تاریخ: ۱۵:۱۳ :: ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
نام نویسنده: سیده روجا شجری

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،عبدالرحمن شاه‌حسینی در گفت‌وگویی مفصل در خصوص اتفاقات اخیر مسابقات لیگ که صدور رأی از سوی کمیته انضباطی را به دنبال داشته استگفت: در جامعه انتظار تمام اشخاص به خصوص طرفداران انصاف و عدالت اجرای دقیق مقررات و قانون در تمام زمینه‌ها بدون هیچ‌گونه تبعیض بین تمام اشخاص مشمول است. […]

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،عبدالرحمن شاه‌حسینی در گفت‌وگویی مفصل در خصوص اتفاقات اخیر مسابقات لیگ که صدور رأی از سوی کمیته انضباطی را به دنبال داشته استگفت: در جامعه انتظار تمام اشخاص به خصوص طرفداران انصاف و عدالت اجرای دقیق مقررات و قانون در تمام زمینه‌ها بدون هیچ‌گونه تبعیض بین تمام اشخاص مشمول است. حوزه فوتبال هم از این امر مستثنی نیست. به منظور رعایت نظم و انضباط و احترام به مقررات حاکم، اهالی فوتبال و جامعه انتظار دارند تا چنانچه اشخاصی در این حوزه مرتکب جرم شدند، توسط دستگاه قضایی مجازات شوند. این انتظار می‌رود چنانچه این افراد مرتکب تخلف انضباطی شدند، با سرعت و دقت توسط ارکان قضایی فوتبال با در نظر گرفتن اصول انصاف، عدالت، شجاعت، بی‌طرفی و بدون هرگونه تبعیض یا قبول فشارها نسبت به تنبیه متخلف‌ها اقدام کنند.

تأخیر در رسیدگی به پرونده انضباطی از ده‌ها ایراد فدراسیون فوتبال است
وی افزود: در خصوص اتفاقات هفته‌های اخیر باید بگویم در هفت هشت سال گذشته یکی از ده‌ها مورد ایرادی که به حوزه مدیریت فدراسیون فوتبال در زمینه‌های مختلف از جمله ارکان قضایی وارد بود، بحث تأخیر در رسیدگی و صدور به موقع و اجرای سریع رأی در مورد تخلف‌های فوتبالی بود، بدین معنا که مقصود تخلف‌های انضباطی اهالی فوتبال در حین مسابقه یا بعد از آن است و پرونده‌های حقوقی مالی این حوزه از این امر از حیث دادرسی مستثنی است.

تأخیر کمیته انضباطی شائبه‌های به حقی به وجود می‌آورد
رئیس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: بارها مدیران، مدیران باشگاه‌ها، اشخاص ذی‌نفع، کارشناسان و رسانه‌ها در جهت تنویر افکار عمومی نقد یا سخنی به میان آورده‌اند. این اتفاق پس از بروز تخلف‌هایی آشکار و بیّن به خصوص در مسابقاتی که به وسیله دوربین‌های تلویزیونی و… تحت پوشش و دید مردم قرار می‌گیرد، رخ داده است. در این موارد برخی اشخاص مرتکب تخلف‌های بّین می‌شدند و گاهاً کمیته انضباطی پس از هفته‌ها یا بعضاً با تأخیر غیر عقلایی و غیر منطقی مبادرت به صدور رأی می‌کرد. چنین عملی این سؤال را در ذهن منتقدها به وجود می‌آورد که چرا بعضی از این تخلفات آشکار و واضح با این همه تأخیر مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و شائبه‌های مختلف و به حقی نزد افکار عمومی و منتقدها بروز می‌کرد. به همین دلیل مراجع رسیدگی‌کننده و مسئولان فدراسیون فوتبال کراراً در مضّان اتهام قرار می‌گرفتند.

صدور به موقع رأی نقش پر رنگی در بدنه عدالت دارد
شاه‌حسینی تصریح کرد: این تأخیرات بلاوجه ممکن است به تأسی از عواملی خارج از مقررات حاکم از فوتبال تحقق یابد و از حیث حقوقی با ذکر مثالی ثابت می‌کنم که این تأخیرات بعضاً موجبات نفع یا ضرر من غیر حق برخی از تیم‌ها را فراهم می‌آورد. به عنوان مثال در مسابقه‌ای فرضی بین تیم سایپا و صبای قم یکی از بازیکنان این دو تیم مرتکب تخلف انضباطی می‌شود. اگر مراجع قضایی حداکثر تا اولین مسابقه بعدی رأی را صادر و حتی در صورت تجدیدنظرخواهی با فوریت در استیناف نیز رسیدگی شود، پر واضح است در اولین مسابقه بعدی تیم ثالث که با تیم بازیکن متخلف بازی دارد، از این رأی منتفع می‌شود. این عین عدالت است، اما چنانچه با تأخیر بدون عذر قانونی رأی صادر شود و اجرای آن به هفته‌ها بعد موکول شود، این نفع از باشگاهی سلب و به باشگاهی که نباید از منافع این رأی استفاده کند، به ناحق منتقل می‌شود. ملاحظه می‌کنید که رسیدگی توأم با سرعت، به موقع و با دقت چه نقش پر رنگی در بدنه عدالت دارد.

کمیته انضباطی به دلایل نامعلوم به صدور آرای دربی سرعت بخشید
عضو هیئت رئیسه فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس با اشاره به رسیدگی کمیته انضباطی به تخلف‌هایی که در دیدار استقلال و پرسپولیس رخ داد، یادآور شد: پس از دربی و تخلف‌هایی که در این بازی به وقوع پیوست، کمیته انضباطی در این برهه از زمان و بنا به دلایل نامعلوم  با سرعت مبادرت به صدور رأی کرد. منتقدها اعم از باشگاه‌های ذی‌نفع، طرفداران این دو باشگاه و کارشناسان پس از صدور رأی تا به این لحظه سه ایراد عمده به این رأی وارد کردند. یک- چرا به این سرعت رأی صادر شد؟ دو- چرا متخلف‌ها یا مدیران دو باشگاه به جلسه دعوت نشدند؟ سه- چون داور متخلف‌ها را با کارت‌های زرد و قرمز تنبیه کرده بود، بنابراین لزومی به ورود کمیته انضباطی نبود.

رفع ایراد کمیته انضباطی پس از دربی شائبه ایجاد کرده است
وی ادامه داد: در خصوص این انتقادها باید بگویم تأخیر در رسیدگی صدور رأی و اجرای آرا یکی از ده‌ها ایراد به حق منتقدها طی سنوات گذشته بوده است. کمیته انضباطی در بدترین زمان ممکن (پس از دربی) تصمیم به رفع این ایراد گرفت. اصل رفع اشکال عمل خوبی است، اما شائبه‌هایی به وجود آمده با نگاه به بازی‌های آتی دو تیم، این ذهینت را در اشخاص به وجود می‌آورد که چرا در این مقطع زمانی این ایراد رفع شد؟ پاسخ منطقی هم به این مسئله داده نشده است و مسئله دیگری این شائبه‌ها را بیشتر می‌کند، صدور رأی تخلف‌های دیدار پرسپولیس و تراکتورسازی و محرومیت در نظر گرفته شده برای کمال کامیابی‌نیاست. آن هم ۱۰ روز پس از برگزاری این بازی که مانند دربی به صورت زنده از تلویزیون پخش شد، اما تسریعی در صدور این رأی وجود نداشت تا شائبه‌ها بیشتر شود. این تأخیر بلاوجه کمیته انضباطی در رسیدگی و صدور رأی در خصوص تخلف‌ها را نشان می‌دهد.

آقای تاج رُنسانسی که می‌گفتید کو؟
رئیس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال یادآور شد: از طرفی در بسیاری از پرونده‌های انضباطی فصل جاری و فصل گذشته مربیان یا بازیکنان فوتبال مرتکب تخلف‌های انضباطی شده‌اند که فدراسیون فوتبال بلاجهت با تأخیر نسبت به این پرونده‌ها رأی صادر کرده است. همین تأخیر باعث ورود ضرر به برخی باشگاه‌ها شده که مصادیق آن بارها توسط رسانه‌ها و کارشناسان بیان شده است. حال سؤال اینجاست به تخلف‌هایی که خود فدراسیون فوتبال انجام داده است، کدام مرجع فوتبالی رسیدگی خواهد کرد؟ آقای مهدی تاج، شما به عنوان بالاترین مقام فوتبالی به این امر پاسخ بدهید. شمایی که در جلسات خصوصی بارها اعلام کرده بودید در فوتبال رُنسانس ایجاد می‌کنید که چنین نشده است، رُنسانس‌تان کو؟ اکنون شائبه‌هایی که در جامعه ایجاد شده است، مستلزم توضیحاتی است که موجب تنویر افکار عمومی می‌شود و ارتباطی به اصول قانونی ندارد.

دعوت از متخلف‌ها به کمیته انضباطی الزامی نیست و اختیاری است
شاه‌حسینی با اشاره به انتقاد دومی که پس از صدور رأی کمیته انضباطی در خصوص دربی ایراد شده است، گفت: در خصوص عدم دعوت از متخلف‌ها که مورد ایراد بعضی از اشخاص قرار گرفته است، باید گفت مطابق قانون دعوت از متخلف‌ها الزامی نیست و اختیاری است. حال اینکه چرا به این شکل اقدام شده است، کمیته انضباطی می‌تواند پاسخ بدهد. معمولاً دعوت از متخلف‌ها یا افرادی که متهم هستند، به این دلیل است که مرجع رسیدگی در برخی موارد که ابهام داشته باشد، امکان دارد با اظهارات و دلایل افراد در رأی خود برای افراد تشدید یا تخفیف در نظر بگیرد و در این موارد دعوت از افراد ضروری است.

آثار اجتماعی دربی خاص است و باید به اتفاقات آن رسیدگی ویژه شود
وی تأکید کرد: با این حال دربی اهمیت بالایی دارد و اینکه برخی اشخاص می‌گویند مانند سایر مسابقات است، هرگز چنین نیست. این بازی دارای آثار خاص اجتماعی است و وقتی چنین اعتقادی داریم، به اتفاقات این بازی هم باید به صورت ویژه از حیث دقت و سرعت رسیدگی شود. در دوره من در کمیته انضباطی در پرونده‌های اینچنینی هرچند الزامی به دعوت نبود، لیکن در اولین فرصت حتماً اشخاص، ناظر مسابقه و حتی در صورت لزوم داور مسابقه را به جلسه دعوت می‌کردم تا رأی ما با عدالت و واقعیات نزدیک‌تر باشد.

منصوریان پا در کفش حقوقدان‌ها و کمیته انضباطی نکند
«همشهری عزیزم، علیرضا منصوریان گفته است چون داور به این دو بازیکن (سیدمهدی رحمتی و سیدجلال حسینی) کارت زرد و قرمز داده لزومی به ورود کمیته انضباطی نبود». رئیس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با بیان این جمله در مقام پاسخگویی به انتقاد سومی برآمد و گفت: آقای منصوریان عزیز همان‌طور که ما حقوقدان‌ها پا در کفش شما نمی‌کنیم و به مسائل فنی فوتبال نمی‌پردازیم، شما هم پا در کفش حقوقدان‌ها و کمیته انضباطی نکنید. در مقررات فیفا و کمیته انضباطی خودمان هرگز چنین نیست که اگر داور کارت داده، دیگری نیازی به رسیدگی کمیته انضباطی ندارد. انگیزه تأسیس کمیته انضباطی در سراسر دنیا هم برای رد نظریه این‌گونه اشخاص است. اگر قرار بود داور جریمه کند و دیگر اتفاقی رخ ندهد، دیگر به کمیته انضباطی نیاز نبود. برخی تخلفات که تنبیه داور را به دنبال دارد، مطابق مقررات قانونی لازم و کافی است، اما در بعضی از تخلفات داور در نهایت قدرت می‌تواند بازیکن یا مربی را اخراج کند. پس در موارد خاص علاوه بر تنبیهات داوران محترم، کمیته انضباطی مکلف به ورود و تنبیه انضباطی است.

سابقه حسینی و رحمتی نباید مانع بیان واقعیت‌ها شود
شاه‌حسینی با اشاره به درگیری سیدمهدی رحمتی و سیدجلال حسینی در دربی ۸۴ گفت: من هر دو کاپیتان سرخابی را دوست دارم و قبل از هر چیز باید بگویم، اعلام کرده بودم سیدجلال حسینی در زمان من پرونده انضباطی نداشت و این مسئله شامل سیدمهدی رحمتی هم می‌شود. آنها تا زمانی که خود من در کمیته انضباطی بودم، جزو بازیکنان با اخلاق و همانند خیلی از بازیکنان دیگر الگو بودند. ضمن اینکه آمار بازیکنان متخلف ما نسبت به درست کار و الگو بسیار اندک است و این هم باید باعث خرسندی ما باشد که بازیکنان با اخلاقی داریم. با این حال این دوست داشتن و سابقه اشخاص نباید مانع بیان واقعیت‌ها از طرف کارشناسان شود. می‌خواهم بگویم حرکاتی که در حین مسابقه و بعد از آن به هر دلیلی از رحمتی و حسینی دیدیم، در شأن مقام آنها در جایگاه کاپیتان استقلال و پرسپولیس نبود. خدا را شکر می‌کنیم که ارتقای فهم تماشاگران هر دو تیم مانع بروز اتفاقات غیرقابل جبران شد.

رحمتی و حسینی جای توجیه از مردم عذرخواهی کنند
عضو هیئت رئیسه فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس افزود: از هر شخص منصفی که سؤال کنید، چه آنهایی که از تلویزیون مسابقه را می‌دیدند و چه کسانی که در ورزشگاه حضور داشتند، می‌گویند که رحمتی و حسینی در سه صحنه به قصد درگیری فیزیکی به سمت هم هجوم می‌آوردند. حال الفاظی را که به کار بردند، نشنیدیم و نمی‌دانیم و بازیکنان فهیم دو تیم با میانجیگری مانع درگیری این دو بازیکن شدند. این امری نیست که شخص یا اشخاصی بتوانند منکر آن شوند. خواهش من از این عزیزان (رحمتی و حسینی) این است که به جای توجیه اعمال خود باوجود مشاهده صحنه‌های درگیری توسط مردم، ضمن پذیرش اشتباه خود از جامعه عذرخواهی کنند. چون این حرکات ممکن است نزد هواداران‌شان در کل کشور آثار منفی باقی بگذارد یا بعضاً موجب الگوبرداری منفی شود که اقدام دو کاپیتان برای عذرخواهی می‌تواند بازدارنده باشد.

کمیته انضباطی می‌بایست رأی صادر می‌کرد که همین‌طور عمل کرده است
وی در پایان صحبت‌های خود گفت: از حیث حقوقی اعمال این دو بازیکن از مصادیق بارز حرکات غیر ورزشی بوده که منجر به تحریک تماشاگران محسوب می‌شود. پس قطعاً علاوه بر تنبیهات داور، کمیته انضباطی باتوجه به سوابق قبلی افراد می‌بایستی نسبت به متخلف‌ها رأی صادر می‌کرد که چنین عمل کرده است. با این حال تکلیفی که پس از این کمیته انضباطی دارد، صدور به موقع احکام و آراست، چراکه اگر در تخلف‌های احتمالی مسابقات آینده رسیدگی و صدور حکم با تأخیر انجام شود، بازهم از طرف افکار عمومی مورد هجمه قرار خواهند گرفت./تسنیم

پاسخی بگذارید