنج‌بازان خارجی قرار گرفته بود، گفت: هرکسی در این باره نظر خودش را دارد. من به ایران آمده‌ام تا فقط شطرنج بازی کنم. من به مسائل فرهنگی ایران احترام می‌گذارم و فقط دوست دارم که شطرنج بازی کنم و به چیز دیگری فکر نمی‌کنم.

* یانگ: مشکلی با حجاب ندارم

«شن یانگ» در حالی به ایران آمده که سه سال قبل نیز در کشورمان حضور داشت و به خوبی با فرهنگ ایران آشنا است.

این شطرنج‌باز چینی که به تازگی صاحب فرزند نیز شده است، می‌گوید: بار قبلی که اینجا آمدم، با نیروهای داوطلب برگزاری مسابقات صحبت می‌کردم. به نظرم ایرانی‌ها مردم مهربانی هستند. در این دوره از مسابقات نیز به دلیل آنکه خودم را سخت آماده حضور در بازی‌ها کنم، هنوز فرصت زیادی برای صحبت با مردم را پیدا نکرده‌ام. من مشکلی با حجاب ندارم و اتفاقا این موضوع برایم جالب است.

* گورامیشویلی: مشکلی نیست که حجاب بر سر داشته باشم

«سوپیکو گورامیشویلی» همان شطرنج‌بازی است که در مرحله اول مقابل سارا سادات خادم‌الشریعه را حذف کرد تا نامش برای ایرانی‌ها آشناتر باشد.

شطرنج‌باز اهل کشور گرجستان درباره حجاب می‌گوید: مشکل خاصی با این شرایط ندارم که حجاب بر سر داشته باشم. اگر قرار است به کشوری سفر کنم، سعی می‌کنم به فرهنگ میزبان احترام بگذارم.

گورامیشویلی درباره ارتباطش با مردم ایران نیز عنوان کرد: به خاطر تمرکزم برای مسابقات و تدارکاتی که فراهم کرده‌ام، خیلی نتوانستم با مردم ایران ارتباط داشته باشم، اما در همین فرصت کوتاه هم رفتار آنها خوب بوده است./تسنیم

پاسخی بگذارید